Doğa Sporları - DoğaKolik

İğneada’nın longoz ormanları Türkiye’nin 39. milli parkı oldu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peperuda

  • ***
  • 406
  • Cinsiyet: Bayan
  • Insan arzuyu fikir zanneder.
LONGOZ" (Löngoz) tipi ormanlığın dünyadaki 3 örneğinden biri Trakyamızın İğneada ve Kıyıköy sahil şeridi ormanlıklarıdır. Tabi ağaçla ilgisi olmayanlarınız Longoz tipi ormanlıkta nesi diye sorabilir. Açıklayayım efendim. Longoz (Su basar) tipi ormanlık alanı; Kışları sularla kaplanan ormanlık alanı anlamına gelir. Dünya da Amazon, Afrika Kongo havzası ve Türkiyemizde de İğneada da bulumaktadır.Her mevsimde taban suyu seviyesi oldukça yüksek, organik madde bakımından zengin olan bu asidik topraklar, üzerinde gelişen ormanları, tropikal ormanlara benzer bir şekilde süsleyerek, biyolojik zenginliği arttırmaktadır. Ülkemizde bu tip ekosistemlerin az olmalarının sebebi, oldukça hassas yapılarının kolaylıkla tahrip edilerek zarar görebilmesidir. Longoz Ormanları'nın Taban Suyu seviyesi düştüğünde gerçek özelliklerini kaybederek, yok olacaklardır. Ulusal ve Avrupa ölçeğinde korunabilmiş en önemli subasar (longoz) ormanının yer aldığı İğneada bölgesi içerdiği farklı ekosistemleriyle yöredeki birçok hayvan türü için kaliteli ve farklı yaşam alanları oluşturmaktadır.

GENEL TANITIM

Kırklareli İli, Demirköy İlçesine bağlı İğneada Beldesi, Türkiye'nin Kuzey-Batısında Bulgaristan'a komşu bir sahil kasabasıdır. İsmini tunç ve demir çağlarında bölgede yaşayan yerli Trak toplumları, Thyn'lerden almıştır. Thyn'lerin yaşadığı yer anlamına gelen İğneada'nın nüfusu 2349 olup, yaz aylarında beldeye gelen ziyaretçilerle 10.000'i aşmaktadır. Yöre insanı geçimini ağırlıklı olarak orman işçiliği, hayvancılık, balıkçılık ve turizm gelirlerinden elde etmektedir.

Karadeniz sahili boyunca Yıldız (ıstranca) Dağlarından Karadenize doğru akan dereler, denize ulaşmadan göllerde ve bu göllerin bataklık alanlarında son bulur. Ancak önlerindeki kumul barikatı nedeniyle denizle irtibatları kesilen göl ve bataklıklar, ilkbaharda fazla gelen sularla şişerek geriye doğru taşar ve düz araziyi kaplarlar. Bu taşkın alanlar Longoz (su basar) alanlarını ve birbirinden farklı deniz, göl ve orman ekosistemlerini oluştururlar. Her mevsimde taban suyu seviyesi oldukça yüksek, organik madde bakımından zengin olan bu asidik topraklar, üzerinde gelişen ormanları tropikal ormanlara benzer bir şekilde süsleyerek, biyolojik zenginliği arttırmaktadır.

Bu bölgede birbirinden ayrı olarak üç longoz alanı bulunmaktadır. Erikli Gölü, Mert Gölü ve Saka Gölü longozu görülmesi gereken longozlardandır. Her üç alanın hayvan ve bitki çeşitliliği birbiri ile benzer özellikler göstermekte ve ülkemiz için eşi olmayan doğal bir kaynak oluşturmaktadır.

Ülkemizde bu tip ekosistemlerin az olmalarının sebebi, oldukça hassas yapılarının kolaylıkla tahrip edilerek zarar görebilmesidir. Longoz Ormanlarının Taban Suyu seviyesi düştüğünde gerçek özelliklerini kaybederek, yok olacaklardır.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1329.0
« Son Düzenleme: 06 Mart 2012, 14:35:00 Gönderen: peperuda »
''Gidin, yeter ki ulaşamadığınız tek bir mahsun kalmasın....''


Etiket: İğneada longoz orman 
 

Türkiye'deki Karavan İmalatçıları ve Karavan Ekipmanları Satıcıları

Başlatan GeZGiNForumun GENEL KONULAR

Yanıt: 1
Gösterim: 50084
Son İleti 10 Ağustos 2017, 23:06:09
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'de mantar ile ilgili eğitim ve mantar da dikkat edilmesi gerekenler

Başlatan GeZGiNForumun MANTARLAR

Yanıt: 0
Gösterim: 6887
Son İleti 29 Ekim 2011, 22:31:17
Gönderen: GeZGiN
Otağtepe Parkı – Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özell

Başlatan YesilisevForumun GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1254
Son İleti 03 Kasım 2018, 09:57:05
Gönderen: Yesilisev
Türkiye’deki Windsurf (Rüzgar Sörfü) Okulları ve Yapılan Yerler

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 6473
Son İleti 02 Eylül 2015, 23:48:56
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'nin hava kirliliği haritası açıklandı: Havası temiz tek il Rize

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2562
Son İleti 03 Aralık 2017, 09:34:49
Gönderen: GeZGiN