Doğa Sporları - DoğaKolik

Pinhole Tekniği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4690
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Pinhole Tekniği
« : 09 Ocak 2011, 21:05:55 »
İğne deliği kamera nasıl yapılır ve kullanılır?

Karton veya Teneke İğne Deliği Kamera

Eğer iğne deliği kamera yapacaksanız Rollfilm ya da sheet filmi seçmelisiniz. Body olarak, sıkı-gevşek küçük karton veya teneke kullanacaksınız.

İstediğiniz uygun sertlikteki tenekeyi kullanabilirsiniz. Mesela kahve tenekeleri iyi bir iğne deliği kamera olabilir. Yada temiz bir boya kutusu, konserve kutusu veya herhangi bir silindirik kutu kullanabilirsiniz. Eğer tenekenizin kapağı plastik ise bu kapağı siyaha boyamalısınız. Kullanmadan evvel kapağınızın içini ve dışını tamamen boyadığınızdan emin olmalı, boyanmamış nokta kalmadığına dikkat etmelisiniz. Kapağınızda boyanmamış bir yüzey veya herhangi bir delik, kapağınızdan içeri ışığın girmesine ve bu da filmlerinizin yanmasına sebep olacaktır.

Kameranızın bodysi içine yansımaları engellemek için mat siyah ile boyamanız veya siyah bir kağıt ile kaplamanız gerekmektedir.


İğne Deliği

Kartuşsuz kamerada, iğne deliğini çıkartılabilir kısmı karşı yüzeyine yapın. Böylece filmi çıkartılabilir yüzeyden değiştirmek daha kolay olacaktır.

İğne delikli kamera için 3-6 inçlik filmler kullanmalısınız, en iyi sonuçları almak için iğne deliği çapınızın 1/75inç olması gerekmektedir. Bu deliği 10 numara dikiş iğnesini kutunun veya tenekenin orta kısmına, iğnenin yarısına kadar batırarak açabiliriz. (Yandaki şekle bakın) Eğer daha düzgün bir delik istiyorsanız iğneyi batırırken aynı zamanda çevirmeniz gerekir. Alüminyum folyo veya kağıt kullanacaksanız bunu başka birer destek malzemesi ile sandviç yapıp delmeniz daha düzgün ve yuvarlak bir delik yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca iyi bir iğne deliğini yumuşak alüminyum metal levhadan da yapabilirsiniz. Alüminyumu sert zemine yerleştirin (mesela sert tahtaya). Tığ ile alüminyum üzerine bir delik açın, çok fazla bastırmayın ucu sadece zemini delmesi yeterli. (Şekle bakın) delik şekilsiz olabilir 10 numaralı iğne ile iterek genişletip düzgünleştirin.
Kaba köşelerini yumuşak zımpara kağıdı ile düzgünleştirin, ayni metodu tenekenin alt iç kısmından başlayarak iğne deliğini metalde yapmak için de kullanabilirsiniz.

Açtığınız deliğin kameranın arka yüzeyini sorunsuz bir şekilde gördüğünü kontrol etmelisiniz.


Örtücü ve Vizör

Kameranın objektif kapağı,koyu kağıtta bir miktar şeritle birlikte eksen olmuş bir kapaktır.
Fotoğraf çekmiyorken objektif kapağını tutup kapatmak için az bir miktar şerit kullanabilirsiniz.

Bir iğne deliği kamera için vizör genelde çok gerekli değildir mukavvadan yada telden yapılabilir.Daha büyük olan çerçeve,film boyutundan daha küçük olmalı  ve direk olarak kameranın önüne iğne deliğinin üstünde olmalıdır. Eğer film kare şeklinde  degıl ıse vızorun uzunlugunun olcusu filmin uzunluğuna paralel olmalıdır.Küçük çerçeve nişan alınan küçük deliktir, direk olarak filmin üstünde kare şeklinde büyük çerçevenin merkezinin arkasında olmalıdır

Eğer amacınız kameranızı 5 feetten daha yakın bir mesafeden kullanmaksa kameranızı paralaksa izin verecek kadar (az) yukarı kaldırın. (Vızorden gördüğünüz görüntü ile  fılmdekı  resim kaydedici arasındaki fark)Bu etkinin nedeni vizör ile pinhole (ufak delik) arasındaki ayırımdan kaynaklanmaktadır.

Bir Teneke yada Karton Kutu İğne Deliği Kamerayı Yüklemek

Bir kamerayı, bir film ile yada hızlı fotoğraf kağıdı ile yükleyebilirsiniz. Kağıdı karanlık odada kullanılan kırmızı ışık altında yükledikten sonra tutmak daha kolaydır.Eğer kırmızı ışığın yoksa flash lambasını bir çok kalın kırmızı selofan kağıdı ile sararak ve onu 6-8 adım uzağa yerleştirerek kullanabilirsin.
Genelde filmler karanlıkta saklanmalıdır.Film yada kağıt seçiminiz fotoğraflarınızı basım zamanını etkileyebilir. Kağıdın filmden daha az hassas olması nedeni ile aydınlık nesneler için 2 dk. pozlama süresi gereklidir. Bu zaman filmde ise aynı nesneler için sadece 1 2 sn.dir.

