Gönderen Konu: Yaladerma (Trachinotus ovatus)[  (Okunma sayısı 27 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6333
    • insan ve doğa
Yaladerma (Trachinotus ovatus)[
« : 31 Temmuz 2020, 09:18:45 »
Carangidae familyasından ışın yüzgeçli bir balık türüdür. Büyük, güçlü yüzgeçleri vardır. Akdeniz'de ve Atlantik Okyanusu'nda görüldüğü gibi, başıboş kaldıklarında Britanya Adaları ve İskandinavya'dan Gine ve Angola Körfezi'ne kadar yayılırlar.

Trachinotus ovatus, yanal olarak kuvvetli bir şekilde sıkıştırılmış uzun bir gövdeye sahiptir. Vücudun arka plan rengi yeşilimsi bir sırt ile gümüştür. açıkça bölünmüş veya çatallı ve yüzgecin üst yarısında siyah margins ve beyaz bir nokta olan bir kaudal yüzgeci vardır. Dorsal ve anal yüzgeçler siyah lekelerle işaretlenmiştir. Kanatların Merkez çizgisi boyunca üç ila beş siyah nokta vardır. Bu tür, normalde 35 cm'den fazla olmamasına rağmen, 70 cm'ye  kadar büyüyebilir ve 2.8 kilogram  kadar bir ağırlığa sahip olabilir.

Trachinotus ovatus'un yetişkinleri, dalgaların dalgalandığı sığ sularda oldukça yaygındır. Kum veya çamur alt tabakasının bulunduğu berrak suları tercih eder. Bazen lagünlerde ve nehir haliçlerinde bulunur. Okulları oluşturan sosyal bir türdür. Daha küçük bireyler genellikle sarp kayalık kıyıların olduğu gece boyunca yakalanırlar. Yetişkinler küçük kabuklular, yumuşakçalar ve daha küçük balıklarla beslenirler. pelajik yumurta bırakırlar, yaz aylarında meydana gelen yumurtlama. 50 mt. ile 200 mt. arasındaki derinliklerde bulunur.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=6182.0