Doğa Sporları - DoğaKolik

Rize Yedigöller keşfedilmeyi bekliyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4668
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Rize Yedigöller keşfedilmeyi bekliyor
« : 18 Ekim 2011, 16:02:14 »
2930 rakımlı Yedigöller, dağlar arasında barındırdığı doğal güzellikleri, endemik bitki örtüsü ve faunasıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Doğu Karadeniz'de Kaçkar Dağları'nın güney batısında yer alan 2930 rakımlı Yedigöller, dağlar arasında barındırdığı doğal güzellikleri, endemik bitki örtüsü ve faunasıyla keşfedilmeyi bekliyor.
Rize kent merkezine 125 kilometre mesafede, Kaçkar Dağı silsilesinin güney batı kesiminde kalan, Verçenik Dağı bölgesindeki Yedigöller, Rize-Erzurum sınırının Çayırözü mevkisinde bulunuyor.Her biri birbirinden eşsiz güzellikleri barındıran göllere, Çayırözü köyünden itibaren 21 kilometrelik stabilize yolun ardından 1-2 saat süren yürüyüşle ulaşılabiliyor. Ortalama 2930 rakımdaki göllerin kuzeyinde İkizdere ilçesine bağlı Cimil ve Anzer yaylaları bulunuyor. Bu yaylaların kuzey doğusunda ise Fırtına ve Çat vadisinin zirvelerinde birbirinden güzel platolar yer alıyor.Rize İl Kultür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu yaptığı açıklamada, Kaçkar Dağları silsilesinde yer alan Anzer, Çağrankaya, Petran gibi yaylalar ve İkizdere vadisinin flora bakımından önemli zenginlikler barındırdığını, çok sayıda gölün de bulunduğu alanın eşsiz bir turizm hazinesi olduğunu söyledi.

Bölgede kuş gözlemciliğinden, termal turizme, heliskiden, doğa yürüyüşüne kadar pek çok turizm alternatifi bulunduğunu, bu özellikleri itibariyle bölgeye gelen turist sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Hocaoğlu, Kaçkar Dağı silsilesinde yer alan Verçenik Dağı bölgesindeki Yedigöller'in ise doğallığı, barındırdığı güzellikler ile keşfedilmeyi beklediğini kaydetti.


Dağların zirvelerinde, birbirine yakın 7 krater gölünden oluşan bölgenin çok fazla bilinmese de doğa tutkunlarının gözde mekanları arasında bulunduğunu dile getiren Hocaoğlu, ''Yedigöller, yaklaşık 3 bin metre yükseklikte, doğa harikası bir yer. İnsanlar sıfır noktasında denize girebildiği gibi 3 bin metre yükseklikteki göllerde de yüzebiliyor, soğuk su ile buluşabiliyor. Bu da turizmdeki bir seçeneğimiz'' dedi.
Çevresindeki yaylalarla birlikte endemik bitki türlerinin yanı sıra çok sayıda yaban hayvanına da ev sahipliği yapan Yedigöller'in yeterince bilinmediğini, keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikası olduğunu vurgulayan Hocaoğlu, ''Yedigöller bölgesi, rengarenk çiçeklerle birlikte büyüleyici bir atmosfere sahip. Bölge bu özellikleri dolayısıyla koruma altına alındı. Bölgeyi tanınıp, çok daha aktif şekilde turizmin hizmetine sunmayı istiyoruz ama doğal haliyle kalmasını da önemsiyoruz. Bu görev de ziyaretçilere düşüyor'' diye konuştu.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1112.0

Etiket:
 

Eğrisu Yaylası-Eğrisu Gölü-Eğrisu Yaylası / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1444
Son İleti 07 Eylül 2018, 06:57:14
Gönderen: GeZGiN
Çermeşk Yaylası-Çermeşk Gölü-Çermeşk Yaylası / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1398
Son İleti 10 Eylül 2018, 06:51:48
Gönderen: GeZGiN
Yukarı Balıklı Yaylası-Üçgöller-Yukarı Balıklı Yaylası / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1030
Son İleti 06 Eylül 2018, 05:08:28
Gönderen: GeZGiN
Ambarlı Yaylası-Ambarlı Üçgöller-Balıklı Göl-Ambarlı Yaylası / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1040
Son İleti 09 Eylül 2018, 19:08:04
Gönderen: GeZGiN
Golezana Yaylası-Çifte Göl-Golezana Yaylası / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1046
Son İleti 07 Eylül 2018, 06:54:33
Gönderen: GeZGiN