Gönderen Konu: Girdev Yaylası  (Okunma sayısı 331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6282
    • insan ve doğa
Girdev Yaylası
« : 09 Kasım 2019, 20:31:06 »
Hem Muğla ili Seydikemer, hem de Antalya ili Kaş ilçesi köylülerinin kullandığı Girdev Yaylası, tarihi kalıntıları ve kuşlar için önemli bir sulak alan vazifesi gören golüyle en güzel yaylalardan biri.

Ulaşım :

1. Fethiye - Antalya karayolunun 74. kilometresinde Seki Beldesine ayrılan yola girildikten sonra Seki Belediyesi nin elma heykelinin bulunduğu kavşaktan sağa doğru dönen yola girilince Temel Köyüne varılır.Temel Köyü içinden sola ayrılan yola girilerek Döğer Yaylasını takiben Kıncılar yaylasına ve en sonunda da Girdev Yaylasına ulaşılır.
2. Kaş – Gömbe – Yeşilbarak – Yayla Kılınçlı rotası.
3. Elmalı – Yuvaköy yolu.

Deniz seviyesinden yaklaşık 1800 Mt. yüksekte yer alan Girdev Yaylası Eren Dağının Oğlankayası, Çukur, Yaylım, Asar ve Hacıçıkığı tepelerinin çevrelediği çanağa konumlanır. Belki de bu nedenle yörede yaşayan yerel halk tarafından “etrafı dumanlı ortası çimenli, kırk kurnalı üç turnalı zirzop yaylası” olarak anılır.

Doruklardan gelen su kaynakları, gölü ve aldığı yağış nedeniyle yaz sonuna dek önemli bir yaşam alanıdır. Ortasında yer alan gölün büyüklüğü, mevsime göre değişkenlik gösterir. Göl çevresinde farklı köylerin kullandığı mezralar yer alır. Nemsiz, kuru bir havaya sahip olması nedeniyle yaz aylarında kamp yapmak için idealdir. Göl kıyısında ayrıca bir konaklama tesisi bulunur.

Girdev Gölü, yaklaşık 900 hektarlık bir sulak alandır. Göl, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından yayınlanan Türkiye’nin Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanları listesinde yer alır. Oldukça sığdır ve çevresinde geniş otlaklar bulunur. Girdev sulak alanında yaklaşık 120 kuş ile 50 bitki türü tespit edilmiştir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=5508.0

Etiketler: Girdev Yaylası