Gönderen Konu: Erciyes Türkiye'nin 'Alpler'i oluyor  (Okunma sayısı 1604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6197
    • insan ve doğa
Erciyes Türkiye'nin 'Alpler'i oluyor
« : 02 Mayıs 2016, 12:45:16 »
Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ile Türkiye'nin "Alpler"i olma yolunda hızla ilerliyor.

Erciyes,Bulutları delen zirvesi, 3 bin 917 metre yüksekliği, tepesinde eksik olmayan karıyla bölgenin en önemli simgesi Erciyes, proje kapsamında yapılan 200 milyon euroluk yatırımla dünyanın en önemli kayak merkezleri arasına girmeyi başardı.

Büyükşehirler Kanunu'nun 2005 yılında çıkarılmasının ardından Erciyes’in Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olmasıyla Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi'nin çalışmaları da başladı.

Erciyes'te eskiyen ve işlevini tam yerine getiremeyen 5 mekanik tesis bulunurken, projeyle tesisler sökülerek yerine son teknoloji ve üst düzey güvenlikli 18 mekanik tesis inşa edildi. Tesislerin halat uzunluğu proje öncesinde sadece 7 bin 370 metre ile sınırlı kalırken proje kapsamında tam üç katına çıkarılarak 21 bin 300 metreye yükseltildi.

Kayak konusunda dünyaca ünlü Avusturyalı şirketlerin danışmanlık hizmeti alındıktan sonra Kayseri için yüzyılın projesi olarak adlandırılan ve 275 milyon euro maliyetli proje kapsamında Erciyes Dağı'nın 26 milyon metrekarelik alanının tapusu Büyükşehir Belediyesince alındı.

Erciyes'in dünyada parmakla gösterilecek kayak merkezleri arasına girebilmesi için yapılması gereken çalışmalar ve mekanik tesisler tasarlandı. Ardından belediye tarafından yol, doğalgaz, elektrik, su, haberleşme gibi alt yapı hizmetleri tamamlandı.150 YAPAY KAR MAKİNESİ ALANDI

Hiç karlama ünitesi olmayan Erciyes, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ile birlikte 150 suni karlama makinesine kavuştu. Karlama üniteleri ile Erciyes Dağı'nda 2 milyon metrekarelik alanda yapay kar üretilerek pistler kayağa hazır hale getirildi. Böylece Erciyes, özellikle son 5 yılın en erken kayak sezonunu açan merkezi oldu. Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'nın gözde kayak merkezlerinde bile küresel ısınmadan dolayı kar yağmaması nedeniyle kayak yapılamazken dağda suni karlama üniteleri aracılığıyla kayak yapılabilen dönem uzatıldı.

102 KİLOMETRELİK KAYAK PİSTİ

Proje öncesinde sadece Tekir bölgesinde 2 kilometrelik piste sahip olan Erciyes'te pist uzunluğu Tekir, Hacılar, Hisarcık ve Develi kapılarına yapılan pistlerle 102 kilometreye çıkarıldı. Böylece hem acemi hem de profesyonel kayakçılar için alternatif pistler ortaya çıktı.

Konaklama tesislerindeki 350 kişilik yatak kapasitesi, yeni yapılan otellerle bin 350'ye yükseldi. Kayak merkezi bölgesinde piknikçiler de unutulmadı. Yol kenarlarında güvensiz ve korunaksız alanlarda piknik yapmaya çalışan vatandaşlar, 120 bin metrekarelik alanda Erciyes'in temiz havasında piknik keyfi yaşama olanağına kavuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Türk tarihinde Mimar Sinan gibi dünyaca ünlü kişiliğe ilham kaynağı olan Erciyes'in 2005 yılına kadar çok atıl bir halde kullanıldığını söyledi.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2060.0

Etiketler: