Doğa Sporları - DoğaKolik

Pitahaya

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5261
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Pitahaya
« : 04 Nisan 2010, 08:32:40 »
Özellikleri ve Tarihçesi:
Pitahaya ağacı kaktüsgillerden olup üretimi ağacının güneş yanıkları ve kırağıdan çok çabuk etkilenmesinden dolayı çok büyük ilgi ve özen ister. Beyaz ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi bulunmakla birlikte bu ayrım, aslında meyve kesildiği zaman ortaya çıkan iç rengindendir. Meyve kesildiğinde içerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunur. Bu çekirdekler, tıpkı kivi deki gibi meyveyle birlikte tüketilir.Eğer Pitahaya dan  uzun soluklu bir verim alınmak isteniyorsa, sapından kesim yapılmalıdır.

Yetiştirildiği Yerler:
100 yılı aşkın bir süredir Vietnam başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen bir meyvedir. Başlıca Vietnam, Kamboçya, Tayland, Kolombiya, Ekvator ve İsrail de üretimi yapılmaktadır. 

Faydaları:
İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi bir takım özellikleri bulunmaktadır.
Ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır. Elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.

Vücuttaki toksinleri temizler, kan basıncını azaltır ve düşük kolesterol sağlar. Kan dolaşımını düzenler, kandaki glikozu tespit eder, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, sindirim sistemini geliştirir, vücut ısısını etkin olarak düzenler, güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlar.

Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
Taze meyve olarak yiyebileceğiniz gibi; salatalarınızda, tatlılarınızda, yemeklerinize, kokteyllerinize ilave edebilirsiniz. Dekoratif görüntüsü, garnitür olarak kullandığınız yerlere renk katacaktır.

Muhafaza Koşulları:
7 ºC de %80 - %90 nemde muhafaza edilmelidir.

Besin Değerleri:
C, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum ve Lif  ihtiva etmektedirLinkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=429.0
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2018, 09:03:22 Gönderen: GeZGiN »