Doğa Sporları - DoğaKolik

Hangi Resim Formatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4707
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Hangi Resim Formatı
« : 03 Mart 2011, 07:38:48 »
Görüntü teknolojileri geliştikçe, resim ve fotoğraflarda kullanılan formatlar ve standartlar da değişiklik gösteriyor. Peki en sık kullanılan JPG, PNG ve GIF gibi formatları birbirinden ayıran nedir, hiç merak ettiniz mi?

Günümüzde web tarayıcıları ve genişbant internet ile gösterdikleri uyum sayesinde yaygın biçimde kullanılan bu üç formatı sizler için masaya yatırdık.

◦İnternetin Kralı: JPG
Esasen Joint Photographic Experts Group (JPEG) tarafından profesyonel fotoğrafçılar için geliştirilen ve bu grubun baş harfleriyle adlandırılan JPG formatı, çalışma sistemi olarak biraz ZIP dosyalarını andırıyor. Görsel veriyi, görüntünün bölmelerini piksel bloklarına ayırarak sıkıştıran JPG, bu metot yüzünden fotoğrafta kalıcı bir etki bırakıyor. Diğer bir deyişle, JPG formatında yapılan bir sıkıştırmanın tekrar orijinal(büyük) hale dönüştürülmesi mümkün olmuyorDevasa fotoğraf dosyalarını küçük boyutlara indiren bu format, fotoğraf düzenlemeden ziyade depolama amaçlı kullanıldığından, geri dönüşümsüzlük çok da sorun teşkil etmiyor. Üstelik yüksek sıkıştırma oranı, internet üzerinde en çok kullanılan formatın da JPG olmasını sağlıyor; zira bir JPG 2:1 oranından 100:1’e kadar sıkıştırılabiliyor.

Ne var ki görsel kaliteden feragat edilerek yapılan bu sıkıştırmalar, JPG formatını görsel sanatlarda kullanışsız hale getiriyor. En kaliteli JPG fotoğrafları bile sıkıştırılmış olduğundan, görselin ham haline göre az da olsa kalite kaybı yaşanıyorJPEG bir zamanlar JPG formatı için kalite düşüşünü önleyen bir teknoloji geliştirmişti; lakin o yıllarda çevirmeli bağlantı hızı ve yüksek çözünürlüğe genel anlamda talebin çok olmaması nedeniyle JPG-LS adlı bu teknoloji hiçbir zaman beklenen popülariteyi yakalayamadı. JPG formatı, CMYK, 24 bit RGB ve 8 bit gri ölçek renk seçeneklerini destekliyor.

◦Mazinin Tatlı Hatırası: GIF
Tıpkı JPG gibi uzun bir maziye sahip olan Graphics Interchange Format(GIF), fotoğrafçılıktanziyade internet için kullanılıyor. TIFF görsellerinde kullanılan kayıpsız LZW sıkıştırmaya sahip olan GIF, ilk zamanlarında yaşadığı patent sorunlarının ardından, tüm patentlerin tarihinin sona ermesiyle birlikte günümüzde kabul edilen bir format haline geldi.

Doğal bir 8 bit renk dosyası olan GIF, bu nedenle 256 renkle sınırlı. RGB renk modelindenseçilebilen bu renkler, Colour Look Up Table(CLUT)’a kaydediliyor. Yine doğal bir 8 bit renk paleti olan gri ölçek, GIF görselleri oluşturmak için en ideal renk seçeneklerini sunuyor.Transparan desteği bulunan GIF, animasyonları da destekliyor ve tüm kareleri 256 renkle sınırlı hale getiriyor. JPG gibi bir kalite kaybı yaşatmıyor olsa da, tüm renklerin 8 bit ile sınırlanması çoğu görselde muazzam bozunmalara neden oluyor. Nadiren ilginç efektler oluşturmak için kullanılan GIF formatı, çoğu zaman görsel estetikten ödün vermeyi gerektiriyor.

Yine de kayıpsız bir format olduğu için, GIF dosyaları metin ve geometrik şekil gibi sıkı çizgilere sahip görselleri saklamak için JPG’den çok daha elverişli bir ortam sunuyor. Modern fotoğrafçılıkta veya görsel depolamada kullanılmayan GIF, günümüzde sadece dans eden bebekler ve göz aldatmacalı animasyonlar oluşturmak için kullanılıyor.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=513.0

GeZGiN

  • *****
  • 4707
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Ynt: Hangi Resim Formatı
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2011, 07:56:38 »


◦En Kaliteli Transparanlar İçin: PNG
Portable Network kısaltması olan PNG formatı, GIF’e açık kaynaklı bir alternatif olarak geliştirilen, Graphics aynı LZW sıkıştırma algoritmasını kullanan ve internet görselleri için kusursuz bir görsel format olma özelliğine sahip. Tarayıcılarda transparanlığı GIF’ten daha fazla destekleyen PNG, arkaplan ile gayet uyumlu transparan renk geçişleri sağlıyor ki bunu şu görselle açıklamak mümkün:PNG formatı sadece 8 bit ile sınırlı kalmayıp, JPG’de olduğu gibi 24 bit RGB renkleri de destekliyor. Kalite kaybı olmaksızın sıkıştırma sağlayan PNG, bu yazıda bahsettiğimiz üç dosya türünden en fazla yer kaplayanı. Bazı eski tarayıcılar tarafından desteklenmeyen PNG formatı, özellikle ekran görüntüsü almak için ideal bir dosyatürü.

◦Hangisini Kullanmalı?
Bu sorunun yanıtı büyük oranda ihtiyaçlarınıza bağlı. Her ihtiyacı karşılamasına rağmen büyük dosya boyutlarıyla PNG, her zaman işinize yaramayabilir. Fotoğrafçılıkve yüksek boyutlu görselleri depolamak için ise JPG ön plana çıkıyor. Küçük 8 bitrenkli animasyonlar oluşturmak için ise GIF ideal görünüyor.Küçük bir hatırlatma yapalım; JPG dosyalarını aynı formatta dahi olsa her kaydettiğinizde kalitesi biraz daha düşer. Bu nedenle profesyonel amaçlarla kullanacaksanız, aynı JPG görseli üzerinde defalarca çalışmamanızda fayda var.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=513.0
« Son Düzenleme: 03 Mart 2011, 07:59:06 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: resim formatı jpg jpeg gif bmp png 
 

Hangi Karavan Tipi Size Göre ?

Başlatan GeZGiNForumun GENEL KONULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 10200
Son İleti 13 Ekim 2009, 14:20:43
Gönderen: GeZGiN
İstanbul'da hangi ilden kaç kişi yaşıyor?

Başlatan GeZGiNForumun İSTANBUL

Yanıt: 0
Gösterim: 5914
Son İleti 13 Ekim 2011, 19:27:54
Gönderen: GeZGiN
Hangi Ülkenin Vatandaşı Olmalı

Başlatan GeZGiNForumun SERBEST MUHABBET

Yanıt: 3
Gösterim: 3192
Son İleti 04 Aralık 2018, 15:12:56
Gönderen: Doğadann
Hangi ilimizden ne hediye alabiliriz?

Başlatan GeZGiNForumun YURT İÇİ GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1554
Son İleti 13 Mart 2015, 07:27:41
Gönderen: GeZGiN
İstanbul'da hangi yer neyiyle meşhur ?

Başlatan GeZGiNForumun İSTANBUL

Yanıt: 0
Gösterim: 1038
Son İleti 04 Şubat 2017, 22:41:23
Gönderen: GeZGiN