Doğa Sporları - DoğaKolik

Kamp yeri seçimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kamp yeri seçimi
« : 22 Ekim 2009, 08:16:04 »
Bir kamp yeri seçerken göz önüne almanız gereken birçok faktör var. Bu faktörlerin en önemlisi ise güvenliktir. Belirli bir noktadaki olası tehlike ve dezavantajları bir kerede fark etmeniz zor olsa da, şansınızı fazla zorlamamak için, kamp yeri seçimine akşam olmadan epeyce önce başlamalısınız. Zamanınızı günbatımından geriye doğru planlayın. Hava karardığında çadır ya da barınağınız kurulmuş, yemeğiniz pişmek üzere olmalı. Yerleşmek ve çevreyi biraz daha keşfetmek için de vakit ayırın. Bu yüzden eğer hava saat 18.00`de kararıyorsa, en geç saat 15.00 civarında kamp hazırlıklarına başlamış ve saat 16.00`da hareketi kesip kamp yerini hazırlamaya başlamış olmalısınız.

Kamp yeri özellikleri :
İdeal kamp yeri
Ağaçların gölgesinde ama çadırın üzerine devrilebilecek kuru ağaçlardan uzakta, suya yakın ama sel tehlikesi taşımayan bir yerde, vahşi hayvanların çok bulunmadığı bir bölgede kurulan kamp güvenli demektir. Kamp, vadinin bir yakasına kurulmalı ama dibinde olmamalıdır. Rüzgâra açık bir bölgede çadır kurmamaya da dikkat edin.
Baskın rüzgâr yönü
Baskın rüzgâr yönünü tayin edip, çadırınızı, kapısı rüzgâr yönünün tersine gelecek şekilde kurmalısınız. Lağım çukurunu ise kampınızın rüzgâr altına kazın. Ateşin yerini seçerken de çadırınızı duman altı etmeyecek bir yer belirleyin.
Ağaçlar
Bol bol yakacak ve barınak için odun bulabileceğiniz bir yer olduğu için ağaçların yakınına kamp kurmak isteyebilirsiniz. Ama çadırınızın üzerine düşebilecek kuru ağaçlara ve ağaçlarda yaşayan vahşi hayvanlara dikkat edin.
Nehir kıvrımı
Nehirlerin kıvrıldığı yerlerin iç kısımlarından uzak durun. Toprak, dış taraftan daha alçak seviyede olduğu ve biriken çakıllar su akışını engellediği için nehir taşabilir.
Çığ tehlikesi
Eğer dağ yamacında kamp yapıyorsanız çadırınızı çığ ya da toprak kayması olabilecek yerlere kurmamaya dikkat edin. Ayrıca baharda eriyen kar sularının sellere yol açabileceğini de unutmayın
Su
Suyunuzu her zaman hayvanların su içtiği yerlerin ve kamp yerinizin, akıntı yönüne göre yukarısından alın.
Bulaşıklar
Yemek pişirdiğiniz tencereleri yıkamak için, su aldığınız yerlerle çamaşırlarınızı yıkadığınız yerin arasında bir bölge seçin. Tencereye yapışan yemek artıklarını kum ya da bezlerle kazıdıktan sonra durulayın. Yemek artıkları hayvanları çekebilir. Deterjan kullanmak da balıklara zararlı olur.[/font]
Çadır
Nehrin sesi hayvanların çıkardığı sesleri maskeleyebileceği için, çadırı sesten uzak, korunaklı bir yere kurun. Girişin rüzgâr ve lağım çukurunun yönünün tersine bakmasına dikkat edin.
Lağım çukuru
Lağım çukurunu kampın rüzgâr altına ve akıntı aşağı kurmalı; ama kirliliği engellemek için nehre çok yakın olmamasına dikkat etmelisiniz.
Ateş
Ateşin dumanı böcekleri çadırdan uzak tutar. Ancak alevlerin çadırı tutuşturmayacak mesafede olmasına özen gösterin.
Çamaşır
Çamaşırlarınızı su aldığınız yerden ve çadırınızdan akıntı aşağı yıkayın. Önce suya bastırıp sonra toprağın üzerine çıkartarak sabunlayın. Daha sonra suyla dolu bir kovada durulayın. Böylece nehri kirletmemiş olursunuz.
Uzak durulacak yerler
Kamp yeri seçerken ıslak zeminden ve rüzgâr ceplerinden uzak durun. Ayrıca sel izlerinin de üstünde olmaya dikkat edin. Eğer sağınızı solunuzu ısıran böceklerden şikâyetçiyseniz kuru, yüksek ve rüzgârlı yerleri seçin

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=150.0
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2016, 18:15:40 Gönderen: GeZGiN »

Etiket:
 

Kamp ve Yürüyüş İçin Temel Malzeme Listesi

Başlatan GeZGiNForumun KAMPÇILIK

Yanıt: 2
Gösterim: 7694
Son İleti 06 Kasım 2018, 13:04:53
Gönderen: GeZGiN
KAMP KURULURKEN DİKKAT EDİLECEK GENEL ESASLAR

Başlatan GeZGiNForumun KAMPÇILIK

Yanıt: 0
Gösterim: 5193
Son İleti 09 Ocak 2010, 21:58:03
Gönderen: GeZGiN
Yakıtına Göre kamp Ocaklarının Avantajları

Başlatan GeZGiNForumun MUTFAK MALZEMELERİ

Yanıt: 0
Gösterim: 4022
Son İleti 08 Temmuz 2013, 14:06:53
Gönderen: GeZGiN
Tas Gölü Doğal Yaşam ve Kamp Alanı

Başlatan GeZGiNForumun ZONGULDAK

Yanıt: 0
Gösterim: 2427
Son İleti 28 Şubat 2018, 08:53:12
Gönderen: GeZGiN
Hızır Kamp, Kazdağları, Çanakkale-Balıkesir

Başlatan vbasicForumun YURT İÇİ KAMP ALANLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1698
Son İleti 05 Mart 2018, 09:28:53
Gönderen: vbasic