Doğa Sporları - DoğaKolik

Acai çileğinin sağlığımıza faydaları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5443
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Acai çileğinin sağlığımıza faydaları
« : 23 Ocak 2018, 00:50:21 »
Yaban mersinine benzeyen şekliyle uzun, kırmızımsı, mor meyveli antioksidan bakımından zengin olan acai çileği pek çok makyaj ve kozmetik markası tarafından cilt bakımı kullanıyor. Acai'nin kilo vermeyi teşvik edip etmediğine ilişkin tartışmalar olsa da, sağlıklı bir diyetin parçası olduğuna dair bir şüphe yok.Orta ve Güney Amerika'ya özgü olan Acai palmiye ağaçlarında yetişen bu meyve, kızılcık, ahududu, böğürtlen, çilek ve yaban mersininde daha zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Araştırmalara göre, Acai 2009 yılında gerçekten popüler oldu. Acai çilekleri oldukça kırılgandır, bu nedenle onları Orta ve Güney Amerika dışında herhangi bir yerden bulmak zordu.

Bu yüzden toz haline getirilmiş veya dondurulmuş acai çilekleri satılmaya başlandı.Bazı meyvelerin doğal şeker oranı yüksektir. Acai çilekleri diğer meyvelere nispeten daha düşük şeker oranına sahip.

100 GRAM ACAİ ÇİLEĞİNDE;
Kalori: 70
Karbonhidrat: 16
Yağ: 50
Proteinden: 4
A vitamini: 750 IU
Kalsiyum: 20mg
Sodyum: 10 mg
Lif: 2g
Şeker: 2g bulunuyor.

Acai çileği, tüm meyveler gibi birçok sağlık yararlarına sahip. İşte en önemli yararları…
-Acai kanseri önlemeye yardımcı oluyor. Acai çileğinde bulunan antioksidanlar dikkat çekici bir şekilde kanseri önlüyor. Özellikle lösemi gibi kanser hücrelerini öldürüyor. Araştırmalara göre, akciğer kanseri hücrelerinin yüzde 86'sını başarıyla öldürdü.

-Araştırmalara göre, Acai, çoğu insan için kilo vermesin de etkili oldu. Yüksek yağlı diyetlerin olumsuz etkilerini azalttı. Acai, açlık şekerini ve glukozu dengelediği için ek besin görevi görür.

-Antioksidanların uzun süredir cildin sağlıklı olmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Acai çileği erken yaşlanmayı önler ve cilt hücrelerini yeniden canlandırmaya yardımcı olur. Koyu lekeler, kırışıklıklar ve ince çizgilerden kaçınmak için acai tüketebilirsiniz.

-Acai, içerdiği antioksidan ile kan dolaşımında kolesterol düzeylerini düşürme kabiliyetine sahiptir. Bu güçlü antioksidanlar kan pıhtılaşmasını önleyebilir, inme ve kalp krizi riskini düşürürken kana oksijen akışını arttırır.

-Ne yazık ki, bedenlerimizdeki bazı şeyleri, yaşlandıkça kaybediyoruz. Hasar gören hücreler beyinlerimizde birikir ve alzheimer gibi zihinsel sorunlara neden olabilir. Acai, hasar gören hücreleri onarır ve proteinleri aktive eder.

-Acai çilekleri sağlıklı sindirime yardımcı olur. Ayrıca lif için mükemmel bir kaynaktır.

Acai çileği tek başına yenilebileceği gibi kase içine ekleyip yiyeceklerinize de katabilirsiniz. Tatlılarınıza ekleyebilir, kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz, fırında pişen yemeğe katabilir, meyvelerinizin yanında alabilirsiniz. Ayrıca acai suyunu da tüketebilirsiniz. Meyve suyu yapabilir, suyunuza, turşunuza, soslarınıza veya salatanıza katabilirsiniz.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2427.0
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2018, 01:09:35 Gönderen: GeZGiN »

Etiket:
 

Çitlembik Nedir? Çitlembik Faydaları ve Özellikleri

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 90734
Son İleti 05 Ekim 2011, 13:16:45
Gönderen: GeZGiN
Taflan (Karayemiş) Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Başlatan GeZGiNForumun BİTKİ DÜNYASI

Yanıt: 0
Gösterim: 986
Son İleti 27 Nisan 2019, 23:47:45
Gönderen: GeZGiN
Dikenli İncir ( Frenk inciri ) ve Faydaları

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 3455
Son İleti 04 Eylül 2014, 17:57:36
Gönderen: GeZGiN
Behmenin Faydaları (Yaban havucu)

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 3649
Son İleti 20 Aralık 2009, 17:23:53
Gönderen: GeZGiN
Baton Kullanmanın Faydaları

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK EKİPMAN

Yanıt: 1
Gösterim: 3672
Son İleti 20 Mart 2019, 23:52:06
Gönderen: Voyager