Doğa Sporları - DoğaKolik

Mobile Atlas Creator

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5356
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Mobile Atlas Creator
« : 21 Haziran 2012, 17:55:34 »
Mobil iletişim cihazları için geliştirilen işe yarar haritalar bulamayınca Google Eart görüntülerinde elde edilen haritalara yöneldim. Bunlara Raster Map (Taranmış harita ve uydu görüntülerinden elde edilen haritalar) deniyor.  Küçük bir araştırma sonucun da  Mobile Atlas Creator programı sayesinde offline haritalar oluşturarak, Smartphone ve Gps cihazlarında kullanılabilen harita görüntüleri elde edilebiliyor.

Mobile Atlas Creator 1.7. ve sonraki sürümlerinde, kendi içerisinde çeşitli uydu görüntü sağlayıcı haritalara ulaşabiliyorsunuz. (Google Earth, Google Maps, Google Earth Terrain vb.)  Mobil Atlas Creator programı sayesinde istediğiniz bölgeyi seçip çeşitli ayarları yaptıktan sonra raster görüntülü haritaları çevirebiliyorsunuz. Seçmiş olduğunuz bölgenin koordinatlarını otomatik ayarlayarak, isteğinize göre yakınlaştırma seçeneklerini belirleyip, seçili alanın Google Earth deki gibi yakınlaştırma haritalarını elde edebiliyorsunuz. Yani elde edilen haritaları kurmuş olduğunuz küçük bir program sayesinde, hazırladığınız formatı Smartphone egzersiz uygulamalarında ve ya GPS cihazınızın kendi programında açıp üzerine rahatlıkla rotalar çizebilirsiniz. Smartphone cihazları için hazırlanan egzersiz veri uygulama programınız ve ya GPS’inizin Raster haritaları desteklemiyorsa. Elde edilen haritaları kullanamazsınız. Ama üzülmeyin, Android işletim sistemli Smartphone cihazınızın OruxMaps uygulaması yüklü ise Mobile Atlas Creator programdan  elde ettiğiniz haritaları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Program link buradan ulaşabilirsiniz.Android işletim sistemleri için geliştirilmiş, küçük bir yazılım programı olan OruxMaps uygulaması sayesinde, farklı türde cevrimiçi kalibre haritalar (Google Maps, OpenStreetMap, Microsoft, Haritalar, vb.) ve ya çevrimdışı (Raster) haritaları destekliyor. OruxMaps uygulamasının Waypoint gezinme modu ile destek sağlayan uygulama, daha önceden geçilmiş Gpx ve Kml formatlı  eski rotaları özel ses alarmı ile wpt yakınlık alarm gibi özellikleriyle kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Yol işaretleri ekli fotoğraf ses-video medya dosyalarını kaydedilen programda, uzun etkinliklerde kayıt için güç tasarrufu modu ile desteklenmiş. Oruxmaps, Android işletim sistemleri için geliştirdiği uygulamayı buradan indirebilirsinizAynı zamanda verilerinizi ve uydu bilgilerinizi site üzerinden GPX uzantılı dosya olarak dışarı çıkartıp,  GPS aygıtları,  GoogleEarth,  Everytrail, MapMyTracks, Trainingstagebuch   gibi programlarda açabilme. Arkadaşlarınızın profillerini görme, Dünya çapında yeni rotalar bulmanıza ve yeni rotalar paylaşmanıza olanak tanıyor.

Iphone cihazları için Raster haritaları kullanabileceğiniz MotionX-GPS uygulamasını incelemeniz faydası olacaktır.

Not: Android ve Iphone işletim cihazlarında kullanabileceğiniz Raster haritaları destekleyen programları,  başlık altında ki yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilir ya da araştırdığınız uygulamaları, bisikletkeyfi.com adresinde yayınlayabilirsiniz.

Kaynak : http://www.bisikletkeyfi.com/2011/11/outdoor-meraklilarina-raster-haritalar/Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1413.0
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 17:57:10 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: gps