Eğer kağıt kullanmaya karar verdiyseniz KODABROMIDE Paper F (glossy), No. 2, Single Weight’i deneyin.Bu kağıdı 4-5 inch boyutunda 100 lü paketler halinde yada 5 x 7-inch boyutunda 25 li paketler halinde fotoğrafçılardan sağlıyabilirsiniz.Eğer film kullanacaksanız bir KODAK TRI-X Pan Film rollu yada KODAK T-MAX 400 Profesyonel Film rollu 120 boyut , into 2 3/8-inch kare yada 2 3/8 x 3 1/2-inch pieces. Tabi ki karanlık bir ortamda yapılması gerekiyor. Geceleyin,bir dolap eğer bulunduğu odada ki tüm ışıklar kapatılmış ise bu iş için yeterince karanlık olacaktır.Sheet film, örnek olarak; KODAK Tri-X Pan Professional Film düz olması nedeniyle daha kolay kullanılır.
2 poundluk kahve kutusundan  yapılmış olan kamera 2 tane  1/4 x 3 1/4-inch boyutlarında film yada fotoğraf kağıdı alabilir. Aynı zamanda eğer filmin yada kağıdın her köşesinden 1/2 inch kesilmiş ise  3 1/4 x 4 1/4-inch boyutlarını da kullanabilirsiniz.1 galon boya kutusu kullanılarak yapılmış olan bir kamera ise 4 x 5-inch boyutlarında film yada fotoğraf kağıdı alabilir.

İhtiyacınız olan filmi yada kağıdı elde ettikten sonra kuvvetle kameranızın içine iğne deliğinin zıt yönüne yerleştiriniz. Emülsiyon iğne deliği ile karşı karşıya olmalıdır.Fotoğraf kağıdının emülsiyon tarafı parlak olan yüzüdür.Filmde ise bu taraf kıvrımlı olan kısmın iç tarafıdır.Sheet film, kısa tarafındaki tırtıklar ile ayırt edilir.Filmi düşey pozisyonda yukarıdaki tırtıklı kenarından tuttuğunda emülsiyon kısmı size doğru dönük olan tarafıdır.Filmin yada Kağıdın emülsiyon tarafını ayırt etmenin bir başka yolu ise nemli parmağınızla  onlara dokunmaktır.Emülsiyon tarafı yapışkandır.Fotoğrafın üzerinde parmak izinizi çıkarmamaya dikkat ederek en yakın köşesinden test edin. Cut-up roll kağıt yada film kullanıyor iseniz 4 köşesinden aşağı doğru banda almanız gerekli.İki diyagonal kenar sarıldıktan sonra sheet film çalışacaktır.Kamerayı kapatın ve objektifin kapalı olduğundan emin olun.

POZLAMA

Açık,temiz fotoğraflar elde etmek için kameranızı objektif açıkken hareketsiz tutmalısınız. Kameranızı koymak için masa, sandalye, taş, gibi nesneleri kullanabilirsiniz. Siyah kağıdı üzeri kaplanmamış iğne deliğinin üstüne kaldırın ve gerekli olan zaman kadar o şekilde tutun. Daha sonra iğne deliğini pozlamalar arasında kapatın.

Bir sonraki aşama teneke yada karton kutu iğne deliği kameralar için pozlama tavsiyeleridir. Bu tavsiyeler tahminidir. Yukarıda açıklandığı gibi iyi fotoğraflar elde etmek istiyorsanız, her yöntem için 3 farklı pozlama kullanmak iyi bir fikirdir.

KODAK Film veya Kart   Açık/Güneşli   Bulutlu/Kapalı
TRI-X Pan, T-MAX 400, or ROYAL Pan Film 4141 (ESTAR Thick Base)   1-2 saniye   4-8 saniye
T-MAX 100 Film   2-4 saniye   8-16 saniye
KODABROMIDE Paper, F2   2 dakika   8 dakikaKaynak: KODAK WEB SİTESİ  http://www.kodak.com/global/en/consumer/education/lessonPlans/pinholeCamera/pinholeCanBox.shtml


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=494.0

 

Şelale Fotoğrafı Nasıl Çekilir? Uzun Pozlama Fotoğraf Tekniği Nasıl Yapılır?

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 0
Gösterim: 3787
Son İleti 22 Ocak 2016, 05:13:29
Gönderen: GeZGiN
Dünyanın En Pratik ve Kolay Nar Soyma Tekniği

Başlatan GeZGiNForumun YEME-İÇME REHBERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 3545
Son İleti 27 Ekim 2017, 14:35:12
Gönderen: GeZGiN
Karda Yürüyüş Bilgisi ve Tekniği

Başlatan GeZGiNForumun DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Yanıt: 0
Gösterim: 4758
Son İleti 19 Ağustos 2012, 08:01:04
Gönderen: GeZGiN
Alabalık avlama tekniği

Başlatan peperudaForumun SU CANLILARI

Yanıt: 1
Gösterim: 2266
Son İleti 23 Şubat 2012, 15:11:10
Gönderen: GeZGiN