Gönderen Konu: Antik Çağ Yer İsimlerinin Günümüz Karşılıkları  (Okunma sayısı 458 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6257
    • insan ve doğa
Antik Çağ’da Anadolu Yarımadası Asia ya da Küçük Asya (Asia Minor) olarak adlandırılmakta idi.

Batı Anadolu Kronolojisi:
Ege Bölgesi Geç Bronz Çağı (M.Ö.1700 – 1050)
Subminos / Submiken (M.Ö. 1050 – 1000)
Protogeometrik Dönem (M.Ö. 1000 – 900)
Geometrik Dönem (M.Ö. 900 – 700)
Arkaik Dönem M.Ö. 700 – 490/80
Klasik Dönem M.Ö. 490/80 – 330/20
Hellenistik Dönem M.Ö. 330/20 – 30
ANADOLU’DA ROMA EGEMENLİĞİ
Cumhuriyet Dönemi  M.Ö. 133 – 30
Erken İmparatorluk Dönemi M.Ö. 30 – MS. 1.yy
Orta İmparatorluk Dönemi MS. 2. yy.
Geç İmparatorluk Dönemi M.S.3-4 yy.
Batı Roma İmparatorluğu’nun  Yıkılışı M.S. 395
Erken Bizans MS.5/6. yy.
Doğu Roma İmparatorluğu’nun Yıkılışı (Bizans) M.S. 1453

 Antik Bölgeler ve Şehir İsimleri:
*: Arkeolojik Kazı Yapılmış Merkez
**: Arkeolojik Kazısı devam eden merkez
Mavi işaretli yayınlar Anadolu Üniversitesi Kütüphanesinde bulunmaktadır.



Pontus: (Doğu Karadeniz)
Apsarus - Sarp
Arkhabis – Arhavi
Athenae – Pazar
Rhizus – Rize
Ophius - Of
Susurmaena – Sürmene
Phadisane - Fatsa
Polemonion – Bolaman
Trapezus/Trabizont (Bizans) – Trabzon
Koralla - Gürelle
Tripolis – Tirebolu
Kerasus/Pharnakia? - Giresun
Arethia – Giresun Adası
Gymnias - Bayburt
Kotyora – Ordu
Oenoe - Ünye
Themiskyra - Terme
Pirhaeus/ Amisus – Samsun**
Kabeira/Diospolis/Neocaesaria – Niksar
Komana – Kılınçlı/Gümenek
Amaseia – Amasya
Zela - Zile
Gaziura - Turhal
Laodikeia - Ladik
Mare Euxene  - Karadeniz
Hieron Oros – Yoros Burnu
İris Ir. - Yeşilırmak
Halys Ir. - Kızılırmak
Lycus Ir. – Kelkit Ir.

Paphlagonia (Amasya, Çankırı, Kastamonu illeri ve civarı)
Sinope/ Colonia Julia Felix Sinope – Sinop**
Abanoteikhos – Abana
İonopolis - İnebolu
Sesamus/Amastris - Amasra
Herakleia Pontika - Karadeniz Ereğlisi
Gangra/Germanicopolis – Çankırı
Krateia/Flaviapolis – Gerede
Pompeiopolis - Vezirköprü*
Kastamon – Kastamonu

Bithynia Bölgesi (Bursa, İzmit, İstanbul İlleri)
Prusias ad Olympium – Bursa
Apameia / Myrrleia / Montaneia (Bizans)- Mudanya
Agrillium/Agrillion / Belekome – Bilecik
Kios / Prusias ad Mare – Gemlik
Apollonia - Ulubat
Nikaia - İznik**
Malagina/Mela/ Justinianopolis (Bizans) - Osmaneli
Modrene - Mudurnu
Astakus/Nikomedia – İzmit*
Dakybyza – Gebze
Khrysopolis – Üsküdar*
Kalkhedon – Kadıköy
Prusias ad Hypium – Konuralp*
Bithynion / Claudiopolis – Bolu
Askania Gölü - İznik Gölü
Sophon Gölü - Sapanca Gölü

