Doğa Sporları - DoğaKolik

İgloo (kar evi) nasıl yapılır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2453
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
İgloo (kar evi) nasıl yapılır?
« : 05 Şubat 2013, 13:01:52 »
1. Sert bir zemin bulun: igloo yapmak için sert bir kar tabakası gereklidir. Kar küpleri yapacak kadar katı. Karın en üst katmanı yumuşak olsa bile onun altında genellikle sert kar bulunur. Güzelce bir daire çizin, evinizin temeli olacak şekilde. igloo’nun yerleştirileceği zemin maksimum 1 metre derinliğinde olmalı. Daha derin olmamalı çünkü sonra başınız derde girer  . Yaptığımız igloo 2-3 kişilik.

[ Guests cannot view attachments ]

2. Kar bloklarını hazırlayın: Kar blokları testereyle hazırlanır. Kar, taşırken kırılmayacak, dökülmeyecek kadar sert olmalıdır. Geniş olan bloklar zemin, küçükçe olanlarsa üst taraflarda kullanılır. 15-30cm’lik incelik yeterlidir. Bloklar rüzgarda bekletilerek ekstra güçlü hale getirilebilir.

[ Guests cannot view attachments ]

3. Asıl inşaat: Her bir bloğun köşeleri, bitişiğindeki bloklara uyacak şekle getirilmeli. Üst üste koyduğunuz bloklarda belirli bir eğim olmalı ki yaptığınız şey bir kuleden farklı olsun. Bloklara eğim verirken kayak takımlarınızı destek olarak kullanabilirsiniz.


[ Guests cannot view attachments ]
 
[ Guests cannot view attachments ]


Tam daire bir temel oluşturuldu. İdeal olarak bloklar spiral şekilde yukarıya doğru uzamalı. Bu inşaatı kolaylaştırır. Girişi inşa etmeyi unutmayın. Küçük bir giriş yeterli olacaktır. Daha sonra girişi ve yapının tabanını daha da derine indirebilirsiniz. Böylelikle 10-30cm daha fazla yer kazanmış olursunuz.

[ Guests cannot view attachments ]

Evimiz şekillenmeye başlıyor. İnşaat sırasında oluşan karı açık tavandan dışarı atmayı unutmayın. Tavan kapanınca bu iş zorlaşacak.

[ Guests cannot view attachments ]

Her şeyi düzgünce yapıldıysa eviniz çökmez. çünkü tüm parçalar birbirini destekler. Fakat bazı kritik durumlarda ortadan yapıyı tamamlayıncaya kadar destekleyecek bir çubuğa gerek duyulabilir. Son birkaç blok girişten iglonun içine sokulur ve oradan tavana yerleştirilir. Bu işlem iki kişi gerektirebilir.

4. İgloyu tamamlama:
igloo kapandı. Mükemmel bir ev değil, fakat yeterince iyi. Şimdi tüm boşlukları karla doldurma zamanı. Ardından iglomuzun iç yüzeyi düzleştireceğiz. Bu elle yapılır. Eğer iç yüzey yeterince düzgünse su damlaması gibi bir sorununuz olmayacaktır. İç tasarım bittiğinde ve tüm gereksiz karları dışarı attığınızda girişi bitirme zamanı gelmiştir. L şekilli bir giriş iyi bir çözümdür ve kar girişini engeller. İlk önce bir metre derinliğinde bir L kazın. Sonra da onu bir kare blokla kapatın. Yada girişi resimdeki gibi basit tutabilirsiniz.

[ Guests cannot view attachments ]

İşte bitti. İçerideyiz. Girişin çömelik duracak kadar yüksek oluşuna dikkat edin. Soğuk hava bu girişten içeri akacak ki iglomuz eriyip gitmesin. Not: Eğer içerde ocak gibi ısı yayıcı araçlar kullanacaksanız havalandırmanın iyi olmasına dikkat edin. Bunun için tavanda küçük bir delik yeterli olacaktır. Her zaman girişi açık bulundurun. Zemini örtmeyi ihmal etmeyin. Mumlar ışık kaynağı olarak kullanılabilir. Kara yeterince uzak tutun ki iglo erimesin.

[ Guests cannot view attachments ]

İyi geceler deme vakti… Tavanın nasıl düzgünleştiğine bakın. Saatlerce içeride yemek pişire sonrası bile erime yok. Aslında gece boyunca, eriyen kar tekrar donacak ve iglooyu daha da sağlamlaştıracak. Ertesi sabah iglo, üzerinde yürünebilecek hale gelecektir  .

[ Guests cannot view attachments ]

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1552.0
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2013, 13:09:18 Gönderen: GeZGiN »Tags: igloo kar evi 
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38