Doğa Sporları - DoğaKolik

Vazelon Manastırı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Voyager

  • *
  • 39
  • Cinsiyet: Bay
Vazelon Manastırı
« : 26 Mart 2018, 20:36:03 »
Vazelon Manastırı ülkemizde tarihi yapılar arasında en eski olanlarından bir tanesidir. Yeni yapılan tadilatlar sayesinde ziyaretçileri  günden güne artan manastır Karadeniz bölgesinde Trabzon il sınırları içinde yer almaktadır. Eski kaynaklardan alınan bilgiler ışığında M.S. 270 yılında inşa edilmiştir. Zamanla ismi değişerek bugünkü halini almıştır.Karadenizin yayla yolları ve muhteşem yeşilliği arasında yılların gizli kalmış tarihi olarak adlandırılan bu dini mekanın arkeologlar tarafından ayrı bir önemi bulunmaktadır. Yerleşke ilk merkezlerin içinde yer alan ve tarihin derinliklerine yolculuk yapmak isteyenlerin uğrak mekanlarından birisidir. Turizm ve Kültür Bakanlığının atılımları sonucunda eskiyen ve neredeyse harabeye dönmek üzere olan bu başyapıtın şu an için tadilat çalışmaları devam ediyor.Bakımsızlıktan dolayı harabeyi dönmek üzere olan bu muhteşem mekanın son günlerde ziyaretçilerinin artışı nedeni ile yeniden gündeme geldiği biliniyor. Tarihin gizli tanıkları arasında yer alan bu muhteşem yapıyı sizlerde Karadeniz gezilerinizde yakından görebilirsiniz. Dağın alt kısmında bulunan ve aşağı kısmının alabildiğine yeşillikler ile bezendiği bu muhteşem alanın manzarası gezilerinizde sizleri çok etkileyecektir.

Vazelon Manastırı Nerededir?
Gizli sırlar ile dolu ve gizemli duruşu ile sizleri merak içinde bir gezintiye davet eden tarihi mekanımız Trabzon ilindedir. Manastır Gümüşhane yolu üzerinde yer alan Kiremitli Köyü’nün çam ormanları arasında yer almaktadır.

Vazelon Manastırına Nasıl Gidilir?
İlçe merkezinin güney kısmında yer alan manastıra gidişler için ziyaretçi çoğunluğu olduğu için artık il merkezinden minibüsler çalışmaktadır. Önceleri gidiş güzergahı patika olan yollar yapılış ve asfalt yol ile daha rahat bir ulaşım sağlanmıştır. Trabzon Maçka ilçesi sınırlarında yer alan bu seyahatleriniz için ilçe merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi köprü üzerinden ulaşabilirsiniz.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2659.0

 

"Karadağ'ın Sümelası" Ostrog Manastırı

Başlatan GeZGiNForumun AVRUPA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 912
Son İleti 21 Eylül 2017, 23:34:49
Gönderen: GeZGiN
St. Thomas Manastırı (Altınsaç Kilisesi)

Başlatan GeZGiNForumun VAN

Yanıt: 0
Gösterim: 2145
Son İleti 23 Şubat 2018, 22:19:24
Gönderen: GeZGiN
Asmakaya Mağara Manastırı

Başlatan GeZGiNForumun KIRKLARELİ

Yanıt: 0
Gösterim: 3047
Son İleti 04 Aralık 2012, 18:28:39
Gönderen: GeZGiN
Sümela Manastırı

Başlatan GeZGiNForumun TRABZON

Yanıt: 0
Gösterim: 3844
Son İleti 10 Eylül 2011, 09:55:23
Gönderen: GeZGiN
Mor Kiryakus Manastırı

Başlatan GeZGiNForumun BATMAN

Yanıt: 0
Gösterim: 1616
Son İleti 20 Ocak 2016, 07:10:07
Gönderen: GeZGiN