Doğa Sporları - DoğaKolik

Adipelin Otu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5353
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Adipelin Otu
« : 30 Eylül 2011, 11:49:07 »
Adipelin     Artemisia vulgaris Bileşikgiller (Asteraceae) Ayvadava olarak da bilinir.

Avrupa’da ve Akdeniz çevresinde patikalar ve dereler boyunca kümeler halinde yetişen, 400′den fazla çeşidi olan bir bitkidir.Bunlardan pelinotu (Artemisia absinthium) apsent adlı içkinin ana maddesidir.1,5m’ye ulaşabilen adipelinin dik saplarında çoğu zaman kurmuzumsu izler vardır.Derin tırtıklı yapraklarının üstü koyu yeşil,altı beyazdır.Yazın saplarının çevresinde mini topaklar halinde küçük sarı veya kızıl kahve çiçekler açar.

Kullanılan kısımları:
YAPRAK VE ÇİÇEK BAŞI
* Yapraklar ve çiçekler yaz başında, bitki yeni çiçek açmaya başladığında toplanır.Kuru bölgelerde toplanan çiçeklerin nemli yerlerden toplananlara oranla daha yararlı özelliklere sahip olduğu söylenir.
* Kurutulmuş bitkiden çay,toz,ekstre,tentür ve bir tonik yapılır.

Bileşenleri:
Adipelinin tadındaki acılık içeriğindeki seskiterpen laktonlardan gelir.Bitkide ayrıca biraz uçucu yağ, antioksidan etkili flavonoitler,kumarinler ve bazı fitosteroller de vardır.Bunların kadınlık hormonu östrojenin etkisini taklit ettiği anlaşılmaktadır.

Tedavi amaçlı kullanımı:
Adipelinnin özelliklerinin pek azı bilimsel olarak kanıtlanmakla beraber, sindirim yavaşlığı ve iştahsızlık da dahil bir dizi sindirim sorununu tedavi için önerilir.
Adipelinin ayrıca antispazmodik olduğu söylenir.Bağırsak kramplarının çözülmesinde ve adet sancılarının giderilmesinde yardımcı olur.Bazen geciken adetleri söktürkmek için kullanılır.
1989 Çin’de yapılan yapılan araştırmalarda bitkinin antibakteriyel güçleri ortaya çıkarılmıştır.
Bitki bakteriler ve mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede önerilmektedir ve yüksek ateş, cilt enflamasyonu ile romatizma tedavisinde yararlıdır.Bağırsak kurdu dökmek için de kullanılan bitkinin bu özelliği uçucu yağıyla içerdiği seskiterpen laktonlara bağlanır.
Adipelin geleneksel Çin tıbbında uzun geçmişe sahiptir.Akupunktur noktalarının yanan doğranmış bitki rulolarıyla ısıtıldığı bir tedavi olan moksa uygulamasında kullanılan bitkilerdendir.

Yetiştirilmesi:
Tohumları ilkbaharda ekilir.Adipelin güneş sever ve geçirgen, nötr yada alkali toprakları tercih eder.

HAZIRLANMASI VE DOZU:
*Sindirim sorunlarının, geciken adetlerin, adet sancılarının,bağırsak kurtlarının tedavisinde;
SIVI EKSTRE  500 mg-2gr kurutulmuş bitki eşdeğeri, günde üç kez.
ÇAY  5-10gr kurutulmuş bitki 500ml kaynar suda 10 dk. bekletilip süzülür. Gün boyunca, tercihen yemek aralarında iki doz halinde içilir.Adet sancıları için bu tedavi ader görmeden önce sekiz ila on gün boyunca uygulanmalıdır.
BELİRTİLER DEVAM EDERSE HEKİME DANIŞILMALIDIR.

UYARILAR:
>Hamile veya emziren kadınlar adipelin kullanmamalıdır.
>Warfarin gibi antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç alanlar adipelin kullanmamalıdır.
>İçeriğindeki seskiterpenik laktonlar nedeniyle adipelinle temas dermatit ve konjonktivit gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
>Moksa uygulaması yalnızca eğitimli profesyoneller tarafından yapılabilir.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=844.0

Etiket: