Doğa Sporları - DoğaKolik

Sarıkamış

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4676
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Sarıkamış
« : 19 Şubat 2018, 23:22:32 »
Tarihçesi
Horasan'da kurulan Selçuklu-Türk İmparatorluğunun İslam tefekkürünü dünyaya yayma, Selçuklu nizam medeniyetini, Türk hâkimiyetini Orta Asya'dan Ege sahillerine, Kafkas sahillerine, Kafkas'lardan Yemen'e kadar olan bölgelerde kurma ve yaşatma amacıyla 16 Ağustos 1064 tarihinde Alparslan'ın ordularıyla Bizans Kalesi Ani şehrini, Kars kalesini, Allahü Ekber ve Soğanlı Dağlarını istila etmesiyle Sarıkamış da bir Türk vatanı olmuştur.

Bu mesut tarihi olaydan sonra, yüz yıllar boyunca hudut boylarını teşkil eden bölge Türk-Rus mücadelesine daimi bir sahne olmuştur. Özellikle XIX. XX. asırlarda kanlı olaylar, karanlık ve acı günler yaşamış haksız emellere kurban, hayasız istilalara meydan, pis ayaklara barınak olmuştur.

1877-1878 Yıllarında tamamen istilacı amaçlarla PANİSLAVİZM fikrini tahakkuk ettirmek üzere Ruslar memleketimize saldırmışlardır. Büyük Kumandan Gazi Ahmet Muhtar Paşa komutasındaki Türk ordusu karşısında çok feci bir hezimete uğrayan Rus orduları, Osmanlı Devletinin Gerileme devrine ait acziyet içinde diğer cephelerde talihsiz bir yenilgiye uğranılması yüzünden Doğu cephesi de düşmüştür. 3 Mart 1878 de AYASTAFANOS, 13 Temmuz 1878 tarihinde Berlin Antlaşmaları imzalanarak Kars, Batum ve Ardahan harp tazminatı olarak Ruslara bırakılmıştır.. Bu hal tam 40 yıllık simsiyah günleri içine alır.

Bu bitmez tükenmez acı günlerde Sarıkamış yöresindeki halk çektiği ızdırapları yanık türkülerde dile getirmişlerdir.

Kırk senelik kara günler sürüp giderken, 1 Kasım 1914 tarihinde iğrenç amellerinin dinmeyen hırsı içinde Rus orduları yeniden Sarıkamış'tan Pasinlere doğru Anadolu'yu istila etmek üzere taarruza geçmiştir. 6 gün süren Köprü Köy muharebelerinde ağır bir darbe yiyen Rus orduları sendeleyerek Sarıkamış'a kadar kaçmışlardır. Sarıkamış'ta yenilen Ordularının moralini yükseltmek ve yeni taarruz hazırlıklarına girişmek üzere Çar Nikola ikinci karargâh kurmuştur. Bu sırada Sarıkamış, Selim ve Kars arasında toplanan Rus ordularını imha planıyla Enver Paşa komutasında meşhur Sarıkamış Harekâtı başlamıştır. Ağır kış şartları nedeniyle tabiatla düşmanlardan daha çok mücadele mecburiyetinde kalan ordumuz yenilgiye uğramış ve Türklüğün lehine felaketle neticelenmiştir. Bu sonuç tarihe korkunç bir facia ve acı bir hatıra olarak geçmiştir.

Sarıkamış isminin nereden geldiği
1. Rivayete göre: Çerkez Beylerinden biri bu topraklara biraz yiyecek ve bir sarığa aldığından buranın adı SARIĞALMIŞ olarak söylenmiş bilahare Sarıçam Ormanlarına nazire SARIKAMIŞ denilmiş.
 
2. Rivayete göre: Hazar denizi ile Aral gölü arasındaki Sarıkamış çukuru bölgesinden bir Türk boyunun yukarı Sarıkamış köyüne yerleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Gezilecek yerleri
Kahterina Köşkü : 1896 yılında II. Çar Nikola tarafından, eşi Çariçe Katherina için yaptırıldığına inanılan köşktür. Ancak burada bir hata olduğu da düşünülmektedir. Halk kendi arasında buraya Katherina Köşkü dese de Köşkün aslında 2. Çar Nikola’nın oğlu Aleksi için bir rehabilitasyon merkezi ve aynı zamanda kışları ve yazları kullanılan bir av köşkü olarak, yöre halkına yaptırdığı bilinmektedir.

Zivin Kalesi : Zivin Kalesi, Sarıkamış’a bağlı eski adıyla Zivin şimdiki adıyla Süngütaşı Köyü’nde bulunmaktadır. Zivin, Kars ilinin Sarıkamış ilçesine bağlı Sarıkamış'a 39 kilometre uzaklıkta, 65 hanelik bir köydür. Kalenin ne zaman yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber, kale çevresinde Urartulara ait seramik parçalar bulunmuştur.


 

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2485.0
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 23:37:35 Gönderen: GeZGiN »

Etiket:
 

Sarıkamış Kayak Merkezi keşfedilmeyi bekliyor!

Başlatan GeZGiNForumun KIŞ SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1725
Son İleti 12 Şubat 2018, 12:06:38
Gönderen: GeZGiN
Sarıkamış Kayak Merkezi / Kars

Başlatan GeZGiNForumun YURTİÇİ KAYAK MERKEZLERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 4011
Son İleti 12 Ekim 2011, 10:01:05
Gönderen: GeZGiN
Acısu - Turna Gölü - Sarıkamış

Başlatan GeZGiNForumun DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 4433
Son İleti 03 Mart 2012, 10:20:55
Gönderen: GeZGiN
Katerina Av Köşkü - Sarıkamış

Başlatan GeZGiNForumun DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3901
Son İleti 03 Mart 2012, 10:23:49
Gönderen: GeZGiN
TDF Kars Sarıkamış

Başlatan GeZGiNForumun VİDEOLAR

Yanıt: 0
Gösterim: 3730
Son İleti 04 Ekim 2011, 21:24:37
Gönderen: GeZGiN