Doğa Sporları - DoğaKolik

Trabzon Yaylaları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4690
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Trabzon Yaylaları
« : 10 Eylül 2011, 09:44:28 »
Yaylalar

Sera Gölü Yaylası
Yaylaya Trabzon-Akçaabat yolunun 7. km’sinden güneye, 2 km. stabilize yolla ulaşılmaktadır.
Su, elektrik, PTT gibi altyapıya sahip olan Sera gölü çevresi, gelişmiş bir kamp ve piknik alanıdır. Göl sularında olta balıkçılığı yapılabilir. Konaklama için yayladaki pansiyonlardan faydalanılabilir.

Maçka - Şolma Turizm Merkezi
Maçka ilçesinden batıya doğru 22 km. olup, toprak yolla gidilebilir. Yolun 16. km’si zengin bitki örtüsüne sahip Kulin Dağı’nın içinden geçmektedir. 1700 m. rakımlı yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış durumda olup, elektrik, su ve telefon mevcuttur.

Maçka - Mavura Yaylası
Maçka'nın 18,5 km. batısında yer alır. Elektrik ve su hizmetlerinin bulunduğu Mavura Yaylası ile Solma Yaylası arası 3,5 km’dir. Orman manzaralı toprak yol, yaya yürüyüş için idealdir.

Maçka - Kiraz Yaylası
Maçka ilçesi ile Gürgenağaç köyü arası 22 km. asfalt yol olup, Gürgenağaç köyünden güneye doğru 7 km’lik toprak yolla ulaşılabilir. 1850 m. rakımlı yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış olup, çim kayağı yapılabilir. Temmuz ayının üçüncü cuma günü "Ayeser Şenlikleri" kutlanmaktadır.
Elektrik, PTT ve çeşme gibi altyapıya sahip yaylada, bakkal, kır kahvesi, kasap, et lokantası hizmet vermektedir. Hamsiköy ve Gürgenağaç köylerinde pansiyonlar mevcut olup, her türlü ihtiyaç yayladaki alışveriş yerleri ve lokantalardan karşılanabilmektedir.

Lapazan Yaylası
Gürgenağaç köyünün güneyinde, 2200 m. rakımlı yaylaya, 27 km’lik toprak yol ile ulaşılır. Yaylada altyapı hizmetleri bulunmamaktadır.

Maçka - Çakırgöl Yaylası
Yaylaya Maçka–Meryemana yolunun 5. km’sinden sağa ayrılan toprak yoldan 90 km. ilerledikten sonra ulaşılabilir. 2504 m. yükseklikteki Çakırgöl Yaylası yolu üzerinde; Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Ayraksa, Livayda Kurugöl, Mesaraş Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Deveboynu yaylaları bulunmaktadır.

Akçaabat - Karadağ Turizm Merkezi
Akçaabat - Düzköy yolunun 12. km’sinden batıya dönülerek, 28 km. toprak yolla yaylaya ulaşılır. 1946 m. yükseklikteki yayla bol oksijeni ile akciğer tedavisi görmüş hastaların tatil için tercih ettiği yerdir. Altyapı hizmetleri tamamlanmış olan yaylada, hediyelik eşya satış yerleri bulunmaktadır. Yaylada yaban hayatı da oldukça zengindir.

Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
Yaylalara Akçaabat-Düzköy yolunun 12. km’sinden batıya dönülerek, 10 km’lik toprak yolla ulaşılmaktadır. Yolu yaz-kış ulaşıma açık olan Kuruçam ve Hıdırnebi yaylaları arası 1 km’dir.
1742 m. yükseklikteki yaylalarda, altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. 20 Temmuz'da başlayıp üç gün süren Hıdırnebi Şenlikleri’nin düzenlendiği Hıdırnebi Tepesi, doğal manzara seyir terası konumundadır. Orman içinde kurt, tilki, çakal gibi yaban hayvanları izlenebilir ve foto safari yapılabilir. Konaklamak için pansiyon tipi evler hizmet vermektedir.