Mysia ve Troas (Çanakkale,Balıkkesir İlleri)
Adramyttium - Edremit**
Assos - Behramkale* *
Neandria  Çığrı Dağı, Ezine
Alexandria Troas - Odunluk İskelesi **
Skepsis – Kurşunlutepe (Bayramiç)
Wilusa (Hitit), İlium / Troia - Truva Harabeleri*
Miletopolis – Melde Bayırı (Bursa- Balıkkesir yolu, Mustafakemalpaşa yakını)
Dardanus – Çanakkale
Abydos - Nara Burnu
Lampsakus - Lapseki
Parium- Biga**
Priapus - Karabiga
Kyzikus - Erdek**
Daskylaion - Ergili** (Manyas Gölü Kıyısı)
Prokonnessos – Sarayköy, Marmara Adası*
Pergamon - Bergama**
Tenedos – Bozcada*
Allianoi – Paşaılıcası (Bergama)**
Artamea / Therme - Gönen

Thrakia Bölgesi (Trakya)
Byzantium/Constantinopolis - İstanbul, Sarayburnu**
Rhegium - Küçükçekmece**
Selymbria - Silivri
Perinthos/Herakleia Thrakia - Marmara Ereğlisi
Rhaedestus/Bisanthe – Tekirdağ
Gallipolis – Gelibolu
Sestus - Eceabat
Alopekonnessus – Arıburnu
Aenus - Enez**
Kypsela – İpsala
Bizye - Vize**
Salmydessus – Kıyıköy
Hadrianopolis – Edirne*
Ganos – Gaziköy
Heraion Teikhos – Karaevlialtı (Tekirdağ)
Kardia – Baklaburnu (Bolayır)
Lysimakheia – Ortaköy (Bolayır yakını)
Sestos - Aktaşburnu
Hebros Ir. - Meriç Nehri

Aeolia (İzmir Edremit Arası)
Aigai - Namurt Kalesi**
Myrina – Birkitepe*
Kyme - Aliağa*
Pitane - Çandarlı**
Adramytteion – Edremit**
Atarneus – Ağıltepe (Dikili)
Elaia – Kazıkbağları*
Gryneion – Yeni şakran*
Larisa – Buruncuk**

İonia (Aydın, İzmir İlleri)

Milawanda (Hitit, Luvi?)/ Miletos - Balat Köyü**
Priene - Güllübahçe**
Magnesia ad Meandros - Tekke Köyü, Ortaklar**
Apasas (Hitit, Luvi?)/ Ephesus - Efes, Selçuk**
Klaros - Ahmetbeyli**
Kolophon - Değirmendere*
Lebedos - Doğanbey
Teos - Sığacık**
Erythrai - Ildırı Köyü, Çeşme**
Klazomenai -  Urla ve Limantepe**
Eski Smyrna - Bayraklı Höyüğü, İzmir*
Smyrna - Kadifekale ve etekleri, İzmir**
Phokaia - Eski Foça **
Anaia – Kadıkalesi (Davutlar)**
Didyma – Didim**
Metropolis – Torbalı**
Panionion - Güzelçamlı

