Doğa Sporları - DoğaKolik

Balıklıova

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4705
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Balıklıova
« : 20 Temmuz 2014, 18:18:15 »
Balıklıova Köyü'nün tarihteki ilk ismi Polikhne'dir. Yerlesim yerinin ismi tarihde komsulari Klazomenai'nin MÖ 413'deki istila girisiminde gecmektedir. Yakin tarihde, Osmanli zamaninda da bu isimle anilagelmis bir rum koyudur. Cumhuriyet sonrasi rumlarin goce zorlanmasi ve mubadeleyle koy bosalmis, koyun eski yerlesim yeri terk edilmistir. Suanki ismi Polikne'den Turkce'ye Balikli ve Balikliova olarak gecmistir.

Balıklıova İzmir iline 63, Urla ilçesine 30 km mesafededir. Karaburun Yarımadası'nın en güney kısmında kurulu olan bir köydür. Sırtını dayamış olduğu Akdağ sebebi ile yazın da serin rüzgarlar alan köy, temiz denizi ve balık restorantlarıyla ün yapmıştır.

Balıklıova, Karaburun Yarımadası'nın Çeşme yöresine bağlantısı olan tek elverişli yerdir. Yaz aylarında Akdağ tırmanışlarının da yapıldığı köye, İzmir-Çeşme otobanının Karaburun kavşağından ayrılarak ulaşılabilinir. Ayrıca, beldeye yaz-kış Balçova garajından otobüs seferleri yapılmaktadır.

Köyün en ciddi sorunu ulaşıma el vermeyen dağlık yarımadadır. Karaburun Yarımadası virajlı ve rampa yolları ile ün yapmış zorlu bir bölgedir.Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1737.0

Etiket: