Doğa Sporları - DoğaKolik

Antalya - Köprülü Kanyon

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4681
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Antalya - Köprülü Kanyon
« : 12 Ekim 2009, 17:04:28 »
Ulaşım: Akdeniz Bölgesinde, Antalya ili,Manavgat ilçesi sınırları dahilinde yer alan Milli Parka Antalya'nın 49. km ayrılan bir yol ile gidilir.Bu yol Akdeniz sahillerinden ayrılıp Taşağıl'dan geçip Beşkonak'a ulaşır.

Özelliği: Milli Parkın rekreasyonel dokusunu Köprü ırmağı teşkil eder. Bu ırmağın değişken karakteri rafting sporu için ideal alanı yaratır.Ağaçlarla gölgelenen nehir kenarında günübirlik ve kamp kullanma alanları Milli Parkın en önemli aktivitelerini teşkil eder.Bölgenin kil, kumtaşı, konglemera ve kalker kayaçlarından meydana gelen jeolojik yapısı karstik yer şekillerinin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Milli Parkın ana kaynağını oluşturan Köprü Irmağının, Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi,14 km uzunluğu ve 100 m.yi aşan duvarlarıyla ülkemizin en uzun kanyonudur.

Milli Parkta vadi tabanlarından,dağların çıplak doruklarına doğru çam, selvi, sedir ve çok sayıda yapraklı ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü zengin maki topluluğu ile desteklenmektedir. 400 hektarlık saf Akdeniz selvisi ormanı, flora özelliklerinin en önemli ve en belirgin alanıdır.

Milli Parkın yaban hayatının listesinin oldukça geniş olmasına rağmen usulsüz avlanmalar sonucunda türler azalmıştır. Yaban hayatının belli başlı üyeleri;geyik,dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar, porsuklardır. Köprü kollarında bol miktarda alabalık bulunmaktadır.Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat ilçesinin 63 kmn kuzey batısında, Antalya ilinin 85 km kuzey doğusundadır. Antalya'nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan "Köprü Irmağı" ve tarihi "Selge" kentinin bulunduğu yerdedir. Beşkonak, milli parkın merkezi durumundadır.
Türkiye'nin birinci derecede turizm potansiyeline sahip Köprülü Kanyon sahasındaki doğal, kültürel ve rekreasyonel kaynaklar değerlendirilerek bu yöre 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesine göre Bakanlık Makamının 12.12.1973 tarihli olurları ile Milli park olarak ilan edilmiştir. Milli park alanı 36614 hektardır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda çok çeşitli doğal bitki örtüsü mevcut olup Oluk ve Zerk mezarlığında anıt ağaç olabilecek nitelikte ağaçlar vardır. Köprülü Kanyon Milli Parkı gerek jeolojik yapısı itibarı ile gerekse üzerinde taşıdığı vejetasyon örtüsü içinde yaban hayatı için çok değerli zengin yaşama ortamına sahiptir. Dar kanyonlar arasından coşkun bir şekilde ve dar sınırlarda çıkınca genişlemiş bir tabanda sakin akan bu ırmağın değişken bir karakteri çeşitli su sporlarına imkan sağlamaktadır. Büğrüm Köprü ve Oluk Köprü civarı diğer rekreasyonel öğelerdir. Köprü ırmağı üzerinde yılın sekiz ayında rafting su sporu yapılmaktadır.

Milli Parkın içerisinde yer yer paralel giden stabilize köy ve orman yollarında trekking ve Jeep safari turları düzenlenmektedir.
Milli Park içerisinde tarihi Selge Antik Kenti, Selge Yolu ve diğer patika yollar, Kale, Gözetleme kulesi, su kemerleri, köprüler (Oluk ve Büğrüm Köprüleri) arkeolojik kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=12.0
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2017, 05:16:35 Gönderen: GeZGiN »

 

Antalya Manavgat Çayı Rafting Parkuru

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5655
Son İleti 13 Ekim 2011, 12:54:04
Gönderen: GeZGiN
Antalya'nın Yer Altı Suyu Kaynakları ve Potansiyeli

Başlatan GeZGiNForumun ANTALYA

Yanıt: 0
Gösterim: 1010
Son İleti 14 Ekim 2018, 12:33:25
Gönderen: GeZGiN
Yukarı Karaman Yaylası - Antalya

Başlatan GeZGiNForumun AKDENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5892
Son İleti 20 Eylül 2011, 12:32:04
Gönderen: GeZGiN
Antalya Köprüçay Rafting Parkuru

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 5113
Son İleti 13 Ekim 2011, 12:51:51
Gönderen: GeZGiN
Antalya'da Bulunan Başlıca Akarsular

Başlatan GeZGiNForumun ANTALYA

Yanıt: 0
Gösterim: 1547
Son İleti 10 Ekim 2018, 11:11:15
Gönderen: GeZGiN