Gönderen Konu: Maden Deresi - Adapazarı  (Okunma sayısı 6112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6257
    • insan ve doğa
Maden Deresi - Adapazarı
« : 03 Eylül 2011, 16:09:43 »
Yer: Sakarya
Araç Yolculuğu: 3 Saat
Yürüyüş Süresi: 2 Saat
Parkur Durumu:  Orman içi, Patika, Tünel
Uygun Mevsim: 4 Mevsim
Zorluk Derecesi: Kolay

Nasıl ulaşılır?
  İstanbul Maden Deresi arası 225 km. TEM Hendek çıkışından çıktığınızda. 7km sonra Hendek'e varıyorsunuz. Hendek'e vardığınızda sağa doğru Şehir Merkezi tabelasını gördüğünüzde siz sola doğru Kocaali'ye döneceksiniz. Kestanepınarı köyünü geçtikten sonra Kirazlı Köyüne varacaksınız. Köy meydanından sola doğru Akpınar tabelasını göreceksiniz. Sola doğru bu yolu takip ettiğinizde 1 km sonra Antik Maden Tesislerine ve dereye ulaşacaksınız.
  Adapazarı üzerinden gelirken ise, TEM Adapazarı çıkışından çıkıp önce Adapazarı'na varıyorsunuz. Buradan Karasu istikametine devam ediyorsunuz. Adapazarı Karasu sapağı 50 km. Karasu'yu geçip Kocaali'ye devam ederken sağda bulunan Maden Deresi/Şelale tabelası ile Kuyumculu Köyü'ne dönüyorsunuz. Kuyumculu Köyünden itibaren yine Maden Deresi/Şelale tabelasını takip edebilirsiniz.


Rotamız gidiş-dönüş 4,5 km lik bir rota. Rota çık kısa olmasına rağmen, yol boyunca geçeceğiniz eski maden işletmelerinden kalma tüneller rotayı keyifli hale getiriyor. Rotanın sonunda bahsedilen şelale ise, yine eskiden yağılmış bir baraj ile oluşan bir şelale. Şelaleye ulaşmak için tesisin içindeki meydana geliyorsunuz. Bu meydan da hala maden kalıntılarını görmeniz mümkün. Meydanda bulunan çeşmeden sonraki tuvaletin hemen önünden yukarı çıkan patikayı bulun. Bu patika hemen üstte bir yola bağlanıyor. Bu yolu takip ederek sonuna ulaşın. En sonunda yol sağda yine dereye ulaşıyor. Bu kıvrımda önünüzde ormana giren patikayı göreceksiniz. Bundan sonra bu patikayı takip edin. Bu patika sizi 2-3 tünelden geçirerek şelaleye ulaştıracak.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=690.0
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2011, 13:49:27 Gönderen: GeZGiN »