Doğa Sporları - DoğaKolik

Beyşehir'de tarih ayağa kalkacak

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4352
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Beyşehir'de tarih ayağa kalkacak
« : 14 Ekim 2009, 14:10:41 »


Beyşehir'de Eşrefoğlu Beyliği'nden kalan çok sayıda tarihi eser restore edilerek turizme kazandırılacak.

Türkiye Tarihi Kentler Birliği (TKB) 'Konya Buluşması'na katılan Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, birlik başkanı Prof.Dr. Metin Sözen ve buluşmaya katılan bilim adamları ile birebir görüşmeler yaptı. Başkan Taşcı, Beyşehir'deki tarihi yapıların turizme kazandırılması için destek istedi.

Başkan Taşcı; Beyşehir'in köklü bir tarihe sahip olduğunu ve bir çok tarihi değeri bünyesinde bulundurmasına rağmen bugüne kadar turizm anlamında bu değerlerin iyi kullanılamadığına işaret etti. Beyşehir'in bu potansiyelini harekete geçirmek istediklerine vurgu yapan Başkan Taşcı, İçerişehir Mahallesi içerisinde yer alan Eşrefoğlu Camii ve külliyesinin eksikliklerinin giderilmesi için destek istedi.

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Eşrefoğlu Camii'nin batısında yer alan Taş Medrese olarak da bilinen İsmail Ağa Medresesi'ni Eşrefoğlu Beyliği döneminin yaşam tarzını yansıtacak balmumu heykeller ve beyliğe özgü aksesuarlarla donatmayı planladıklarını söyledi. İsmail Ağa Medresesi'ni Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiraladıklarını belirten Başkan Taşcı, "Daha önce restorasyonu yapılan medresede bir takım eksiklikler bulunuyor. Bu eksiklikler restorasyonu gerçekleştiren müteahhit firma tarafından giderilecek." dedi.

Eşrefoğlu Camii külliyesi içerisinde yer alan Eşrefoğlu Camii ile birlikte 1299 yılında inşa edilen tarihi bedestenin önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarının başlayacağını belirten Taşcı, "Bedestenin aslına uygun bir biçimde restorasyonun tamamlanmasının ardından burayı kiralayarak Kent Müzesi yapmak istiyoruz." diye konuştu. Eşrefoğlu Camii çevresinde yer alan tescilli konutlarında onarımının yapılması için destek isteyen Başkan Taşcı, "Bu konutlar onarıldıktan sonra bölge önemli ölçüde değişecek. Tarihi yapı her yönü ile kendini gösterecek." ifadelerini kullandı.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=69.0Etiket:
 

Gölüyle, anıtlarıyla Türkiye’nin en iyi saklanan sırrı BEYŞEHİR

Başlatan GeZGiNForumun KONYA

Yanıt: 0
Gösterim: 3798
Son İleti 14 Kasım 2011, 09:52:33
Gönderen: GeZGiN
Tarih Boyunca Kemaliye (I)

Başlatan GeZGiNForumun ERZİNCAN

Yanıt: 0
Gösterim: 3195
Son İleti 06 Aralık 2009, 22:00:18
Gönderen: GeZGiN
Tarih Boyunca Kemaliye (II)

Başlatan GeZGiNForumun ERZİNCAN

Yanıt: 0
Gösterim: 3029
Son İleti 06 Aralık 2009, 22:01:35
Gönderen: GeZGiN
Beyşehir Ada Camping

Başlatan GeZGiNForumun KONYA

Yanıt: 0
Gösterim: 1064
Son İleti 19 Eylül 2017, 23:03:55
Gönderen: GeZGiN