Doğa Sporları - DoğaKolik

Fotoğraf Nasıl Çekilir? Püf Noktaları Nelerdir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fotoğraf Nasıl Çekilir? Püf Noktaları Nelerdir?
« : 28 Temmuz 2017, 17:41:14 »
Fotoğraf Nasıl Çekilir? Püf Noktaları Nelerdir?

Öncelikli olarak fotoğraf çekme tekniklerinin her fotoğrafçı için işe yarar yöntemler olduğunu ancak fotoğrafçılık kursu eğitimi almadan bazı konuların teorikten öteye gitmediğini bilmekte fayda var. Ancak yine de bu püf noktalarını öğrenerek fotoğrafçılığa başlamak isteyenler için öneriler:Pozlandırma
Fotoğrafçılık eğitimi Fotoğraf çekim teknikleri arasında en önemlilerden biri pozlandırmadır. Pozlandırma, ışığı makine aracılığı ile kaydetme işlemidir. Işığın sensöre ya da filme ne kadar sürede gireceğini enstantane, ne miktarda gireceğini ise diyafram belirler. Dengeli bir şekilde kullanılan bu iki öğe doğru pozlamayı sağlar.

Dijital makinelerde otomatik ayar yapabilirsiniz ancak iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız ayarlarınızı kendiniz düzenlemelisiniz. Öğrenme sürecinde ise eşderğerlik yasasından yararlanabilirsiniz. Işığn makineye giriş şiddeti olan diyafram ne kadar artırılırsa ışığın makineye giriş süresi olan enstantanenin de o kadar artırılması gerekir. Enstantane arttıkça ışık daha az sürede içeri girer ve doğru fotoğraflar çekilir.

ISO Değeri
Profesyonel fotoğraf çekim teknikleri arasında yer alan ISO değeri her fotoğrafçının bilmesi gereken bir konudur. Fotoğraf makinenizdeki sensörlerin ışığa olan duyarlılık derecesi anlamına gelen ISO 50 ile 102400 arasında değer alabilmektedir. ISO ayarı yaparken sensöre gönderilen voltajı düşürmeniz ve fotoğraftaki gürültüyü engellemeniz gerekmektedir. Yetersiz ışıkta manzara fotoğrafları çekerken düşük ISO değerlerinde düşük estantene değeri kullanarak çekim yapmamız gerekecektir.Net Alan Derinliği ve Kontrolü
İyi bir fotoğraf çekmek istiyorsanız alan derinliğini es geçmeyin. fotoğraf çekim teknikleri  arasında en önemlilerden olan alan derinliğinde dikkat etmeniz gereken fotoğrafın en net kısmının sizin netlemeyi yaptığınız nokta olmasıdır.

Fotoğrafta Kompozisyon
Fotoğraf çekim teknikleri arasında olmazsa olmaz kompozisyon gelir. Kompozisyon yaratmadan fotoğraf çektiğinizde anlamı yakalayamazsınız. İyi bir kompozisyon içinde öncelikli olarak fotoğrafta ilgi odağını belirlemelisiniz. Ardından fotoğraftaki hareketi vurgulamak için düşük enstantane seçip pozlama sırasında zoom halkasını çevirebilirsiniz. Ayrıca ritmi bozan nesneleri fotoğraf karesinden atmanız gerekir.

Perspektif
Kompozisyon yaratırken perspektifi de göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Konuya yaklaştıkça derinlik etkisi perspektif artar, planlar arasındaki mesafeler büyür ve planlar birbirinden ayrılır. Bu püf noktasını kullanarak derinlik etkisi ile harika kareler yakalayabilirsiniz.

Işık
Fotoğraf çekim teknikleri açısından ışık, bir fotoğrafçının profesyonelce kullanabildiği aracı olmalıdır. Fotoğrafçı doğal ve yapay ışıkta nasıl çekim yapacağını bilmelidir. Işık kaynağı konuya çok yakın konumlandırılmış, bir cephe ışığı veriyorsa, konu üzerinde doku ve derinlik etkisi vermeyen bir aydınlanma sağlanır.

Kaynak: www.fotografcilikkursu.com.tr/

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2191.0

milkyy

  • *
  • 12
  • Cinsiyet: Bay
Ynt: Fotoğraf Nasıl Çekilir? Püf Noktaları Nelerdir?
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2018, 20:33:52 »
Buradan uygulayıp güzel sonuçlar aldığım adımlar var bakmak isterseniz- https://www.sosyallob.com/en-iyi-fotograf-nasil-cekilir/


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2191.0

Ynt: Fotoğraf Nasıl Çekilir? Püf Noktaları Nelerdir?
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2018, 17:26:05 »
Bence bu iş rehberlerden değil tecrübe edinerek öğrenilmesi gereken işlerden. Belirli tanım ve makine dillerini öğrenmek yeterli. Gerisi el ve göz becerisi :)

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2191.0

Etiket:
 

Kano nedir,Kano Nasıl Yapılır?Kano Yapılabilecek Parkurlar

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 4244
Son İleti 11 Şubat 2018, 12:04:53
Gönderen: GeZGiN
Rafting Nedir, Rafting Nasıl Yapılır?

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5737
Son İleti 26 Eylül 2014, 21:58:40
Gönderen: GeZGiN
Histogram Nedir? Fotoğraftaki Histogram Grafiği Nasıl Okunur?

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK VE EKİPMAN

Yanıt: 1
Gösterim: 3160
Son İleti 07 Kasım 2018, 18:09:38
Gönderen: Doğadann
Mağaracılık, Mağaralar Nasıl Oluşur? Turizme Açılan Mağaralar hangileridir?

Başlatan GeZGiNForumun MAĞARACILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 5355
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:33:06
Gönderen: GeZGiN
Doğada Aç Kalınması Halinde Bitkilerin Yenilebilirlik Testleri Nasıl Yapılır ?

Başlatan GeZGiNForumun KAMPÇILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 709
Son İleti 24 Şubat 2018, 00:22:06
Gönderen: GeZGiN