Karia : (Menderes Irmağı ile Dalaman çayının arasında kalan üçgen, Muğla İli, Aydın İlinin güneyi)
Alabanda – Araphisar, (Çine)**
Alinda- Karpuzlu (Çine)**
Amyzon – Mazın kalesi (Çine)
Antiokheia ad Meandros – Başaran (Karacasu)
Lelegonopolis/Ninoepolis/Aphrodisias/ Stavropolis (Bizans) - Geyre, (Karacasu)
Attouda – Hisar Köy (Sarayköy)
Bargasa – Gökbel
Bargylia – Gökasar (Milas)
Bybassos – Hisarönü (Marmaris)
Daedala – İnlice (Dalaman)
Euromos – Ayaklı (Milas)
Gergas – Ovacık (Çine)
Halikarnassus - Bodrum*
Harpasa – Arpaz/Esenköy
Herakleia ad Latmos - Bafa, (Muğla) 
Herakleia Salbakes - Babadağ, (Karacasu)
Hierapolis –Pamukkale (Denizli)** 
Hydai – Damlıboğaz (Milas)
İasos – Kıyıkışlacık (Milas)**
Kaunos - Da1yan**
Kedreae/Sedreae - Sedir Adası, (Gökova)
Keramos - Ören
Knidos Palaia - Datça**
Knidos - Deveboynu Burnu**
Labraunda – Kargıcaklı Köyü (Milas)**
Lagina – Turgut(Yatağan)**
Laodikeia – Denizli yakını **
Loryma – Bozukkale, Bozburun (Marmaris)
Mobolla - Muğla
Myndos - Gümüşlük, (Bodrum)**
Mylassa- Milas*
Nysa - Sultanhisar, (Aydın)**
Pedasa – Gökçeler Kalesi (Bodrum)**
Physkos – Marmaris
Stratonikeia - Eskihisar,(Yatağan)**
Tabae - Tavas
Tralles - Aydın**
Ula - Ula, Muğla
Indus Ir. - Dalaman çayı
Meandros Ir. - Büyük Menderes lr.

Lydia (Manisa ili ve civarı)
Apollonis – Palamut/Mecidiyeköy
Attaleia - Selçikli
Bageis – Güre
Blaundos – Sülümenli
Daldis – Kemer
Dioshieron – Birgi
Gordos – Gördes
Grimenothyrai – Gavurören/Altıntaş
Hypaepa – Datbey/Günlüce
Magnesia ad Sipylum – Manisa
Maionia – Menye/Gökçeören
Nakrasa – İlyaslar
Philadelphia - Alaşehir*
Saittai – Sidas Kalesi
Sardis - Sart harabeleri, Salihli**
Satala – Sandal
Silandos – Selendi
Tabala - Davala
Thyatera - Akhisar
Traianopolis – Çarık
Tripolis - Yenice

Phrygia (Eskişehir, Afyon, Kütahya ve civarı)
a-   Phrygia Epiktetos (Eskişehir civarı)
b-   Phrygia Pareios (Akşehir, Şuhut, Çay civarı)
c-   Phrygia Salutaris (Denizli Civarı)

Aezanoi - Çavdarhisar, (Kütahya)**
Akmoneia – Ahatköy
Akronias - Afyonkarahisar
Amorion - Hisarköy, (Emirdağ, Afyon)**
Apameia/Kelanai - Dinar, (Afyon)*
Appia – Abya/Pınarcık
Attouda - Hisar
Bria – Gürpınar?
Brouzos – Karasandıklı
Diokleia – Doğla/Ahırhisar
Dionysopolis – Ortaköy (Çal)
Dokimaion - İscehisar, (Afyon)
Dorylaion - Şarhöyük, Eskişehir**
Eriza – Dereköy?
Eukarpeia – Emirhisar
Eumeneia – Işıklı
İpsos – Sipsin/Çayırbağ
Colonia Ju1ia – Çay, (Afyon)
Kibyra - Gölhisar, (Burdur)**
Kolossai - Honaz, (Denizli)
Kotieum -Kütahya
Metropolis – Ayazin (Afyon)
Midaeum - Karahöyük, (Alpu, Eskişehir)
Midas Şehri – Yazılıkaya (Eskişehir)
Nakoleia - Seyitgazi, Eskişehir
Orkistos - Ortaca, Eskişehir
Philomelium – Akşehir
Prymanessus - Sü1ünlü, Afyon
Sebaste - Selçikler, (Uşak)*
Stektorion – Menteş
Synnada - Şuhut, (Afyon)
Sangarios Ir. – Sakarya Ir.
Tembris Ir. - Porsuk Ir.

