Gönderen Konu: Çatal balığı (Lobotes surinamensis)  (Okunma sayısı 18 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6333
    • insan ve doğa
Çatal balığı (Lobotes surinamensis)
« : 02 Ağustos 2020, 21:42:30 »
Çatal balığı, demirci balığı, üç kuyruk balığı, tahta balığı (Lobotes surinamensis), tropik bölgelerde bulunan ılık su deniz balıklarıdır; 90 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve 18 kg ağırlığındadır. Balıkçılar tarafından flaşör veya vapur gibi isimlerle de bilinir .[1] genç balıklar yanlarında, genellikle flotsamın yanında yüzer ve kuru bir yaprak gibi görünür. Endonezya'da, yerel isim KakapHitam/Laut veya genellikle Lates calcalifers-Baramundi gibi benzer görünümü ile tüketilen Black Barramundi olarak adlandırılır.


Lobotes surinamensis, Rio Grande do Sul, Brezilya

Atlantik üçkuyruğu, Atlantik Okyanusu'nda bulunabilen Lobotidae ailesindeki tek balıktır. Bununla birlikte, tropikal denizlere, özellikle de Pontianak, Batı Borneo'daki ıslak pazarda yaygın olarak bulunan Endonezya bölgesine yayılmıştır.

ABD sularında, Massachusetts ve Bermuda'dan Arjantin'e, Doğu Atlantik ve Akdeniz'e, Madeira adasından Gine Körfezi'ne, Kosta Rika'dan peru'ya Doğu Pasifik'e ve Japonya'dan Fiji ve Tuvalu'ya Batı Pasifik'e kadar Atlantik üç kuyrukları bulunur. Chesapeake Körfezi'nin kuzeyinde nadiren bulunurlar. Bu türler Kış boyunca yaşamlarını sürdürmek için daha sıcak sularda olurlar. İlkbaharda, üç kuyruklu kuyruklar iki özel noktanın hemen dışında yoğunlaşır: Port Canaveral, Florida (Mart–Haziran) ve Jekyll Island, Georgia (Nisan–Temmuz).

Atlantik üçlü kuyrukları, çoğu tropikal ve subtropikal denizlerde kıyıda bulunur, ancak hepsi değil. Onlar semimigratorial ve pelajiktir . Normalde yalnız, okul oluşturdukları bilinmektedir. Yaz aylarında koylarda, seslerde ve haliçlerde bulunabilirler. Yavrular genellikle Sargassum alglerinin yamaları altında yüzerler. Bu Gulf of Mexico, yetişkinler genellikle açık suda bulunur, ancak nehir ağızlarının yakınındaki geçitlerde, girişlerde ve koylarda da bulunabilir. Her zaman yüzen nesnelerle ilişkili olmasına rağmen, büyük yetişkinler bazen derin, açık su üzerinde yüzeye yakın bulunur. Genç balıklar da sıklıkla gemi enkazlarında, kirişlerde veya desteklerde, iskelelerde, flotsam ve deniz şamandıralarında bulunur. Fry genellikle 29 °C'yi aşan, 3.3% tuzluluğundan daha büyük ve 70 mt derinliğinde sularda bulunur.

Üç kuyruklu kuyruklar, yüzeyin hemen altında yüzen, bir tarafı açık olan, bir yaprağı veya yüzen döküntüleri taklit eden sıra dışı davranışlarıyla bilinir. Bu, av öğelerinin lokalizasyonu ve bu davranışla ilişkili yüzen yapılar nedeniyle bir beslenme stratejisi olarak kabul edilir. Bu davranış, rekreasyonel balıkçıların yüzen üç kuyruklu balık avlama insidansının hızla artmasına neden oldu ve Florida ve Georgia'da gelecekteki popülasyonları sağlamak için torbaların ve uzunlukların ciddi kısıtlamalarına yol açtı.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=6185.0