Doğa Sporları - DoğaKolik

Kontrolü Ele Almak – Odaklama Nasıl Yapılır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4690
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kontrolü Ele Almak – Odaklama Nasıl Yapılır?
« : 25 Kasım 2015, 22:07:32 »


DSLR kullanıcısı olarak, makinemizin tüm özelliklerini bilmek ve tanımak, bunun yanında nasıl ve ne zaman kullanacağımızı bilmek çok önemlidir.

Profesyonel kullanım için, daha iyi fotoğraflar için, daha doğrusu istediğimiz fotoğrafları yakalamak için doğru odaklama tekniklerini bilmemiz gerekir. Bu yazımızda doğru odaklamanın nasıl yapılacağını anlatacağız.

Odaklama Nedir?

Bir portre fotoğrafı çekeceğinizi düşünün. Fakat konumuz kare içinde sade bir yerde değil, karmaşık bir arkaplanımız da var. Portre çekeceksek doğal olarak diyaframı açmamız gerekiyor ki konumuz net, arkaplan flu olsun. Ama odaklama (netleme) makineyi aldığınız zaman fabrika ayarı olarak otomatik gelir. Dolayısıyla nereye odaklayacağınızı siz değil, makine seçer.

Şöyle göstereyim:Bu fotoğrafı çektiğimde burada bu şekilde anlatacağımı hesaplamamıştım :) Üstteki fotoğrafta bilerek yanlış odaklama  yaptım, altta da doğru odaklama yaptım. Sonra da ikisini birleştirip bu fotoğrafı ortaya çıkardım. Fotoğrafın üstüne  tıklayıp daha büyük halini görebilirsiniz.

 
Makinelerde odaklama nasıl?

Makinelerimizde netleme noktaları var. Her makinede farklı sayıdalar ve biz makine alırken genellikle buna dikkat  ediyoruz biliyorsunuz.

Örneğin şu an için popüler makinelere bir göz atalım:

Canon 5D Mark II Body DSLR’nin özelliklerinde şöyle yazıyor:

9 noktalı AF + 6 Yardımcı AF noktası
Canon’un 9 seçilebilir nokta ve 6 Yardımcı AF noktası kullanan AF sistemi, hassas otomatik odaklamayı garantiler.Canon makinelerde vizörden baktığınızda gördüğünüz ekran şekildeki gibidir. Burada odaklama noktalarını görüyorsunuz. Bu odaklama noktaları baktığınız yerdeki kontrast farklılıklarına göre çalışır, dümdüz bir duvara netleyememeniz bu sebeptendir, çünkü duvarda farklı renk/kontrast/gölge farkı yoktur.

Nikon D7000 Body SLR:’nin özelliklerinde şöyle yazıyor:

Otofokus   TTL faz algılamalı, Nikon Multi-CAM 4800DX otofokus moduülü tarafından 39 odak noktası (9 çapraz sensör) ; Algılama aralığı: -1 / +19 EV ( 20°C/68°F de ISO 100)Nikon makinelerde de vizör görüntüsü bu şekilde oluyor. Genellikle Canon’lara göre biraz kalabalık bir görüntüsü var. Bu da odaklamayı rahat yapmayı sağlıyor.

Odaklamayı Nasıl Kontrol Edeceğim?

Üstte anlattığımız fabrika çıkış ayarlarıydı, bu şekilde istediğimiz bölgeye netleme yapamayız. Fakat biz bu noktalardan bir tanesini seçersek sadece o noktaya netlemeyi yapabiliriz, bu da bize manuel olarak esneklik sağlar. Yani makine sadece benim istediğim bölgeye netleme yapacaktır.

Canon EOS 550D Netleme Noktası Seçimi:Nikon D7000 Netleme Noktası Seçimi:Bu netleme noktalarını istediğiniz gibi ayarlamayı öğrenmek profesyonel fotoğrafçılığa geçişte çok önemli bir adımdır. Bundan sonra artık nereye netleyebileceğinizi seçebileceksiniz. İstediğinizde sağ tarafa, istediğinizde sol tarafa veya ortaya netleme yapabileceksiniz. Netleme, fotoğrafta yaratıcılığınızı kullanmanız için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Dolayısıyla kendinizi bu şekilde daha iyi ifade edebilirsiniz.Burada farklı netleme noktalarına netlemeyi örnekli şekilde göstermiş oldum, aynı şekilde siz de denemeler yapabilir, alıştırmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1925.0
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2015, 22:17:27 Gönderen: GeZGiN »

Etiket:
 

Histogram Nedir? Fotoğraftaki Histogram Grafiği Nasıl Okunur?

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 1
Gösterim: 2415
Son İleti 07 Kasım 2018, 18:09:38
Gönderen: Doğadann
Mağaracılık, Mağaralar Nasıl Oluşur? Turizme Açılan Mağaralar hangileridir?

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 4427
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:33:06
Gönderen: GeZGiN
Dekompresyon (Vurgun) Nedir? Nedenleri Nelerdir - Nasıl Önlenir?Tedavisi

Başlatan GeZGiNForumun DALIŞ

Yanıt: 0
Gösterim: 10990
Son İleti 19 Ağustos 2013, 15:16:03
Gönderen: GeZGiN
Fotoğraf Makinası Nasıl Tutulur? İşte size 3 altın kural.

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 0
Gösterim: 3543
Son İleti 17 Haziran 2015, 22:03:05
Gönderen: GeZGiN
Fethiye Gezilecek Yerler – Neler Yenir, Nasıl Gidilir?

Başlatan GeZGiNForumun MUĞLA

Yanıt: 0
Gösterim: 4125
Son İleti 02 Nisan 2016, 06:30:47
Gönderen: GeZGiN