Doğa Sporları - DoğaKolik

Çökertme Koyu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4367
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Çökertme Koyu
« : 19 Ekim 2011, 19:20:58 »


Yalnız türküsüyle değil doğasıyla da ünlü...

Mavi yolculuğa çıkanların ilk ya da son durağıdır Çökertme. Ama herkes denizin dantel gibi işlediği koylarını, kayalar arasına saklı Gökbel Köyünü, Kargılı ve Arap Bükü'nü değil de ünlü türküsüyle anar Çökertme'yi. Dikenleri yararak Sivrikümes tepesine çıkıp enfes panoramayı izlemek ya da Gökova'nın çatısına traktör-safari yapmak...

"Çökertme'den çıktım da Halilim, aman başım selamet Bitez de yalısına varmadan Halilim, aman koptu kıyamet..."
diye sürer gider Çökertme'nin ünlü türküsü. Karaova Yörükleri'nin güftesi hüzünlü bir aşk hikayesini konu alıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında bitez de köyün en güzel kızı Çakır Gülsüm ile yağız delikanlı, armut tüccarı Halil birbirlerini sevip nişanlanırlar. Ama köyün kaymakamı da sever Gülsüm'ü. Genç kıza sahip olmayı aklına koyunca haince pusu hazırlar ve Efe görünümlü Halil'i öldürtür. Gülsüm sonunda kaymakama varır ama içi yanarak... Bahtsız aşıkların türküsü yıllardır mavi yolculuğa çıkıp doğal liman Çökertme'ye uğrayan turistlerin dilinde. Milas'a bağlı Gökbel kıyısında yer alan Çökertme'nin nam salmış şöhreti sadece türküsünden kaynaklanmıyor. Denizden gelenleri hayrete düşüren coğrafi bir özelliğe hatta ayrıcalığa sahip Çökertme. Tekneyle yaklaşırken tepedeki Gökbel Köyü'nü göremiyorsunuz. Seneler önce korsanların denizden olası bir saldırısına karşı evler kayalar arasına yapılmış ama yeşilliklerin sardığı çiçeklerle bezeli evler, Gökova Körfezi'nin uçsuz bucaksız manzarasını seyredebiliyor.Buyurun traktör safariye...
Köyden ayrılıp biraz da Gökova'nın çatısına çıkmalısınız. Zahmetli olmasına karşın çıkmaya değer güzellikteki kuş uçmaz kervan geçmez tepeden ıssız ve vahşi doğayı izlemenin ne denli büyüleyici ve etkileyici olduğunu yorucu geçen bir yolculuktan sonra anlıyorsunuz. Zirveye tırmanmak için bir çok tatil beldesinde rastlanmadık bir yönteme başvuruyorsunuz "Traktör-safari". Sivrikümes tepesine çıkmak için önce köyün kahvesine uğramalısınız. Burada konuşarak kiralayacağınız traktörle tozlu yolu, çamları ve dik yamaçları aşarak zirveye yakın belirli bir noktaya ulaşıyorsunuz. Daha sonra kısa süreli bir yürüyüş var. Çevreye Akdeniz'de sık görülen (Amadeus aftershave kullananların hatırlayacakları gibi) yoğun piren otu kokusu hakim. Girintili çıkıntılı koylar, masmavi bir deniz eşliğinde traktörden indikten 20 dakika sonra manzarasına doyamayacağınız tepede, Roma döneminden kalmış bazı antik kalıntılarla karşılaşıyorsunuz. Şimdi zirveden Gökova Körfezi'ne bir göz atın. Dantel gibi işlenmiş bir koy, yeşil tepelerle kucaklaşan berrak deniz, ufukta kaybolan tekneler nefes kesen bir panorama oluşturuyor. Fesleğen Bükü, Çökertme yerleşim alanı, Arpa Bükü, Kargılı Bükü ve liman içi teknelerinin gecelediği koyun vahşi manzarası ayaklarınızın altında artık. Datça Knidos'a doğru uzanan Reşadiye Yarımadası'nın bu emsalsiz güzelliği karşısında her şeyi unutup zamanın durduğu! hissine kapılabilirsiniz.

Halısı meşhur
Gökbel Köyü'nün geçim kaynağı turizm ve halıcılık. Hemen her evin bahçesinde kök boyayla boyanan "Ada Milas" halılarını görebilirsiniz. Köylüler kök boyayı da kendileri elde ediyor. Yünleri boyayıp halı dokuyanlar, gerçek kök boya ve bunlardan yapılmış halı almak isteyenler "buyursun köye gelsin" diyorlar. Ege'nin tipik bitkisi piren, kayısı ve şeftali yaprağından sarı rengi, ceviz yaprağından kahverengi, palamuttan samani kahve, naneden koyu yeşil, çamurda bir hafta yatan yünlerden de siyah renk elde ediliyor. Tera, karanfil, kedi izi, kösele, çentik motifli halıların çerçevelerine su yatağı deniyor. Mihraplı, mihrapsız, ladik gibi çeşitleri 6m2 bir Milas halıyı ekonomik bir fiyata satın alıyor veya istediğiniz ebat, renk ve desende sipariş verebiliyorsunuz. Aynı halıların İstanbul halı piyasasında iki misli fiyatla satıldığını zaten biliyorsunuz.Nasıl Gidilir?
Bodrum'dan mavi yolculuk turuna çıkan teknelerin ya ilk ya da son uğradıkları durak olan Çökertme Koyu, yakın zaman kadar sadece denizden gelen ziyaretçileri ağırlarken son yıllarda kara yoluyla gelenlerde de önemli sayıda artış gözleniyor. Milas'tan Kemerköy'e sefer yapan minibüsler var. Kemerköy Çökertme arasında ise 9 km.lik bir yol bulunuyor. Gökova sahilinden veya Mazı Gökbel köyünden gelenlerle yat yolcularına Sivrikümes tepesine çıkmak için traktör kiralayan köylülerle temasa geçebilirsiniz. Safariye çıkacaklar yanlarında lastik ayakkabı, şapka veya bandana, diken ve piren otlarının bacakları çizmemesi için uzunca pantolon ve içme suyu almaları (fotoğraf makinası) yararlı olabilir.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1125.0Etiket:
 

Datça – Kızlan – Gereme Koyu – Limanbaşı Burnu - Muğla

Başlatan GeZGiNForumun EGE BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3012
Son İleti 02 Nisan 2016, 10:50:05
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'deki İlk 'Slow Food' Köyü Germiyan Seçildi

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2648
Son İleti 16 Mayıs 2016, 22:14:48
Gönderen: GeZGiN
Gölyazı Köyü Nerede Nasıl Gidilir – Nilüfer / Bursa

Başlatan GeZGiNForumun BURSA

Yanıt: 0
Gösterim: 2011
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:42:50
Gönderen: GeZGiN
Balıkçı köyü: Kızıl kent Ildırı!

Başlatan GeZGiNForumun İZMİR

Yanıt: 0
Gösterim: 9673
Son İleti 29 Aralık 2011, 16:25:57
Gönderen: GeZGiN
Hamsilos Koyu /SİNOP Kamp yeri

Başlatan GeZGiNForumun SİNOP

Yanıt: 0
Gösterim: 7878
Son İleti 08 Ekim 2012, 16:43:08
Gönderen: GeZGiN