Tonya - Armutlu - Gümüşhane - Kürtün Erikbeli Turizm Merkezi
1.800 m. yükseklikteki yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Yayla; Erikbeli turizm merkezi, Kadırga, Çatma Obası, Sazalanı, Zigana, Ken yaylalarına giden yolların birleştiği kavşaktadır. Erikbeli, Sazalanı, Ken, Sinlice, Şıkkıranı ve Siz Dağı yaylaları arası doğa yürüyüşü için idealdir. Ken Yaylası, Erikbeli Turizm Merkezi'nin 9 km., Şıkkıran yaylası ise 19 km. kuzeyinde olup, orman alanı içerisindedirler.

Sazalanı Yaylası
Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli’nin 5 km. batısında yer alan Sazalanı Yaylası’na, ham toprak yolla ulaşılmakta olup, yayla mevsiminde ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. 1700 m. yükseklikteki yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır.

Sis Dağı Yaylası
Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nden sonra kuzeybatı yönünde gidilerek 25 km’lik toprak yolla yaylaya ulaşılır. 1550 m. yükseklikteki yaylada, kısmen altyapı hizmetleri bulunmaktadır. Her yıl yaylada Temmuz ayının üçüncü cumartesi günü Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır.

Kadırga Yaylası
Kadırga yaylası, Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli’ne 14 km. doğusundadır. Yayla, 2300 m. yükseklikte olup, ağaç yetişme sınırının üzerindedir. Her yıl temmuz ayının üçüncü cuma günü kutlanan Kadırga Şenlikleri'ne on binlerce kişi katılmaktadır. Halk oyunları gösterileri, yarışmalar, davul zurnalı eğlenceler sırasında tonlarca et, ekmek ve yayık ayranı tüketilen Kadırga Şenlikleri büyük bir pazara, panayıra benzemektedir.

Çatma Obası Yaylası
Tonya'ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nin 14 km. doğusunda yer alan Kadırga Yaylası’nın 9 km. güneyindedir. 2200 m. yükseklikteki Çatma Obası küçük bir yayladır. Erikbeli-Kadırga-Çatma Obası yaylaları ve Zigana Kayak Merkezi arasında doğa yürüyüşü yapılabilir. Mızraklı Su, Şehitler Tepesi, Çıngıraklı Kuyu gibi mitolojiye konu olmuş mekanları bulunmaktadır.

Efsaneye göre, mızraklı su isminin hikayesi şöyledir; savaş sırasında çok susayan bir asker, mızrağını ortadan kırıp sağa ve sola bütün gücüyle fırlatır. Mızrağın bir parçasının saplandığı yerden su çıkar, diğer parçasının saplandığı yerde ise su kaybolur. 50-60 m. aşağıda esrarengiz bir şekilde çimlerin arasında yok olan suyun çıktığı bölüm, koruma altına alınmıştır. Çıngıraklı Kuyu bu adı, kuyuya atılan bir taş parçasının uzun süre ses çıkarmasından almaktadır.

Düz Köy (Haçka Obası) Yaylası
Yaylaya, Trabzon'a 40 km. mesafedeki Düzköy ilçesinden güneye, 12 km’lik toprak yolla ulaşılır. 1784 m. yükseklikteki yaylada, altyapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Temmuz ayının üçüncü Cuma günü Kadırga, 14 Ağustos’ta ise Karaabdal şenliklerinin yapıldığı yaylada, Haçkalı Baba Türbesi ilgi çekmektedir. Mevcut pansiyonda konaklanabilir. Her türlü yeme içme imkanı bulunmaktadır.

Kulindağı Yaylası
Trabzon’un Maçka ilçesinin 15 km. batısında ve 1650 rakımında bulunan yayla, Şolma Turizm Merkezi yaylalar dizisinin Maçka ilçesi yönündeki ilk halkasıdır. Ladin,sedir,gürgen ağaçları, mor renkli orman gülü ve sarı renkli zifin (Orman Gülü) çiçekleri ile kaplı yaylada elektrik ve su hizmetleri bulunur. Yayla, Yeşilyurt ve Örnekalan köy halkınca mezra olarak kullanılmaktadır.

