Gönderen Konu: Spil Dağı Milli Parkı  (Okunma sayısı 3187 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 5926
  • insan ve doğa
Spil Dağı Milli Parkı
« : 12 Eylül 2011, 18:39:36 »
İli : MANİSA
Adı : SPİL DAĞI MİLLİ PARKI
Kuruluşu : 1968
Alanı : 6.693,5 ha.
Konumu : Ege Bölgesi’nde, Manisa ili içindeki Spil Dağı üzerinde yer almaktadır.
Ulaşım : Manisa’dan 24 km’ lik bir karayolu ile ulaşılmaktadır.
Kaynak Değerleri :
           Spil Dağı, Ege Bölgesi'nin doğu-batı uzantılı masiflerinden birisi olan Bozdağlar horstunun kuzey batı parçasını oluşturan önemli bir tektonik ve jeomorfolojik birimdir.

          Kanyonlar, vadiler, inler, mağaralar, dolinler ve lapyalar gibi karstik oluşumlar yörenin jeolojik yapısından kaynaklanan ilgi çekici yer şekilleridir.

          Çam, ardıç, kavak, ceviz, kızılağaç, karaağaç ve meşe ağaçlarından meydana gelen bölgenin zengin bitki türleri yanında, milli parkta bilimsel araştırmalarla belirlenen 20’den fazla endemik bitki türü bulunmaktadır. Osmanlı İmparator-luğu’nun bir devrine adını veren ve Avrupa ülkelerine de götürülen Manisa laleleri de milli parkta doğal olarak yetişmektedir.

          Ayı, karaca, kurt, çakal, domuz, tilki, sansar, porsuk, dağ keçisi, akbaba, kartal ve sülün yörede yaşayan yaban hayvanlarıdır. Milli parkta sülün üretme istasyonu kurulmuştur.

          Milli parkın tarihi ve mitolojik yönü de zengindir. Mitolojiye göre Spil Dağı’na adını veren, Zaman Tanrısı Kronos’un karısı Kybele’dir (Sipylene). Kybele bütün tanrıların, tanrıçaların olduğu gibi bitkilerin, hayvanların ve insanların bereket tanrıçasıdır. Bir diğer kaynağa göre de Frigya Kralı Menos’un kızı Sibel’in bu dağa atılarak vahşi hayvanlar tarafından büyütülmesinden dolayı dağa Spilos adı verilmiştir. Sonraları Kral, Tantal Kalesi’ni yaptırmış, kalenin bitmesi şerefine verdiği ziyafette oğlunu kurban ettiği için tanrılar tarafından cezalandırılmıştır. “Ağlayan Kaya” olarak bilinen yer ise, mitolojiye göre 14 çocuğunun Leto tarafından öldürülmesi sonucu çocuklarının ardından ağlayan Niobe’ye aittir.

          Arazinin jeomorfolojik yapısı dağcılık, tracking ve atıcılık sporlarına uygundur. Atalanı mevkiinde halkın kamp ve günübirlik rekreasyon ihtiyaçları karşılanmaktadır.

 
Görünecek Yerler : Spil Dağı Milli Parkı değişik jeolojik oluşumlar, zengin flora ile tarihi ve mitolojik özelliklerin bir arada, doğal ve kültürel peyzajın en güzel örneklerinin sergilendiği bir sahadır. Ağlayan Kaya, Dulkadın mevkiindeki eskiden yerleşim yeri olarak kullanılan mağaralar ilgi çekici ve görülmesi gereken diğer özelliklerdir.
          Milli parkın doğusunda 600 m. yüksekliğindeki kalkerlerin erimesi ile meydana gelmiş olan dolin gölü, içerisinde bol miktarda sülük barındırmasından dolayı Sülüklügöl olarak isimlendirilmekte ve doğal peyzajın en güzel örneklerinden birini sergilemektedir. Paşaini gibi suların kalker serilerinin altını eritip oymaları ile oluşan çok sayıda in bulunmaktadır. Ayrıca parkın yakınında sıcaklığı en az 21 C’ye kadar düşen bir ılıca da mevcuttur.
 
Mevcut Hizmetler : Park, bölge halkının rekreasyon ihtiyacını gidermektedir. Arazinin jeomorfolojik yapısı dağcılık sporuna uygundur. Aynı zamanda tracking (doğa yürüyüşleri) ve atıcılık sporları da yapılmaktadır. Milli parkın Atalanı mevkiinde düzenlenen günübirlik ve kamp alanı bölge halkının yaz-kış rekreasyon ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır.
Konaklama : Milli park içerisinde Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne ait bungalowlarda geceleme mümkündür.
İrtibat :
          Çevre ve Orman Bakanlığı
          Manisa DKMP Şube Müdürlüğü :
          Tel : 0236-237 10 63
          0236-237 10 65
          Fax : 0236-237 15 42
 


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=744.0

GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 5926
  • insan ve doğa
Ynt: Spil Dağı Milli Parkı
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2018, 11:32:25 »
Nasıl gidilir?
Spil Dağı Milli Parkı, Manisa’nın merkezine 24 km uzaklıkta; asfalt ve virajlı yoldan yaklaşık 40 dakikada tepeye ulaşmak mümkün. İzmir’e ise 38 km uzaklıkta. İzmir’den gelmek isterseniz; İzmir-Ankara yolundan girip Sütçüler köyünü takip ederek milli parka ulaşabilirsiniz.

Milli parkta ücret tarifesi
4 kişilik evlerde hafta içi 60, hafta sonu 67 lira
5 kişilik evlerde hafta içi 50, hafta sonu 55 lira
6 kişilik evlerde hafta içi 72, hafta sonu 83 lira
8 kişilik evlerde hafta içi 88, hafta sonu 100 lira

Rezervasyon için (0236) 2371061-62-63-64-65’i arayabilirsiniz.

Günübirlik piknik yapanlar için fiyatlar şöyle:
Otomobil için 7 lira
Küçük minibüs için 20 lira
Büyük minibüs için 30 lira
Otobüs için 40 lira
Çadır yeri için günlük 15 lira

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=744.0

Etiketler: