Doğa Sporları - DoğaKolik

Uyku Tulumunda Sıcak Kalmanın Koşulları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5703
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Uyku Tulumunda Sıcak Kalmanın Koşulları
« : 26 Ekim 2011, 10:38:38 »
1-)Tuluma girmeden önce tulumunuzu silkeleyerek iyice kabarmasını sağlayın. Bildiğiniz gibi ısı yalıtımını sağlayan şey durağan havadır ve tulumunuzun içindeki yalıtım malzemesi ne kadar iyi kabarırsa o kadar iyi yalıtım sağlar.

2-)Mutlaka iyi bir mat kullanın. Matınız yetersiz ise o zaman yedek giysi ya da çantanızla matınızın altına takviye yapın. Soğuk bir zemine temas ederek ısı kaybediyorsanız tulumunuzun iyi olması bir şey ifade etmeyecektir.

3-)Tuluma girmeden önce kuru giysiler giyin. Yürüyüş sırasında giydiğiniz hafif nemlenmiş giysi ya da çoraplarla uyumak ısı kaybınızı büyük ölçüde arttıracaktır.

4-)Uyku tulumunuzu kuru tutun. Faaliyet sırasında fırsatınız oldukça tulumunuzu havalandırarak kurumasını sağlayın. Çanta içinde tulumunuzu mutlaka su geçirmez bir torba içinde saklayın

5-)Tuluma girerken mutlaka bir bere ya da daha iyisi balaklava giyin. Isı kaybının büyük kısmının baş ve boyun bölgesinden gerçekleştiğini unutmayın.
Iyi bir akşam yemeği vücudunuzun gece boyunca enerji seviyesini koruyabilmesi için çok önemlidir.

6-)Sıvı alın. Su olmadan vücudunuz yediğiniz şeyleri kullanılabilir enerjiye çeviremez. Üstelik dehidre bir vücutta kanın akışkanlığı azaldığı için kan dolaşımınız da yavaşlayacaktır

7-)Tulumun boyutunun size uyduğundan emin olun. Gereğinden büyük bir tulum içerisinde ısıtmanız gereken durağan hava daha fazla olacaktır.

8-)Tuvalete gitmeniz gerektiğinde gidin. Vücudunuzdaki atık sıvıları da ısıtmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

9-)Tulumun kendi dolgu malzemesinin kabarmasını engelleyecek kadar çok giysi ile tuluma girmeyin

10-)Su geçirmez / nefes alabilir bir yağmurluğunuz var ise bunu tulumunuzun ayak kısmına geçirebilirsiniz. (Yalıtım malzemesini sıkıştırmıyor olduğu sürece) Bu sayede tulumun ayak bölgesindeki gereksiz durağan hava azalır, konvektif ısı kaybı azalır ve tulumun çadırda oluşabilecek nemden etkilenmesi önlenir.

11-)Tuluma girmeden önce yapacağınız hafif bir yürüyüş tuluma girdiğinizde sıcak olmanızı sağlar. Bu sırada terlememeye özen göstermelisiniz

12-)Aşırı soğuk koşullarda tulumun içine ilk girdiğinizde ısınabilmek için su geçirmez bir kap içerisine sıcak su koyarak tulumun içine alabilirsiniz. Su kabınızın sızdırmaz olduğundan emin olmanız ve su kabına temas ederek yanmamaya özen göstermelisiniz. Vücudunuz ısındıktan sonra su kabını tulumun dışına çıkarmayı unutmayın

13-)Tulumun içinde fazla boşluk varsa giymediğiniz polar vb. giysilerinizi tulumun içine alıp boş alanları doldurabilirsiniz.

14-)Tulumun içerisine kıyafetlerinizle girdiyseniz ön fermuarlarınızı açıp vücut ısınızın tulumun içindeki havayı ısıtmasını sağlayınız.

15-)Çadırın içerisinde, uyku tulumunuzun çadırın tentesine baskı yapmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde tenteden nem kapan tulumunuz ısı kaybetmenize sebep olur

16-)Çadır içerisinde tek kalınması çadırın iç ısısını düşürecektir.

17-)Çok soğuk durumlarda ışıma ile ısı kaybını ortadan kaldırmak için alu battaniyeye sarınmalı veya alu mat kullanılmalıdır.

18-)Tulumun fermuarının, boyun ve baş büzgüsünün tam olarak kapandığından emin olun.

19-)Tulum içinde fazla hareket etmeden uyumaya çalışın. Her hareket ettiğinizde içeride ısınmış olan sıcak hava dışarıdaki soğuk hava ile yer değiştirecektir.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1168.0

 

Ferrino Lightec 600 Duvet Kaz Tüyü Uyku Tulumu

Başlatan GeZGiNForumun UYKU TULUMLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 6011
Son İleti 19 Eylül 2011, 10:27:14
Gönderen: GeZGiN
Coleman Hudson 235 Comfort Uyku Tulumu

Başlatan GeZGiNForumun UYKU TULUMLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5122
Son İleti 26 Ekim 2011, 23:09:02
Gönderen: GeZGiN
Carinthia Survival Down 1000 Uyku Tulumu

Başlatan GeZGiNForumun UYKU TULUMLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 4311
Son İleti 17 Şubat 2012, 18:53:44
Gönderen: GeZGiN
Uyku tulumu ısı derecelendirmeleri ne anlama geliyor

Başlatan GeZGiNForumun UYKU TULUMLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5645
Son İleti 29 Ağustos 2013, 12:08:41
Gönderen: GeZGiN
Deuter Orbit 1100 Uyku Tulumu

Başlatan GeZGiNForumun UYKU TULUMLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 437
Son İleti 28 Ekim 2018, 17:46:18
Gönderen: GeZGiN