Doğa Sporları - DoğaKolik

Kozak Yaylası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4696
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Kozak Yaylası
« : 06 Eylül 2017, 02:35:20 »
Kozak’ın kalbi, Yukarıbey, Aşağıbey, Kaplan üçgeninde yer alan ve uzaktan karnabaharı andıran görünümleriyle, fıstık çamlarının yoğun bitki örtüsünü oluşturduğu bir dizi Yörük yerleşiminden oluşan çok önemli bir havzadır. Bergama Çayı’nın aktığı vadi boyunca yükselen rakım Kozak Yaylası’nda yaklaşık 500 metrelere ulaşır. Daha alçaklarda kızılçamlardan ve çınarlardan oluşan ağaç örtüsü, Kozak Yaylası’na doğru yerini fıstık çamlarına terk eder.

Yukarıbey köyü, Kozak ismiyle de anılan bu bölgenin merkezi konumundadır. Yöredeki insanların en büyük geçim kaynağı olan çam fıstığının kozalakları, kendilerini ağaçlara bağlayan köylülerce büyük zahmetlerle toplanır. Toplanan kozalakların, güneş altında belli alanlara serilerek açılması ve fıstıkların belirginleşmesi sağlanır. Eskiden dövülerek kozalağından çıkarılan çam fıstıkları günümüzde patoz adı verilen makinelerde ayrıştırılıyor. Kozak Yaylası’nda kozalak işleyen bu amaçla kurulmuş işletmeler de mevcut. Besin değeri gibi, ekonomik değeri de son derece yüksek bir ürün olan çam fıstığının kilo fiyatının günümüzde 100-150 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda Kozak Yaylası’nda yer alan fıstık çamı tarımı ile geçinen 20’ye yakın köy, yörenin varlıklı yerleşimlerinden sayılabilir. Yukarıbey köyündeki bakkallardan bile ambalaj içinde bu değerli ürünü temin etme olanağı mevcuttur.

Kozak’ın çam fıstığı kadar; Eylül’e doğru eren ve müthiş leziz, çekirdekli kara üzümü de meşhurdur. Yaylanın özellikle Ayvalık yönünde giderek alçalan batı yamaçlarında; geniş ölçekli kara üzüm bağları yer alır. Kozak Üzümü olarak adlandırılan ve çevre pazarlarda seçkin bir yere sahip bulunan bu üzümün değerini yiyenler bilir. Sonbahar’a doğru antik Perperene kentine doğru yapılacak bir yolculukta; asmaların dallarında unutulmuş birkaç üzüm tanesindeki şarabi lezzet sizi yoldan çıkarabilir.Kozak Yaylası’na nasıl gidilir : Kendinizi doğaya bırakabileceğiniz yerlerden biri olan Kozak Yaylası’na Bergama’dan da Ayvalık’tan ulaşım mümkün. Özel aracınızla veya araç kiralayarak ulaşabileceğiniz Kozak Yaylası’na Bergama merkezden kalkan minibüslerle de ulaşılabiliyor. Bergama ile Kozak Yaylası arasındaki mesafe de yaklaşık 20 kilometre. Yol ayrımına kadar çoğunluğu rampa olan yolu devam ettiğinizde; ayrımdan Aşağıbey, Yukarıbey ve Kaplan Köyleri için Ayvalık yönüne sapmanız gerekiyor. Yol ayrımından yaklaşık on kilometre uzakta, soldaki tabelaları takip ederek köylere ulaşım mümkün. Anayoldan iki kilometre ileride Aşağıbey, Aşağıbey’den sonra dört kilometre mesafede ise Kaplan Köyü bulunuyor.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2290.0

Etiket: yayla izmir 
 

Mulona Şelalesi, Mulona Yaylası

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 5762
Son İleti 09 Temmuz 2014, 03:40:32
Gönderen: GeZGiN
Movri Şelalesi, Movri Yaylası

Başlatan GeZGiNForumun RİZE

Yanıt: 0
Gösterim: 4269
Son İleti 09 Temmuz 2014, 03:43:44
Gönderen: GeZGiN
Başyayla-Çiçekli Göl-Kale (Çapug) Aşıtı-Micovit (Mezovit) Gölü-Kardovit Gölü-Hacıvanak Yaylası

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1549
Son İleti 09 Eylül 2018, 19:02:48
Gönderen: GeZGiN
Çiçekli Yayla-Tatos Sulak Gölleri-Mocar Gölü-Verçenik Yaylası / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1543
Son İleti 09 Eylül 2018, 19:05:35
Gönderen: GeZGiN
Avusör Yaylası-Dadala Pansiyon-Ambar Gölü / Rize

Başlatan GeZGiNForumun KARADENİZ BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 1567
Son İleti 07 Eylül 2018, 18:28:18
Gönderen: GeZGiN