Doğa Sporları - DoğaKolik

Kastamonu Valiliği'nden 'Valla Kanyonu' kararı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5362
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kastamonu Valiliği'nden 'Valla Kanyonu' kararı
« : 14 Ağustos 2017, 17:32:20 »
Valla Kanyonu'nu izinsiz geçmeye çalışan doktorun kaybolduğu düşünülerek arama çalışması başlatılması, doktorun ise kendi imkanları ile kanyonun diğer ucundan çıkmasının ardından Valilik, kanyonlarla ilgili karar aldı. AFAD'dan yapılan açıklamada, kanyonlardan geçmek isteyen sporcu gruplarının en az üç kişiden oluşması gerektiği belirtildi.Türkiye'nin en önemli kanyonlarının yer aldığı Kastamonu'da, bölgenin taşıdığı risk nedeniyle kanyonlardan geçmek isteyen sporcu gruplarının en az üç kişiden oluşması gerektiği bildirildi. Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün (AFAD) internet sitesinden yapılan açıklamada, son dönemde il genelinde bulunan kanyonlarda yaşanan bazı olumsuz olaylar üzerine Kastamonu Valiliği tarafından bir dizi tedbir alındığı belirtildi.
İl sınırları içinde kalan kanyonların, doğal güzelliklerinin yanında, insan hayatını tehlikeye sokan çeşitli risk unsurlarını da barındırdığına işaret edilen açıklamada, Valiliğin aldığı karar gereği kanyondan geçmek isteyen sporcuların kaymakamlıklara şahsen başvurarak alacakları geçiş iznini, geçiş sırasında yanlarında bulundurması gerektiği vurgulandı.

Kaymakamlıkların, ilçelerinde yer alan kanyonların, tehlike noktaları ve risk unsurlarını da içeren harita ve krokilerini temin edeceklerini, geçiş yapmak isteyenlere bu haritaları verecekleri aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

"Kaymakamlıklar kanyonların giriş noktalarına gerekli uyarı levhalarını, kanyon tehlikeleri hakkında bilgilendirme panolarını asacaklardır. Sporcular tarafından kanyon içinde kullanılacak malzeme bilgisi ve yiyecek miktarı hakkında kaymakamlıklar bilgilendirilecektir. Alan kılavuzları, ilçe kaymakamlığının bilgisi ve onayı dışında, daha önce kanyon geçişi yapmamış kişilere kanyon geçişi yaptıramayacaktır."

Üç kişiden daha az sporcunun kanyonlara girmesinin sakıncalı olduğunu vurgulanan açıklamada, "Kanyon geçişi için sadece kanyon için gerekli malzemelere sahip sporculara izin verilecektir. Üç kişiden az sporcunun kanyon geçişi yasaktır. Kanyon geçiş izinlerinde mevsimsel koşullar ve meteorolojik uyarılar dikkate alınacaktır." bilgilerine yer verildi. Açıklamada, belirtilen hususlara uymayan kişiler hakkında kaymakamlıkların 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'na göre gerekli idari ceza işlemlerini uygulayacağı, ayrıca cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

İki hafta önce Kastamonu'daki Valla Kanyonu'nda kaybolduğu düşünülerek arama çalışması başlatılan doktor Mohaç İkbali Afşar'ı arama çalışması başlatılmış, Afşar bir süre sonra kanyonun diğer ucundan kendi imkanları ile çıkmıştı. Kanyona izinsiz girdiği için jandarma tarafından Afşar hakkında tutanak tutulmuştu.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2232.0

Etiket:
 

Körkün Şelaleri Ve Körkün Kanyonu

Başlatan GeZGiNForumun ADANA

Yanıt: 0
Gösterim: 3125
Son İleti 02 Temmuz 2018, 23:11:58
Gönderen: GeZGiN
Doğa sporları tutkunlarının gözdesi: Kıbrıs Kanyonu

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 5595
Son İleti 20 Eylül 2011, 12:58:53
Gönderen: GeZGiN
Kutluca - Elbizli - Kocaeli (Taşköprü Çobangeçidi Kanyonu)

Başlatan GeZGiNForumun MARMARA BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 1
Gösterim: 6646
Son İleti 27 Kasım 2017, 11:44:11
Gönderen: Voyager
Yozgat Kazankaya Kanyonu doğa turizmine kazandırılacak

Başlatan GeZGiNForumun YOZGAT

Yanıt: 0
Gösterim: 4480
Son İleti 13 Haziran 2014, 08:53:35
Gönderen: GeZGiN
Bornova-Buca Gökdere Kanyonu / İzmir

Başlatan GeZGiNForumun EGE BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 868
Son İleti 15 Ekim 2018, 22:34:58
Gönderen: GeZGiN