Doğa Sporları - DoğaKolik

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 2815
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Göktürk Göleti Tabiat Parkı
« : 17 Şubat 2018, 03:23:40 »
İstanbul içinde hoş ve estetik bir yeri daha sizler için tanıtıyoruz. Göktürk göleti mesire yeri gürültüden uzaklaşıp nefes alacağınız, dinlenebileceğiniz, İstanbul’un ufak bir çevresini doğa ile buluşturan Göktürk Göleti, çevrenin önemli cazibe merkezlerinden biridir. Muhtemel olan şey ise Göktürk bölgesinde yerleşimin artması bu tür yerlerin varlığını daha önemli kılmaktadır. İski’nin denetimindeki bu baraj gölüne gelenlere görsel bir zenginlik sunuyor.

Flora Bilgileri
Tabiat Parkı’nın barındırdığı ağaç türleri genel olarak Karaçam (Pinus nigra), Sahil Çamı ( Pinus maritima), Saplı Meşe (Quercus robur), Doğu Çınarı (Platanus orientalis), Doğu Kızılağacı (Alnus orientalis), Doğu Kayını (Fagus orientalis), Gürgen (Carpinus betulus), Beyaz Çiçekli Dişbudak (Fraxinus ornus), Kocayemiş (Arbutus unedo), Süs Eriği (Prunus cerasifera), Funda Çalısı (Erica arborea), Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis), Böğürtlen (Rubus spp.), Orman sarmaşığı (Hedera helix), Altınçanı (Forsythia intermedia), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus) olarak gözlemlenmiştir.

Fauna Bilgileri
Göktürk Tabiat Parkının hayvan türü çeşitliliğini genel olarak Yaban Domuzu, Kurt, Sincap, Çakal, Tilki, Köstebek ile Saksağan, Serçe, İspinoz gibi kuş türleri oluşturmaktadır.

Neler Yapabiliriz
Güzel ve hoş bir estetik görünümüne sahip bu yerde, doğal yaya yollarında yürüyüş yapabilir, spor ve doğa etkinliklerinden faydalanabilirsiniz.

Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayıp martıların maviyle yeşil arasındaki maceralarını görüntüleyebilirsiniz. Buna karşılık, göletlerde yüzme ve balık avcılığının yasak olduğunu da belirtmeliyiz. Ailecek vakit geçirebileceğiniz şehrin içinde oksijene doyacağınız bu gölet, Türkiye’de sayılı olan tabiat güzelliklerimiz arasında yer almaktadır.

Sadece yürüş ve resim çekmekten öte bisikletinizi alıp uzun bir yolculuğa da çıkabilirsiniz, düzgün toprak yolları ve kavşakları sizi güzel bir deneyim sunacaktır, böylece Arkadaşlarınızla beraber doğayla iç içe hızlı bir tur atmış olacaksınız. Bence yediklerinizi eritmenin en iyi yolu bu.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Mesire Yeri Giriş Ücreti

Şahıs 4 tl, indirimli 2 tl, bisiklet 4 tl, motorsiklet 8 tl, otomobil 12 tl, minibüs 35 tl, midibüs 60 tl, otobüs 110 tl

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Mesire Yeri Nasıl Gidilir ?

Adres : Göktürk Merkez Mh. İstanbul Caddesi – Eyüp / İstanbul

Nasıl Gidilir? : Göktürk Göleti, Hasdal Kemerburgaz yoluyla ulaşılan Göktürk merkezine çok yakın. Bölge, İhsaniye yolunun hemen başlangıcında sağ tarafta yer alıyor.

http://istanbultabiatparklari.gov.tr/tabiat-parklarimiz/tum-parklar/gokturk-tabiat-parki

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=2475.0
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2018, 03:28:04 Gönderen: GeZGiN »Etiket:
 

Gülhane Parkı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 105
Son İleti 10 Mart 2018, 09:50:48
Gönderen: GeZGiN
İstanbul’un birbirinden muhteşem 20 tabiat parkı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 402
Son İleti 16 Ağustos 2017, 00:37:25
Gönderen: GeZGiN
Polonezköy Tabiat Parkı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 1
Gösterim: 5476
Son İleti 15 Ocak 2014, 12:15:32
Gönderen: GeZGiN
Neşetsuyu Tabiat Parkı

Başlatan GeZGiN

Yanıt: 0
Gösterim: 93
Son İleti 15 Mart 2018, 06:54:48
Gönderen: GeZGiN