Doğa Sporları - DoğaKolik

Kış Kampı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4681
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kış Kampı
« : 14 Ocak 2012, 03:34:08 »
Kampçılık sadece güzel hava ve koşullar altında sürdürülen bir faaliyet değildir. İyi eğitilmiş ve gerekli koruyucu malzemelere sahip bir kampçı için soğukta ve kar altında kamp yapmakta çok zevkli bir uğraştır. Kışın bütün güzelliklerinden faydalanmak, kayak dahil bütün kış sporlarını yapmak, soğukla mücadele etmesini öğrenmek bu zorlu mevsimde de kampçılık faaliyetlerinin sürdürülmesi için güzel nedenler olarak sıralanabilir. Normal kamp ve hayatta kalmak tekniklerinin yanı sıra gelişmiş tekniklerin kullanılmasını gerektirmesi ve mücadelenin zorunlu olması kış kampını en maceralı doğa faaliyeti yapmıştır.

Kış kampçılığı diğer mevsimlerde yapılan kamplara göre çok daha iyi bir eğitim ve bu eğitimin eksiksiz uygulanmasını gerektirmektedir. İyi bir eğitim ve eksiksiz uygulamanın yapıldığı kış kampları en az diğer kamplar kadar hatta daha zevkli geçer. Ancak eğitimsiz yapılan ve uygulamada hataların yapıldığı bir kış kampı çok kötü sonuçlarla tamamlanabilir. Bu nedenle kış kampı öncesi bütün ihtimalleri içeren çok geniş bir eğitim programı uygulanmalıdır.

Kış kampının zevkli geçmesi için en önemli olay üşümemek yani sıcak kalmayı başarmaktır. Kış kampı süresince sıcak ve kuru kalmak ve sıcak bir ortamda uyumak için gereken önlemleri almak zorundayız. Uygun giysileri katlar halinde giymeliyiz. Giysilerin su çekmemesi o nedenle de bunu engelleyecek bir giyim şeklinin uygulanması gereklidir. Soğukta da olsa iş yaparken veya yürürken terlenebilir. Elbiselerimizin nemlenmesi ise çok olumsuz bir olaydır. Özellikle ayakların sıcak tutulması gereklidir. Sıcak bir yerde uyuyabilmek için çadırının su geçirmez olması tabanının kapalı olması şarttır. Uyku tulumunun seni dışarıdaki en düşük sıcaklığa rağmen sıcak tutabilecek özellikte olması gereklidir. Uyku tulumunun altına tabandan gelecek soğuğu uyku tulumuna dolayısıyla sana iletmeyi engelleyecek sert sünger mat kullanmalısın. Şişme yataklar da kış kamplarında soğuğa karşı kullanılabilir.

Kış kamplarında gündüz hareketli bir faaliyet programı uygulanmalıdır. Vücudu sıcak tutmak için bol kalori vererek ısıtan şekerli ve yağlı yiyecekler yenmelidir. Alkollü içecekler kısa bir an için ısıtıyormuş gibi his verse dahi uzun vadede üşüme hissi artacaktır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1277.0
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2012, 03:35:47 Gönderen: GeZGiN »

Etiket: Kış kamp 
 

Akyaka Orman Kampı, Akyaka, Muğla

Başlatan vbasicForumun YURT İÇİ KAMP ALANLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1949
Son İleti 05 Mart 2018, 09:29:33
Gönderen: vbasic
İnbükü Orman Kampı, Marmaris, Muğla

Başlatan vbasicForumun YURT İÇİ KAMP ALANLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 3924
Son İleti 05 Mart 2018, 09:29:55
Gönderen: vbasic
Geleneksel Yaz İzci Kampı tamamlandı

Başlatan GeZGiNForumun İZCİLİK

Yanıt: 0
Gösterim: 6571
Son İleti 26 Ağustos 2011, 14:18:16
Gönderen: GeZGiN
Küçük Kargı Orman Kampı

Başlatan GeZGiNForumun MUĞLA

Yanıt: 0
Gösterim: 7382
Son İleti 20 Nisan 2016, 18:11:33
Gönderen: GeZGiN
Zigana'da eğitim kampı

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER VE DUYURULAR

Yanıt: 0
Gösterim: 1911
Son İleti 26 Ocak 2011, 23:29:45
Gönderen: GeZGiN