Doğa Sporları - DoğaKolik

Lauzados Antik Kenti

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5265
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Lauzados Antik Kenti
« : 08 Ağustos 2018, 08:07:31 »

Hisarönü’nde yüksek kayalıklara oyulmuş Lauzados Antik Kenti’nde bir mezar

Eski adıyla Lauzados şimdiki adıyla Lafsa, Kirazlıyayla’nın yakınlarında kurulmuş bir kent. Lauzados adının kaynağı bilinmemekle birlikte Roma dönemi öncesine dayanan yerli bir isim olduğu biliniyor. Büyük bir nekropolden oluşan Lauzados’a, yani Hisarönü Ören Yeri’ne, Başyayla ilçesinin Kirazlıyayla Mahallesi’den yaklaşık 5 – 6 km sonra ulaşılıyor.

Lauzados Antik Kenti’ni Gezmeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey
•   Hisarönü’nde yerel kayaya oyulan kaya mezarları, uzun bir kayalık boyunca ve kayalığın eteklerine kadar yayılıyor. Nekropolisin tam karşısında yine büyük bir kayalık bölgenin üzerine oturan kalıntılar görünüyor.

•   Yerel adı Aktepe olan bu tepenin Lauzados antik kenti kalıntıları olduğu saptanmış. Lauzados kaya mezarları; yalın cepheli mezarlar, tapınak cepheli mezarlar ve tonoz cepheli mezarlar olmak üzere zengin bir nekropolis sunuyor.

•   Nekropolis’teki mezarların çoğunun içerisindeki oygu teknelerle aslan formlu kapakları hâlâ görülebilir durumda. Ancak bazı mezarların aslan kapaklarını görmek için giriş açıklığından sürünerek girmek gerekiyor.

•   Lauzados’un yerleşim yeri ve akropolü olduğu düşünülen Aktepe’de çok basamaklı bir merdiven göze çarpıyor. Osman Doğanay, merdivenin bir kaya anıtıyla ya da akropoldeki bir kaleyle ilişkili olabileceğini belirtmiş.

•   Burası, Lauzados Nekropolü dışında yaşam alanının tam yeriyle ilgili ipuçlarını veren bölgedeki bir-iki yerleşimden biri konumunda.

Mezarlar Nasıl Yapılırdı?
Bir kent mezarlığında, yani bir nekropolde, ya da yerleşim yerlerinin aralarında dağınık şekilde bulunan mezarların kayalarının oyulmasına, Başyayla Hisarönü’ndeki Lauzados Nekropolü’nde de görüldüğü gibi, ana hatları çizildikten sonra başlanıyordu. Bir oyuğun mezar olup olmadığı ise mimari düzenlemesinden ve cephesinden kolaylıkla anlaşılıyor. Örneğin bazı yerler mezar olarak oyuluyor ve sonrasında da vazgeçilerek depo ya da yaşam alanı olarak kullanılıyordu. Ancak özellikle nekropolis alanlarındaki oyukların başka amaçlar için kullanılmış olması zor görünüyor. Çünkü çoğu mezar, kayaların olabildiğince yüksek yerlerine açılmış.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3511.0
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2018, 08:11:05 Gönderen: GeZGiN »

 

Türkiye'nin en uzun antik yürüyüş rotası: Karia Yolu

Başlatan GeZGiNForumun EGE BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1902
Son İleti 20 Ekim 2018, 11:27:40
Gönderen: GeZGiN
Antik Mısır’da Suyun Nasıl Arıtıldığı Keşfedildi

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 1916
Son İleti 07 Haziran 2016, 13:01:50
Gönderen: GeZGiN
Kanserin geçmişi Antik Çağ'a uzanıyor

Başlatan peperudaForumun BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ

Yanıt: 0
Gösterim: 2590
Son İleti 22 Şubat 2012, 14:42:17
Gönderen: peperuda
Türkiye'deki Antik Kentler

Başlatan GeZGiNForumun YURT İÇİ GEZİ NOTLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 2187
Son İleti 27 Şubat 2016, 07:58:56
Gönderen: GeZGiN
Aydın’daki Antik Kentler

Başlatan GeZGiNForumun AYDIN

Yanıt: 0
Gösterim: 2811
Son İleti 18 Şubat 2017, 12:39:19
Gönderen: GeZGiN