Doğa Sporları - DoğaKolik

Soğanlı Vadisi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4702
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Soğanlı Vadisi
« : 20 Aralık 2011, 16:04:14 »
Yörenin az bilinen ve keşfedilmesi gereken gizemli vadisi . Soğanlı Vadisi olarak anılan yerleşim alanındaki peri bacaları şekil ve bulundukları ortam itibariyle farklılıklar gösterirken, doğa güzelliği ile de ziyaretçilerini büyülüyor.
Roma döneminden itibaren devamlı yerleşme görülen vadide yamaçları Romalılar mezarlık, Bizanslılar kilise olarak kullanmışlar. Soğanlı Köyünün kuzeye uzanan vadisi'nde en etkileyici yerlerin başında Kubbeli Kilise geliyor. Dev bir peri bacasının çok ustalıkla işlenmesi sonucu kubbeler oluşturulmuş. Kilisenin dışı mimari eseri, içi ise kayalar oyularak yapılmış şaşırtıcı tünel, merdivenler, dehliz ve koridorlarla içinden çıkılması güç bir labirenti andırıyor. Kilise, sesin nereden geldiğini belli etmeyen akustik bir yapıya sahip. 14. asırda son şeklini alan iki katlı Kubbeli Kilisenin iç kısımları diğer kiliselerde olduğu gibi fresklerle süslenmiş.
Bölgede 850 yılında 200 civarında bulunan kilise ve manastırdan günümüze 50 kadarı ulaşabilmiş. Ancak bunlardan bir kısmının kapı ve pencereleri örülerek güvercinlik olarak kullanılmış. Yöre toprağının zayıf olması nedeniyle kayalara oyularak yapılmış güvercin yuvalarında güvercin beslenmiş ve elde edilen gübreler ile toprağın zenginleştirerek verimi artırılmaya çalışılmış. Bu yuvaların yerleri ağaçlar, yabani ot ve çiçeklerden, demir oksit içeren topraktan elde edilen kök boyalarla boyanarak belirginleştirilmiş.
Göremenin dışında ikinci büyük Rahip merkezidir. Freskler 9-13.yy.aittir. Vadideki bazı Kiliselerde ne zaman yapıldığına dair tarih vardır.
Bez Bebekler

Bölgenin en ünlü ürünü renk ahenk kumaşlarla yapılan şirin ve sempatik bez bebekler, tüm bölgeye hakim olmuş. Kapadokya'nın geneline yayılan otantik bez bebekler Soğanlının önemli gelir kaynaklarından biri sayılıyor. Geleneksel olarak evlerde köy kadınları tarafından yapılan, tahta bir iskelet üzerine sarılan pamuk ve renkli bezlerle çeşitli büyüklüklerde üretilirken en son olarak basit yüz makyajı ile tamamlanıp tezgahlardaki yerlerini alıyor. Bez bebeklerin yanı sıra renkli yünlerle dokunup motiflerle süslenen eldiven, çorap, halı, heybeler de ilgi görüyor.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1264.0

Etiket:
 

Kelebekler Vadisi'ne düşen genç öğretmen yaşamını yitirdi

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 1
Gösterim: 2482
Son İleti 05 Ocak 2018, 20:27:37
Gönderen: milkyy
Kelebekler Vadisi'nde mahsur kaldı, 4 saatte kurtarıldı

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER

Yanıt: 0
Gösterim: 3059
Son İleti 13 Temmuz 2015, 18:00:49
Gönderen: GeZGiN
En sıcak, en kurak, en derin ÖLÜM VADİSİ

Başlatan GeZGiNForumun KUZEY AMERİKA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 4784
Son İleti 24 Ekim 2011, 08:55:40
Gönderen: GeZGiN
Çiçekler Vadisi Milli Parkı (Hindistan)

Başlatan GeZGiNForumun ASYA KITASI

Yanıt: 0
Gösterim: 2253
Son İleti 22 Şubat 2018, 20:10:32
Gönderen: GeZGiN
Hatila Vadisi Milli Parkı

Başlatan rebbiForumun ARTVİN

Yanıt: 1
Gösterim: 7418
Son İleti 18 Şubat 2016, 21:13:25
Gönderen: GeZGiN