Galatia (Ankara ili ve civarı)
Ankyra / Angora - Ankara**
Bloukion – Karalr (Ankara)*
Colonia Julia Germa - Gürme Köyü (Sivrihisar)
Gordion - Yassıhöyük, (Polatlı)**
Justinianopolis (Bizans) - Sivrihisar
Pessinus - Bal1ıhisar**
Pteira - Kerkenez Dağ**
Tavium - Büyüknefesköy**
Troknada – Kaymaz (Eskişehir)

Lykaonia (Konya İli ve civarı)
Laodikeia Combusta – Kadıhanı
İkonium – Konya
Lystra – Akören
Derbe - Derbe
Kybistra/Herakleia - Konya Ereğlisi
Tatta Gölü – Tuz Gölü


Lykia (Antalya İlinin batısı, Muğla ilinin doğusu, Teke Yarımadası)
Arykawanda (Likçe) / Arykanda - Arif Köyü**
Arneae – Ernez
Andriake - Çayağzı**
Habessos/ Antiphellos - Kaş
Apprl (Likçe)/Aperlae - Sıçak İskelesi
Balboura - Çölkayığı Köyü *
Bubon - İbecik*
Dolikiste - Kekova Adası
Gagae - Mavikent yakınları
İdebessus - İncirağacı
Khimeira - Çıralı
Kyaneae - Yavu Köyü
Korydalla – Kumluca
Arnna (Likçe)/ Ksanthos - Kınık Köyü **
Zemuri (Likçe)/Limyra - Zengerler Köyü, Turunçova**
Myra - Demre**
Megiste - Kastelloritzo/Meis Adası
Olympos - Deliktaş, Çıralı**
Pınara - Minare
Phellos - Felenyayla
Phaselis - Tekirova, Kemer*
Pttara (Likçe) / Patara - Ovagelemiş**
Rhodiapolis - Hacıveliler Köyü**
Sidyma - Dodurga Asarı
Simena - Kale
Trebenna - Geyikbayırı Köyü
Theimiussa - Üçağız
Tlawanda (Likçe) / Tlos - Düver Köyü**
Telmessus - Fethiye*
Arykandos Ir. – Aykırıçay
Myros Ir. - Demre çayı
Xanthos Ir. - Eşen çayı

Pisidia (Burdur, Isparta İlleri ve Antalya’nın kuzeyi)
Takina - Yarışlı Köyü, Burdur**
Hadrianoi - Karacaören Köyü, Burdur
Colonia Julia Olbasa - Belenli Köyü, Burdur
İsinda -Korkuteli yakınları, Antalya
Sibiunda - Zivint Köyü (Bozova), Antalya
Ariassus - Yörükdamları Köyü, Çubukboğazı, Antalya**
Colonia Julia Antiokhia Pisidiae - Yalvaç, Isparta*
Adada - Karaboylu Köyü, Sütçüler, Isparta**
Kremna - Girme Köyü, Isparta**
Barıs - Isparta
Sagalassus - Ağlasun, Isparta*
Selge - Zerk Köyü, Antalya*
Termessus Major - Güllük Milli Parkı, Antalya**
Prostanna - Eğirdir, Isparta
Seleukeia Sidera -  Bayat, Isparta**
Apollonia Mordiaeum - Uluborlu, Isparta
Askania Gölü - Burdur Gölü
Karalis Gölü - Beyşehir Gölü
Limnae Gölü - Eğirdir Gölü
Klimax - Sıra Dağı, Döşeme Boğazı
Stena - Döşeme Boğazı

