Doğa Sporları - DoğaKolik

Yalıköy Nasıl Gidilir, Ne Yenir – Çatalca / İstanbul

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2815
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
İstanbul Çatalca’da bulunan Yalıköy eski bir Rum balıkçı köyü. On iki kilometrelik sahile sahip olan bölgenin eski adı Podima. Karadeniz kıyısındaki ormanları, gölleri, mesire alanları, ve diğer doğal zenginlikleri ile doğa severlerin ilk adresi. Yalıköy’de turizm çok fazla gelişmemiş ancak yüz metre genişliğinde, on iki kilometre uzunluğundaki kumsala ev sahipliği yapıyor. Yalıköy sahilinde sadece birkaç adet lokanta ve otel dışında turistlik bir yer bulunmuyor.

Muazzam bir sahilin sizleri beklediği Yalıköy, konuklarına huzurlu vakitler geçirebilme imkanı sağlıyor. Ayrıca köyle bulunan suyun klor seviyesinin 0 olması nedeniyle köyden ayrılan ziyaretçilerin litrelerce su almasına neden oluyor. Köyün sakin ve sessiz olması nedeniyle birçok ünlünün evi yer alıyor. Çok sayıda Rum vatandaşın bulunduğu köyde, mangal yapılabilecek özel mekanlar da mevcut durumda. Harika kamp alanlarının yer aldığı köyde, spor alanları da bulunuyor. Yalıköy’de tarihi bir kale ve iki doğal mağara bulunuyor. Sanatsever tatilcilerin hem keyifli bir tatil geçirecekleri hem de tarihle iç içe olacak bir yer olan Yalıköy ziyaretçilerini bekliyor.

Yalıköy’de Ne Yenir ?
Yalıköy’de her damak zevkine hitap edecek yemek bulmak mümkün ancak balık yemekleri daha fazla öneme sahip. Karadeniz’de bulunan bütün balıkları tatma şansına sahipsiniz. Sardalya, kalkan, lüfer ise sofralara konuk olan bölge için önemli balık çeşitleri arasında ter alıyor.

Yalıköy Nerede ? Nasıl Gidilir ?
İstanbul Çatalca’da bulunan Yalıköy’e TEM’den gitmek isteyenler Mahmutbey gişelerinden Çatalca-Subaşı-Kestanelik-Çanakça-Dağyenice-Karacaköy üzerinden Yalıköy’e ulaşabilirler. E-5’ten gitmek isteyenler ise Çatalca-Saray yolu üzerinden Yalıköy’e ulaşabilirler. Bu güzergah takip edilirse İstanbul Yalıköy arası yüzbeş kilometredir.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2472.0Etiket:
 

Tavşan Adası (Neandros Adası) / İstanbul - Adalar

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 397
Son İleti 29 Ağustos 2017, 11:56:38
Gönderen: GeZGiN
Zofia Rızı Anı Evi Polonez Mahallesi, Zosia Teyzenin Anı Evi, Beykoz/Istanbul,

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 71
Son İleti 11 Nisan 2018, 09:18:26
Gönderen: GeZGiN
İstanbul'daki Ünlü Tarihi Türk Hamamları

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 8707
Son İleti 26 Ekim 2011, 02:13:45
Gönderen: GeZGiN
AynalıKavak Kasrı Gezisi Ve Tarihi – Beyoğlu / İstanbul

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 167
Son İleti 17 Şubat 2018, 03:03:24
Gönderen: GeZGiN
İstanbul'da hangi ilden kaç kişi yaşıyor?

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 5304
Son İleti 13 Ekim 2011, 19:27:54
Gönderen: GeZGiN