Doğa Sporları - DoğaKolik

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4686
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı
« : 12 Eylül 2011, 18:23:26 »
Yeri: Konya ili,Seydişehir ilçesi, Taraşçı Belediyesi sınırları içerisindedir.


Ulaşım: Konya ili, Seydişehir ilçesi, Taraşçı belediyesi hudutları dahilinde yeralan saha, Taraşçı Belediyesinin batısında bulunmaktadır.


Özelliği: Taraşçı ve civarı genel olarak bozkır ormanı dediğimiz, Torosların kuzeye bakan eteklerinde bulunan ve iklimsel faktörlere göre iç kısımlara kadar uzanan bir vejetasyon yapısına sahiptir. Anadolu karaçamı(Pinus nigra ssp.pallasiana) ve Toros Göknarı (Abies cilicica ssp. isaurica) ile birlikte bazı meşe ve ardıç türleri buradaki ekosistemin en belirleyici türleridir. Bulunduğu bölgenin iklim koşulları (düşük nem oranı ve yağış miktarı) göz önünde bulundurulduğuda bozkır ormanlarının hassas bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Taraşçı ve civarındaki ormanların büyük kısmı gerek işletim gerekse yerel nüfusun kullanım baskısı yüzünden ekolojik karakterini ve çeşitliliğini kaybetmiş durumdadır. Bölgede, tüm bu etkilerden belli oranda uzak kalabilmiş ve doğal orman parçası özelliği taşıyan tek saha burasıdır. Bölge floristik açıdan oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Odunsu tür zenginliği ise özellikle üzerinde durulacak niteliktedir.

Ayrıca bu bölge önemli bir doğa adası konumundadır. Bu sahanın korunması ile sadece küçük bir bölgenin korunması değil, aynı zamanda bu özelliğe sahip başka ekosistemlerinde korunmuş olması sağlanacaktır.

Sahada günübirlik kullanıma uygun olan ve halen düzensiz bir şekilde kullanılan Küçük Oluk, Gudal ve Hacıhasan Oluğu olarak adlandırılan üç adet açıklık mevcuttur. Taraşçı Belediyesi civarındaki ormanların büyük bir kısmı gerek işletim gerekse yerel nüfusun kullanım baskısı yüzünden ekolojik karakterini ve çeşitliliğini kaybetmiş durumdadır. Bölgede tüm bu etkinliklerden belli oranda uzak kalabilmiş, doğal orman parçası özelliği taşıyan tek saha burasıdır.

Civardaki bozulmuş doğal yapının zaman içerisinde kendini toparlaması ve rehabilite olması açısından, kaynak olarak kullanılabilecek eş özellikteki alanların bulunması oldukça önem arz etmekte ve doğal yapısı bozulmamış adacıkların bu yapı içerisinde korunuyor olması çalışmalarında oldukça önemli bir kriter olmaktadır. 329-5 hektarlık kesim 1998 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.


Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Günübirlik kullanım.
 


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=736.0

Etiket:
 

Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özell

Başlatan YesilisevForumun GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1261
Son İleti 03 Kasım 2018, 09:57:05
Gönderen: Yesilisev
Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler

Başlatan aşkkuşuForumun YURT İÇİ GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2662
Son İleti 18 Nisan 2018, 09:58:42
Gönderen: aşkkuşu
Kuşcenneti Milli Parkı (Manyas Kuş Cenneti) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özelli

Başlatan DoğadannForumun GEZGİNİN REHBERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2661
Son İleti 07 Mart 2018, 18:00:24
Gönderen: Doğadann
Yedigöller Milli Parkı parke taşları ile döşenmeye başlandı.

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 3540
Son İleti 16 Kasım 2011, 23:59:28
Gönderen: GeZGiN
İğneada’nın longoz ormanları Türkiye’nin 39. milli parkı oldu

Başlatan peperudaForumun KIRKLARELİ

Yanıt: 1
Gösterim: 6581
Son İleti 04 Kasım 2018, 21:19:15
Gönderen: GeZGiN