Doğa Sporları - DoğaKolik

Noni (hint dudu)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5261
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Noni (hint dudu)
« : 19 Mart 2013, 11:21:34 »
Polinezya, Tahiti ve Havayi kökenli bir meyve ağacı. Meyve ağaçlarının Kraliçesi sayılan bu bitki 18 çeşit amino asit, ayrıca sodyum, demir, mangan ve magnezyum gibi mineralleri içermekte.
 
Organizmanın amino asit ve mineral madde ihtiyaçlarını giderebilen bir bitki. Yapısında hücreler arası madde alışverişini kolaylaştıran ve yenileme etkisi büyük olan maddeler de bulunur. Damnakantal maddesi hücre ve dokuların farklılaşmasında rol oynar, hücre bölünmesindeki aksaklıkları önler.


 
Noni bitkisinin içerdiği kseronin ve prokseronin maddeleri antidepresif etki gösterir, neşe ve keyif verici olan endorfin salgısının üretimini sağlarlar.
 
Eklem iltihaplarında görülen ağrıları dindirirler. Kseronin maddesi bir de iltihapları önler, antiallerjik etki gösterir ve organizmanın bakteri ve virüslere karşı direncini arttırır. Skopoletin maddesi tiroit bezinin çalışmasını kolaylaştırdığı gibi seratonin ve melatonin miktarını arttırır.
 
Noni meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirir, sresi azaltır ve uykuyu düzenler. Kontrolsüz hücre bölünmesini engelleyerek kansere karşı koruycu bir etki gösterir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1564.0

Etiket:
 

Hint inciri ( Opuntia ficus-indica )

Başlatan GeZGiNForumun BİTKİ DÜNYASI

Yanıt: 0
Gösterim: 4900
Son İleti 11 Ağustos 2012, 16:20:07
Gönderen: GeZGiN