Pamphylia: (Antalya İli, Antalya Ovası ve kıyı şeridi)
Olbia -Konyaaltı Plajı, Petrolofisi Dolum Tesisleri ile Akdeniz Üniversitesi arasındaki alan.
Attaleia - Antalya, Kale İçi *
Magydos- Lara Askeri kampı
Parha (Hitit)/ Perge - Aksu’nun 2 km. Kuzeyi**
Sillyum - Yanköy
Aspendos - Belkız Köyü**
Side- Selimiye Köyü**
Seleukeia/Lyrbe - Şıhlar Köyü, Manavgat*
Korakesium/Kalanoros (Bizans)/ Alaiyye (Selçuklu) – Alanya Kalesi**
Euromedon Ir. – Köprüçay
Melas Ir. - Manavgat Ir.
Kestros Ir. - Aksu çayı
Katarraktes - Düden çayı
Mare Pamphylium - Antalya Körfezi

Kilikia Trakheia : (Antalya, Alanya İlçesinden başlayarak, Çukurova ‘ya kadar dağlık kesim)
Selinus/Traianopolis - Gazipaşa, Hacımusalar Kalesi*
Laerte - Kozkaya Köyü
Syedra - Seki Köyü*
Iotape - Gazipaşa’nın 11 km. Doğusu*
Antiokhia ad Kragum – Güneyköy
Anemurium - Anamur*
Kelenderis - Gilindire Köyü, Aydıncık **
Nagidos - Softa Kalesi, Çubukkoyağı Köyü*

Kilikia Pedias (Çukurova ve çevresi)
Olba/Diocaesaria - Uzuncaburç, Mersin**
Seleukeia ad Kalykadnum—Silifke*
Elaeussa Sebaste - Kanlıdivane, Erdemli Mersin**
Asitawanda (Hitit) - Karatepe*
Soli/Pompeiopolis - Viranşehir, Mersin
Zephyrium - Mersin
Aphrodisias ad Mare - Kösrelik, Silifke, Mersin
Tarsa (Hitit)/ Tarsus - Tarsus*
Adanus - Adana
Mopsus/Mopsuesta - Misis, Adana**
Aegae - Yumurtalık, Adana
Anazarbus - Anazarva, Adana**
Flaviapolis - Kadirli, Adana
Kastabala/Hierapolis - Bodrum Köyü
Megarsus – Karataş
Sis - Kozan
Korykos - Cennet/Cehennem
Kalykadnos Ir. - Göksu Nehri
Sarus Ir. - Seyhan Nehri
Pyramus Ir. - Ceyhan Nehri
Portae Cilicia – Kilikya Kapıları/Gülek Boğazı

İsauria (Konya, Mersin, Antalya illerinin kesiştiği dağlık bölge)
Isauria - Ulupınar Köyü, Hadim, Konya
Astra - Bolat Yaylası, Hadim, Konya*

Syria (Hatay İli ve modern Suriye)
Alexandria - İskenderun
Seleukia Pierra - Samandağ
Antiokhia ad Orontem - Antakya**
Daphne - Harbiye**
Epiphaneia - Erzin
İssos - Karahöyük, Dörtyol
Rhosos - Arsus
Alalakh (Hitit, Mitanni) - Tell Açana**

Kommagene / Commagene (Adıyaman’ın batısı ve Antep)
Dolikhe – Dülük*
Samasota – Samsat**
Zeugma – Belkız Köyü*
Arsameia - Eski Kahta**
Euphrates Ir - Fırat nehri

Mesopotamia:
a-     Ostroene (Urfa)
Edessa/Orrhoe – Urfa
Karrhae - Harran*

b- Mygdonia (Antep ve güneyi)
Nisibis - Nizip

Armenia Minor ve Major (Kuzey-Doğu Anadolu Bölgesi)
Amida - Diyarbakır
Satala - Sille Köyü Sivas**
Carana?/Theodosiopolis - Erzurum
Megalopolis/Sebasteia – Sivas
Tigris Ir. - Dicle Nehri
Arsanias Ir.- Murat Nehri

Kappadokia (Kayseri, Nevşehir, Malatya illeri)
Mazaka / Eusebeia / Caesaria ad Argaios – Kayseri
Melitene - Malatya
Argaios Dağı - Erciyes Dağı

Kaynak : Tıklayınız



Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=5940.0
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2020, 13:05:20 Gönderen: GeZGiN »