Gönderen Konu: Pedina Gölü  (Okunma sayısı 426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6268
    • insan ve doğa
Pedina Gölü
« : 28 Mart 2019, 09:14:38 »
Pedina Gölü, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesi, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı sınırları içinde yer alan bir göldür.Tamamen orman içerisinde yer alan ve İğneada’nın güneyinde Hamam Gölü’nün de batısında bulunan bu göl 410 49’614’’ Kuzey enlemi ile 270 56’193’’ doğu boylamında yer alan bir orman içi sedimenter göldür. Yaklaşık olarak 10 hektar yüz ölçümüne sahip olan göl, en derin yeri 2,10 m’dir. Orman içinden gelen küçük derelerin yanı sıra Pedina Deresi ile beslenmekte, fazla suyunu da bir kanalla Bulanık dereye boşaltmaktadır. Yapı itibari ile Hamam Gölü ile benzerlik göstermektedir. Göl doğu, batı ve kuzeyinde meşe ormanları, güneyinde ise özel şahsa ait kavaklık ile çevrilidir.

Floristik açıdan incelendiğinde Pedina Gölü’nün etrafı meşe ormanları ile çevrilidir. Zengin bir orman altı floraya sahip olan göl çevresi, ulaşımın zor olması nedeniyle genellikle insan faaliyetlerinden kaynaklanan baskı altında değildir. Gölün kenarı 2-5 m genişliğinde Longoz özelliği gösteren ve yoğun olarak sarılıcı bitkilerle kaplı şerit şeklinde Alnus glutinosa (kızılağaç) ağaçları ile çevrilidir. Bu dar bir alan olmasına rağmen Longoz yapısı göstermesi açısından son derece önemlidir.

Gölün en önemli özelliği Hamam Gölü’nde olduğu gibi yer yer örtüş oranı %100’ü bulan saf Trapa natans toplulukları bulunur. Bu tür Bern Sözleşmesi Ek Liste I’de yer alan korunması gereken türler arasında bulunmakta, ayrıca Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı’nda (Zarar görebilir) kategorisindeyer almaktadır. Ayrıca belirtilen göl kıyılarında Leucojum aestivum, Galanthus nivalis subsp. nivalis gibi gerek ulusal gerekse küresel ölçekte nadir yayılışlı türler yaşamını sürdürmektedir. Bu nedenle belirtilen göller ve çevreleri mutlak koruma gerektirir. Trapa natans ile Nymphaea alba’nın bilinen en iyi popülasyonları Hamam ve Pedina Gölleridir. Her iki gölün suyu da tatlıdır. Her iki gölde de gerek ötrofikasyona bağlı gerekse çevreden kaynaklanan bir kirlilik yoktur. Ancak bu göllerin su seviyeleri azalır çevreden de gölü kirleten girişler olur ise gölün ekolojik dengesi bozulur. Bu göller aynı zamanda daha düşük rakımlardaki Mert ve Saka Göllerini de muhtemelen beslemektedir. Burada hem aylık olarak su seviyelerine bakılmalı hem de Trapa natans ile Nymphaea alba’nın populasyon durumları izlenmeliydi. Alanın floristik açıdan bir diğer önemli özelliği Phragmites australis, Sparganium erectum, Iris pseudacorus, Typha angustifolia vb. rizomlu bitkilerin oluşturduğu yüzen adacıklar bulunmaktadır. Rizomlu olan bu bitkiler gölün kenarında büyük gruplar oluşturmakta, zamanla su seviyesinde meydana gelen su değişimleri ile kenardan koparak, göl içlerine doğru ilerlemektedirler.

Faunustik açıdan incelendiğinde Pedina Gölü başta su kuşları olmak üzere son derece önemli bir dinlenme, üreme, beslenme ve barınma alanıdır. Yerleşim alanlarından uzak olması nedeniyle de önemi bir kat daha artmaktadır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=4636.0

Etiketler: Pedina Gölü