Doğa Sporları - DoğaKolik

Rize Ağaran Şelalesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 3956
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Rize Ağaran Şelalesi
« : 19 Mayıs 2015, 10:59:48 »
Rize'nin Çayeli ilçesindeki Ağaran Şelalesi pek fazla bilinmese de yöre halkının yanı sıra son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Rize'nin Çayeli ilçesindeki Ağaran Şelalesi'nde yöre halkı, şelalenin döküldüğü uçurumun üst kısmındaki küçük göletlerde yüzerek hem serinliyor hem de adeta "jakuzi keyfi" yapıyor.

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR
İlçe merkezine 12 kilometre mesafedeki Ağaran Şelalesi, pek fazla bilinmese de yöre halkının yanı sıra son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

UÇURUMUN KENARINDA KEYİF
Şelaleye gelen turistlerin büyük çoğunluğu şelalenin çevresindeki doğal ortamda zaman geçirirken, bir kısmı da şelalenin döküldüğü uçurumun üst kısmına çıkarak, burada suyun kayaları aşındırmasıyla oluşan doğal göletlerde yüzmeyi tercih ediyor.MANZARANIN TADINI ÇIKARIYORLAR
Oldukça tehlikeli olmasına rağmen şelalenin üst kısmındaki doğal göletlerde, çağlayarak çıkan suda yüzerek serinleme imkanı bulan turistler, yüksek olduğu için buradan manzaranın da tadını çıkartıyor.SAKLI CENNET
Göletlerde yüzerek serinleyenlerden Hüseyin Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Buraya gelenler genellikle şelalenin döküldüğü ön kısmı görüyor fakat şelale yakınında bir yürüme parkuru var. Bu parkuru takip ettiğiniz zaman şelalenin başlangıç noktasını ve saklı bir cenneti görebilirsiniz. Biz de bu cenneti tamamen şans eseri bulduk" dedi.

"BİRÇOK İNSAN BURAYI BİLMİYOR"
Arkadaşları ile şelalenin üst kısmındaki göletlere yüzmeye geldiklerini belirten Öztürk, "Şelaleye gelince hem trekking yapıyoruz, hem de yüzüyoruz. Yani birkaç sporu aynı anda yapabilme şansına sahipsiniz. Burası Çayeli için büyük bir lütuf, jakuzi gibi. Birçok insan burayı bilmiyor. Herkese burayı görmesini tavsiye ediyorum. Mükemmel bir yer" diye konuştu.

Çayeli ilçe merkezine yakın olmasına rağmen şelalenin yeterince bilinmemesinin de üzücü olduğunu söyleyen Öztürk, şelalenin tanıtılması gerektiğine işaret etti.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1834.0
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2015, 11:02:04 Gönderen: GeZGiN »GeZGiN

  • *****
  • 3956
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Ynt: Rize Ağaran Şelalesi
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2018, 05:37:50 »
Rize Ağaran Şelalesine Nasıl Gidilir :  Şelaleye, sahilden sonra büyük bölümü beton, bir kısmı da toprak yolla ulaşılıyor. Ağaran Şelalesi, Rize merkeze 30, Çayeli ilçesine ise 12 kilometre uzaklıkta Sırtköy sınırları içinde bulunmakta.

Çayeli ilçesinden içeri saparak devam ediyorsunuz. Madenli beldesinin çıkışına doğru sağdan yukarı doğru bir yola devam ediyorsunuz. Bir kaç köy geçtikten sonra sağa doğru bir yol sapıyor. Yolun devamında ağaran şelalesine ulaşıyorsunuz.

Arabasız gidecekseniz; Çayeli merkezden Şelale minibüsleri kalkıyor. Ağaran şelalesinde konaklamakta mümkün. Ağaran şelalesi oteli yapım aşamasında fakat bir konak var. Bu konakta geceleyebilirsiniz. Ağaran şelalesinde ayrıca bir restorantta hizmet vermekte. Izgara çeşitleri mıhlama gibi bir çok yemek sizlerin hizmetine sunuluyor.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1834.0
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2018, 05:39:36 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: ağaran Şelalesi 
 

Mulona Şelalesi, Mulona Yaylası

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 4884
Son İleti 09 Temmuz 2014, 03:40:32
Gönderen: GeZGiN
Movri Şelalesi, Movri Yaylası

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 3413
Son İleti 09 Temmuz 2014, 03:43:44
Gönderen: GeZGiN
Denizli'nin Çameli ilçesinde yamaçta Uçan Su Şelalesi keşfedildi.

Başlatan GeZGiNForumun DENİZLİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2026
Son İleti 10 Mayıs 2016, 14:15:27
Gönderen: GeZGiN
Tortum Şelalesi'ndeki yürüyüş alanında heyelan riski

Başlatan GeZGiNForumun ERZURUM

Yanıt: 0
Gösterim: 606
Son İleti 04 Eylül 2018, 11:21:14
Gönderen: GeZGiN
Eğrisu Yaylası-Eğrisu Gölü-Eğrisu Yaylası / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 460
Son İleti 07 Eylül 2018, 06:57:14
Gönderen: GeZGiN