Doğa Sporları - DoğaKolik

Moringa Bitkisinin Faydaları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4688
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Moringa Bitkisinin Faydaları
« : 09 Ağustos 2015, 07:40:30 »


Ana vatanı olan himalaya eteklerindeki Kuzey Hindistan bölgeleridir. Ancak sonrasında dünyanın pek çok bölgesine kültür türleri gönderilerek yetiştirilmeye başlanmıştır. Şu sıralar Endonezya, Srilanka, Malezya, Filipinler, Meksika, Güney Amerika, Orta Amerikada da yetiştirilmektedir. Afrika’da dahası Orta Doğu’da yetiştirildiği bilinmektedir. Yarı kurak, tropik ve sub tropik iklimlerde yetişebilen bir türdür. Soğuğa dayanıklılık haritasında USDA 9-10 olarak belirtilen bölgelerde de yetiştirilebilmektedir ancak bu tür yerlerde normal olarak ağaç -1 ile -9 derece civarındaki ısılarda yapraklarını dökerek, gövdesini kurutarak ölür bununla birlikte kendisi derine kök yaptığı için bir sonraki bahar ayında tekrar yeniden kökten filizlenip, yeniden gövde ve dallarını, yapraklarını, çiçeklerini oluşturabilmektedir. Toprak tercihi de bulunmamaktadır. Genel olarak kuru kumlu topraklarda iyi yetişebilmektedir ancak en fakir topraklarda dahi yetişme kabiliyetide bulunmaktadır. Kuraklığa’da dayanıklı bir ağaçtır. Ağaç çok hızlı büyüme kabiliyetine sahiptir. İlk yıl 3-4 metre büyüyebilir eğer herhangi bir don vb. etkenle karşılaşmazsa sıcak iklimlerde ağacın 6-15 metre arası bir uzunluğa erişebildiği görülmüştür. Kökü derine gittiği için dar saksılarda yetişebilen bir ağaç olmayıp daha çok bahçelerde ve çok büyük saksılarda yetişebilme kabiliyetine sahiptir.

Moringa Nedir
Moringa bir ağaç türüdür. Yaprakları, tohumları, kabukları ve kerestesi kullanılan ve dünyanın en faydalı bitkisi olarak tanımlanan bu ağacın tohumları Malezya’da fıstık olarak tüketiliyor. Bitkinin  kökleri yaban turbu gibi yeniyor. ayrıca oldukça besleyici olan yaprakları yeşillik olarak, salatalara veya her türlü yemeğe katılarak tüketiliyor. moringa yaprakları portakalın 7 misli C vitamini, sütün 4 misli kalsiyum, havucun 4 misli A vitamini, sütün iki misli protein ve muzun 3 misli potasyum içermektedir.

Moringa Bitkisinin Faydaları
-Kansere karşı koruma sağladığı bir çok klinik çalışmayla ortaya koyulmuştur
-Kalp ve böbrek hastalıklarını önler
-Moringa,protein bakımından zengindir,
-Çok düşük oranda yağ ve karbonhidrat içermesinden dolayı diyet yapanlar için önerilen bir bitkidir
-Yaprakları insanlarda mineral eksikliğini giderir
-Moringa, metionin ve sistin kükürt içeren bir amino asit kaynağı olarak benzersizdir.
-Çok etkili antioksidanlar içermesi ve içeriğindeki yüksek A, C ve D vitaminlerine bağlı olarak, moringa yaşlanmaya yol açan hasar moleküllerle savaşır.Hücre yenileyicidir aynı zamanda “ciltteki kırışıklıklar” ve “yüzdeki  ince çizgilerin” görünümünü azaltır.
-Moringa sadece bir yiyecek değildir,  aynı zamanda bir ilaçtır. Bu nedenle moringa “fonksiyonel gıda” olarak kullanılabilir.
-Moringa, göz rahatsızlıklarına karşı faydalıdır
-Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. mide ağrısı için alternatif tedavi olarak kullanılır. Ayrıca bağırsakta yara ve ülser  için de kullanılır.
-Astım, kulak ağrısı ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
-Yüksek kalsiyum içerir .
-Anne sütünü arttırma özelliği de vardır
-Tümör oluşumunu engeller

Moringa Nasıl Kullanılır
Moringa, genellikle, tavuk, et, balık ve diğer sebzeler ile pişirilir, En yaygın biçimde, mango meyvesiyle birlikte çorbası yapılmaktadır. Moringa ağacının yaprakları sebze olarak pişirilir ve çayı demlenerek kullanılır. moringa ağacının tohumları suyu temizleme özelliği taşır. suyu temizlemek için kullanılır.

Moringa tohumları fıstık gibi kavrularak çerez gibi tüketilebiliyor.Moringa ağacının yere düşen tohumları içme suyunu temizliyor. Ağacın bu özelliği, Sudan’da Nil kenarına kurulu köylerde çok iyi biliniyor ve kullanılıyor. Moringa ağacının tohumlarının 100 gramı, bir litre suyun içindeki pisliklerin dibe çökmesini ve yüzde 99 oranında bakterilerin ölmesini sağlıyor. Bilimadamları üçüncü dünya ülkeleri için çok pahalı olan su temizleyici amonyumsülfat maddesinin yerine geçebilecek ucuz bir yöntem olabilecek bu ağaçla ilgili araştırma yapıyorlar.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1886.0
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2015, 07:50:46 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: moringa 
 

Çitlembik Nedir? Çitlembik Faydaları ve Özellikleri

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 89279
Son İleti 05 Ekim 2011, 13:16:45
Gönderen: GeZGiN
Acai Berry (Acai Üzümü) ve faydaları

Başlatan GeZGiNForumun BİTKİ DÜNYASI

Yanıt: 0
Gösterim: 1525
Son İleti 28 Haziran 2015, 19:22:48
Gönderen: GeZGiN
Dikenli İncir ( Frenk inciri ) ve Faydaları

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 3069
Son İleti 04 Eylül 2014, 17:57:36
Gönderen: GeZGiN
Behmenin Faydaları (Yaban havucu)

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 3060
Son İleti 20 Aralık 2009, 17:23:53
Gönderen: GeZGiN
Acai çileğinin sağlığımıza faydaları

Başlatan GeZGiNForumun ŞİFALI BİTKİLER

Yanıt: 0
Gösterim: 1627
Son İleti 23 Ocak 2018, 00:50:21
Gönderen: GeZGiN