Doğa Sporları - DoğaKolik

Yörük Köyü

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4696
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Yörük Köyü
« : 09 Eylül 2011, 21:01:55 »
Evleriyle ünlü Yörük Köyü750 yıllık geçmişe sahip Yörük köyünde en eski ev 450, en yenisi 90 senelik. 450 yıllık "Obabaşı" günümüze Odabaşgil olarak gelmiş ve en eski ev unvanına sahip. Halk büyük şehirlere göç edince bugün köyde yaşayan 60 kişi kalmış.

Yörük köyü Safranbolu'nun yanıbaşında aynı mimariye sahip doğal özellikleriyle bozulmadan, yağmalanmadan günümüze kadar gelebilmiş ender köylerden biri. Yöre halkının büyük şehirlere göçü nedeniyle halen terk edilmiş görünümündeki şirin köyün tamamı adeta açık hava müzesi.

Safranbolu'nun merkez köylerinden biri olan Yörük Köyü, Safranbolu'nun 20 km doğusunda yer alıyor. 140 hanelik köyün iç ve dış mimari zenginlikleri bölgeyi ziyaret eden turistlerin de önemli duraklarından birini oluşturuyor. Yörük Köyü'nün kuruluş hikayesi şöyle: Hüseyin-Hacı-Davut isimli üç kardeşin yönetimindeki Yörük aşireti Orta Asya'dan dağılan Oğuz Türkleri'nin Karakeçili aşiret kollarından biri. Üç kardeşin en büyüğü Hacı Hüseyin ve beraberindekiler bugünkü Yörük Köyü'nün orta mahallesindeki Hafız Pınar'ı olarak bilinen, halk arasında "Çökön" ismiyle anılan alana çadırlarını kurup yerleşmişler. Hayvancılıkla uğraşan yörüklere zamanla meralar yetmez olmuş. Kardeşlerden ikincisi Hacı grubuyla "Hacılar Obası Köyünü", üçüncü kardeş Davutta etrafındakilerle beraber "Davut Obası Köyünü" kurmuşlar.

Yörük köylüleri 250 sene göçer olarak çadırlarda yaşama devam etmişlerse de Osmanlı devletinin yerleşik düzene zorlamasıyla köyler oluşmuş. 750 yıllık geçmişe sahip Yörük köyünde en eski ev 450, en yenisi ise 90 senelik. 450 yıllık "Obabaşı Evi" günümüze Obabaşgil olarak değişerek gelmiş ve halen en eski ev olma unvanına sahip.

Yörük Köyü Evleri
Aşı boyası, civit mavisi, tahini gibi renklere boyanmış evlerde ahşap doğramalar, kapaklar, torbalı parmaklıklar, sürme kafesler ilk bakışta dikkati çeken özellikler. 150-200 yıllık evlerde iç süslemelere duvar ve tavan kaplamalarına da oldukça özen gösterilmiş.Uğura inanan Yörük köyü sakinleri evlerinin saçak uçlarına eskiden vurdukları geyiklerin boynuzlarını da asmışlar. 2-3 hatta 4 katlı olarak inşa edilen Yörük köyü evlerinde alt kat ahır olarak kullanılırken, girişte evin kileri, bahçesinde kuyusu bulunuyor, üst katlar oturma amaçlı odalara ayrılıyor. Pencereler kafesli, panjurlu, kapılar ise birbirinden ilginç ve estetik kilitlerle süsleniyor.Tokmaklar ve Kilitler
Kapı kilidinin anahtar deliği yanında bir mandal var. Bu mandal yukarı hareketle birinci kilidi açıyor, elle çekilince ikinci kilidi kaldırıyor. Üçüncü kilit de anahtarla açılıyor. Kapı tokmakları haber ve mesaj vermek için kullanılıyor. Tokmaklara bağlı ip ve bezlerin değişik anlamları var, tokmaktan tokmağa dolanan ip, evde kimse yok, ip aşağı sarkıyorsa ev sahibi evde anlamı taşıyor. Tamamı açık hava müzesi olan köyün çok pencereli, ferah yapıları arasında Sipahioğlu Konağı ve Misafirhanesi, Yukarı mahallede Hacı Kavası ve Bekirefendi Evleri, Muratoğlu konağı, Cebelioğlu konağı, Aşağı mahalle, Ahşap cami, İbrahim Çağlayan hanesi, Kaymakçıoğlu konağı mimarisi ile dikkat çeken eserlerin arasında sayılıyor.

1879 yılında yapılıp 1996 yılında onarım gören şimdi sanat galerisi olarak kullanılan "Genel çamaşırhane" çeşme ve tarihi mezarlığı, köyün sırtını dayadığı tepelerde bulunan mağaralar, Kastamonu-Safranbolu karayolu üzerinde yer alan 30 metre çapında ve 37 derece sıcaklıktaki suya sahip etrafı ağaçlarla çevrili piknik yeri olarak kullanılan doğal havuz görülebilecek diğer yerlerden bazılarını oluşturuyor.

Nasıl Gidilir?
Kastamonu yoluna saparak devam edenler 18 km sonra Yörük köyüne olaşabilirler. Sabah köyden, akşam Karabük'ten minibüs seferleri de yapılıyor. İstanbul veya Ankara'dan özel araçla otobanı tercih ederek Gerede kavşağına gelenler Samsun yoluna dönüyorlar. Bu yol daha sonra ikiye ayrılıyor. Sola devamla Karabük'e gelenler Safranbolu istikametinde ilerleyip bu defa sağa Kastamonu'ya giden yol üzerinde ayrılarak, 1,5 km içerde bulunan Yörük köyüne girebilirler. Köy içi sokaklar parke taşı kaplı araçla dolaşmaya ve yürümeye müsait.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=720.0

Etiket:
 

Datça – Kızlan – Gereme Koyu – Limanbaşı Burnu - Muğla

Başlatan GeZGiNForumun EGE BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3315
Son İleti 02 Nisan 2016, 10:50:05
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'deki İlk 'Slow Food' Köyü Germiyan Seçildi

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2932
Son İleti 16 Mayıs 2016, 22:14:48
Gönderen: GeZGiN
Gölyazı Köyü Nerede Nasıl Gidilir – Nilüfer / Bursa

Başlatan GeZGiNForumun BURSA

Yanıt: 0
Gösterim: 2301
Son İleti 12 Şubat 2018, 11:42:50
Gönderen: GeZGiN
Balıkçı köyü: Kızıl kent Ildırı!

Başlatan GeZGiNForumun İZMİR

Yanıt: 0
Gösterim: 9984
Son İleti 29 Aralık 2011, 16:25:57
Gönderen: GeZGiN
Hamsilos Koyu /SİNOP Kamp yeri

Başlatan GeZGiNForumun SİNOP

Yanıt: 0
Gösterim: 8303
Son İleti 08 Ekim 2012, 16:43:08
Gönderen: GeZGiN