Çaykara - Uzungöl Turizm Merkezi
Trabzon’un önemli turizm potansiyeline sahip yörelerinden biridir. Trabzon-Uzungöl arası 96 km. asfalt yoldur. Haldizen Deresi vadisinde, heyelan sonucu dere yatağının tabi baraj şeklinde kapanması sonucu oluşan göl, çevresindeki ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergiler. Göl kıyısında yer alan Uzungöl yerleşmesi belediyeliktir. Konaklama-yeme içme tesislerinin bulunduğu beldenin güneyindeki dağlarda 10 kadar küçük göller bulunmaktadır. Dinlenme, doğa yürüyüşü yapma, bitki inceleme, sportif olta balıkçılığı, bisiklet turları yapma olanağı vardır.

Sultanmurat Yaylası
Trabzon-Çaykara-Ataköy yolu üzerinde 100 km. mesafede olan Sultanmurat Yaylası 2000 rakımındadır. Orman sınırı üzerinde bulunan yaylada elektrik, su, telefon, WC, bakkal, manav, fırın, kahvehane, cami, otel gibi altyapı ve sosyal yapılar mevcuttur.
Her yıl 23 Haziran tarihinde, 1916 yılında Ruslara karşı savaşan ve 1 subayla 70 er şehit veren, yaylada “Şehitleri Anma Günü” kutlanır. Ayrıca IV. Sultan Murat’ın İran üzerine 1635 tarihinde yapmış olduğu ikinci seferi dönüşünde Trabzon’a inerken cuma namazı kıldırdığı yer ve hutbe taşının bulunduğu yer olması yaylaya tarihi bir anlam kazandırmaktadır.
Yüz yatak kapasiteli otel, restoran ve diğer yan üniteleriyle ziyaretçilerin konaklama, yeme-içme hizmetleri karşılanmaktadır.
Her yıl 20 Ağustos’ta “Yayla Ortası Şenlikleri” yapılan yayla, doğa yürüyüşü imkanları ve çevre yayları ile cazibe merkezidir.

Araklı - Pazarcık Yaylası
Araklı ilçesinin güney doğusunda bulunan yaylaya kısmen dere yatağından çok güzel manzaralı 19 km’lik yol ile ulaşılmaktadır. Çevresi ormanlarla kaplı yaylada doğa yürüyüşü, bitki inceleme, dinlenme, bisiklet turları yapma olanağı vardır.

Araklı - Yeşilyurt Yılantaş Yaylası
Araklı ilçesinin 24 km. güneyinde yer alan Yeşilyurt beldesi çevresinde Ağaçbaşı, Taşbaşı, Arabinyurdu, Çukuryaylası gibi çok sayıda yayla bulunmaktadır. Zengin otsu bitkilerle kaplı olan yaylalarda doğa yürüyüşü, bitki inceleme, kuş gözlemleme bisiklet turları yapma olanağı vardır.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=723.0
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2018, 12:27:11 Gönderen: GeZGiN »

 

Düzce’nin yaylaları kulüplere veriliyor!

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 3744
Son İleti 30 Eylül 2011, 12:59:03
Gönderen: GeZGiN
Karagöl Dağları ve Yaylaları

Başlatan GeZGiNForumun GİRESUN

Yanıt: 0
Gösterim: 2343
Son İleti 25 Eylül 2017, 02:10:13
Gönderen: GeZGiN
Tota Yaylaları ve İçmeleri

Başlatan GeZGiNForumun ISPARTA

Yanıt: 0
Gösterim: 2165
Son İleti 10 Mart 2018, 09:20:25
Gönderen: GeZGiN
Papart Vadisi ve Yaylaları

Başlatan GeZGiNForumun ARTVİN

Yanıt: 0
Gösterim: 2012
Son İleti 04 Haziran 2018, 01:21:13
Gönderen: GeZGiN
Hatay Yaylaları

Başlatan GeZGiNForumun HATAY

Yanıt: 0
Gösterim: 6712
Son İleti 03 Ekim 2011, 16:11:09
Gönderen: GeZGiN