Doğa Sporları - DoğaKolik

Motokaravan Seçimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Motokaravan Seçimi
« : 12 Ekim 2009, 22:44:08 »
Motokaravan Seçimi :

Nihayet bir moto-karavan sahibi olmaya karar verdiniz. Broşürleri karıştırmaya ya da piyasada karşınıza çıkan moto-karavanları incelemeye başladınız.Çeşit çeşit moto-karavan görüyorsunuz. Acaba bunlardan hangisi size uygun ? Moto-karavan alırken veya yaptırırken nelere dikkat etmeniz lazım ?
   
Bu yazıda çok çeşitli moto-karavan ailesinin genel özelliklerini inceleyerek, sizlere teorik olarak yardımcı olmayı hedefliyoruz. Aile yapısı, zevkleri ve kullanım amacına göre herkes kendi seçimini yapacaktır.

I . TAŞIYICI
Eskiden sadece Avrupa'da bulunan ve ithal zorluklarından dolayı uzaktan yutkunarak baktığımız taşıyıcılar bugün artık Türkiye'de rahatlıkla bulunabiliyor. Kullanılan taşıyıcılar genelde :

1. Peugeot Boxer / Citroen Jumper / Fiat Ducato (kısa, orta ve uzun olmak üzere 3 boyda, ve alçak/yüksek tavanlı))
2. Ford Transit (değişik uzunluklarda ve alçak/yüksek tavanlı tipleri var)
3. Renault Master (değişik boy ve tip)
4. Mercedes Sprinter (değişik boy ve tip)
5. Iveco
6. Volkswagen Transporter / Volkswagen LT

Bu araçların teknik özelliklerinin firmalarından rahatca elde edileceğini düşünerek, burada ayrıca belirtmedik.

II. MOTOKARAVAN TİPLERİ
Jeep büyüklüğündeki araçlardan tutun, kamyon üzerine veya otobüse yapılana varıncaya kadar çok çeşitli olmasına rağmen, bu yazımızda en çok rastlanan seçenekleri incelemek istiyoruz :

1. Fransızların "capucine-kapuçin", İngilizce "alcove" , bizde alkovan olarak geçen şöför mahalli üzeri yatak çıkıntılı. Piyasada % 44,5 ile en yaygın kullanım oranına sahip bu araç 5-6 kişilik aileler için ideal. Kabin içi alanı geniş ve kullanışlı. Buna mukabil uzun yolda kullanımı, çıkıntısından dolayı pek rahat değil. Kapuçin nedeniyle köprülerde,ağaç dalları gibi basık yerlerde dikkatli olmayı gerektiriyor. Çıkıntının araba şöför mahalli ile üstten ve yanlardan birleşme yerlerinin çok itinalı yapılması ve izolasyonu gerekli. Kötü yapılması durumunda hem estetik bozuluyor hem de su alması içerdeki mobilyalara ve eşyalara zarar veriyor. Konfor bakımından yüksek sınıfta yer alır. 

2. "profil" moto-karavanların pazar payı % 29 olup uzun yol için ideal arabadır. Kendi arasında ikiye ayrılır:
a) taşıyıcının çıplak şasesi üzerine dış ve iç yapısıyla bir karavan oturtulur. Bu tipte karavan genişliğini, iç yüksekliğini, kısmen de olsa uzunluğunu, kapı yerini ve genişliğini istediğiniz gibi ayarlama şansına sahipsiniz. Size uyan iç planı daha rahat uygulayabilirsiniz. Şasenin altında kalan karavan bölmelerini istediğiniz gibi yaparak gaz tüpü, su deposu, jeneratör, v.s gibi kullanım yerleri açabilirsiniz. Maliyeti diğerine göre fazladır.
b) Panelvan içersi tefriş edilerek yapılır. Minibüs tavsiye etmiyoruz. Zira camları dolayısıyla gerek yaşam mahremiyetinde, gerek izolasyonunda, gerek iç planlamada bir sürü kısıtlamalar getirdiği gibi, koltukları atacağımız için pahalıya geliyor. Bugün piyasada genel olarak 3 farklı panelvan bulunmaktadır. Kısa, orta ve maxi boy. Kullanımı rahattır, kilometreleri oburca yutar.Yanlız çiftler veya tek çocuklu aileler için idealdir. Kabin aksesuarları ve yapımı nedeniyle orta pahalı moto-karavan grubunda yer alır. 

3. "integral" grubunun pazar oranı % 20,6 dır. Alkovanlı tip ile profilli arasında olup her ikisinin iyi yönleri burada birleşir. Kompakt yapısı dolayısıyla kullanım kolaylığını, alkovanın ferahlığını burada bulabilirsiniz. Şöför mahallini kesintisiz içine aldığından kabinleri oldukca geniştir.Kabin genişliği dış görüşü de muazzam ferahlatır.Burada insan kendini evinde gibi hisseder.Lux aksesuarlarıyla moto-karavanların en pahalı tipini temsil ederler.

4. Moto-karavanlar içinde otomobile en yakın gruptur. % 5,9 luk pazar payına sahiptir. İçersi çok küçük olduğundan konforu azdır. Bazılarında tuvalet bulunmaz. Fiyat bakımından en avantajlı gruptur. Fiat Scudo, Peugeot Expert, Citroen Jumpy, Mercedes Vito, VW Transporter gibi taşıyıcıların içinin düzenlenmesi ile meydana gelir. Şehir içinde ikinci bir arabaya gerek kalmaz. Aynı boyda Jeepler bugün şehir trafiğinde normal karşılanıyor. Tavanı yükselterek, çocuklar için 2 kişilik yatak yapılabiliyor veya açılıp kapanan tavan olabiliyor. Bu tür tavan kitleri yurtdışında hazır kit olarak var.

Derleyen : Koray Tezcan   
http://www.kampkaravan.org/analinkler/yrlbilgiler_eki1.htm

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=24.0
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2011, 09:22:08 Gönderen: GeZGiN »

 

Doğada Uyku Tulumu ve Mat Seçimi

Başlatan GeZGiNForumun UYKU TULUMLARI

Yanıt: 1
Gösterim: 4970
Son İleti 16 Kasım 2011, 21:29:50
Gönderen: GeZGiN
Nikon için 50 mm Lens Seçimi

Başlatan GeZGiNForumun LENSLER

Yanıt: 2
Gösterim: 4499
Son İleti 02 Ekim 2012, 14:29:02
Gönderen: Voyager
Kamp yeri seçimi

Başlatan GeZGiNForumun KAMPÇILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 5520
Son İleti 22 Ekim 2009, 08:16:04
Gönderen: GeZGiN
Doğada Çadır Seçimi

Başlatan GeZGiNForumun ÇADIRLAR

Yanıt: 0
Gösterim: 6548
Son İleti 10 Ekim 2011, 00:48:53
Gönderen: GeZGiN
Sırt çantası Seçimi

Başlatan GeZGiNForumun TEKNİK EKİPMAN

Yanıt: 2
Gösterim: 5163
Son İleti 05 Ocak 2018, 23:08:36
Gönderen: GeZGiN