Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
91


ANTALYA'nın Alanya ilçesinde deniz kaplumbağasının sahildeki şezlonglar arasında yumurtlama alanı kazdığı görüntü tepkilere neden oldu. Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan, yeşil deniz kaplumbağası olan bu türün şezlonglardan değil, etrafındaki insanlar, patlayan flaş ve kamera ışıklarından korktuğu için yumurtlamadığını söyledi.
Alanya'da geçen pazar günü Ahmet Tokuş Bulvarı üzerindeki sahilde vatandaşlar tarafından plajda şezlongların arasında yumurtlama alanı kazmaya çalışan bir kaplumbağa görüldü. Kaplumbağanın videosunu çekenler sosyal medyada #dogayikoruyalim etiketiyle "Caretta caretta'ların üreme alanı olan Akdeniz sahillerinde denizin dibine kadar şezlongları indirmeyi anlamıyorum" yorumuyla paylaştı. Kısa sürede birçok kişiye ulaşan görüntü tepkilere neden oldu.

Konuyla ilgili DHA'ya açıklamada bulunan ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan, görüntülerdeki kaplumbağanın Caretta caretta değil, Chelonia mydas (Yeşil deniz kaplumbağası) olduğunu ve Alanya kıyılarında görülmeyen bir tür olduğunu söyledi. Yeşil deniz kaplumbağası için şezlongların bir engel teşkil etmediğini belirten Kayhan, "Kaplumbağaya ebat ve güç olarak şezlonglar engel teşkil etmez. Alanya kıyılarında görülmeyen bir tür olduğu için, yumurtlama alanı olmadığı için orayı seçmiş olabilir. Burada asıl büyük sorun, videoyu dikkatlice izlerseniz hayvanın yumurtlamamasının tek nedeni etrafındaki insan sesleri ve patlayan flaş ve kamera ışıklarından korkmasıdır. Videonun bir bölümünde flaşın patlamasının ardından kaplumbağa kafasını kuma gömmeye çalışıyordu. Korkutulmasaydı burayı yumurtlama alanı olarak seçebilirdi. Vatandaşlarımızdan ricamız bu tür bir durumla karşılaştıklarında hayvanın etrafına toplanılmaması, yüksek ses, hareket ve flaşlarla hayvanı korkutmamaları. Hayvan bir engelle karşılaşmışsa ve başa çıkamıyorsa sadece bu konuda ona yardım edilmesi ve etrafından uzaklaşarak onu korkutacak hareketlerden kaçınılması en doğrusu olacaktır" dedi.
92
HAKKARİ / Golaşin Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 22 Temmuz 2019, 09:51:18 »
Yüksekova sınırları içinde yer alan Golaşin Gölü, Zap Suyu Vadisi’ni süsleyen buzul göllerinden biridir. Karadağ yamacındaki bu göl, oldukça hoş bir görüntüye sahiptir.
93
HAKKARİ / Golan Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 22 Temmuz 2019, 09:50:11 »
Yüksekova’nın Golan Yaylası’nda bulunan buzul gölü, dağlarla çevrelenmiş Hakkari’nin doğal güzelliklerinden biridir. Gera Şin olarak da bilinen Golan Gölü, kar ve yağmurla beslenir. Suyun debisi ve miktarı yeterli olduğu dönemlerde Golan Gölü’nde kano yarışları düzenlenir.
94
HAKKARİ / Tirşin Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 22 Temmuz 2019, 09:48:37 »
Cilo (Buzul) Dağı’nın eteklerinde konumlanmış olan Tirşin Yaylası, güzelliği ile dikkat çeker. Tarihi kalıntıları ile öne çıkan yaylada, binlerce yıl öncesinde kaya üzerine işlenmiş hayvan figürleri keşfedilmiştir. Dirhe olarak anılan devasa kayalar üzerine oyulmuş sığınak ve kule benzeri yapılar, yaylanın geçmişte konum itibariyle önemli bir yere sahip olduğuna işaret eder.
95
HAKKARİ / Durankaya Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 22 Temmuz 2019, 09:11:36 »
Hakkari şehir sınırında bulunan Durankaya Yaylası, 2500 metre yükseltide mükemmel bir yayladır. İlkbaharın gelmesiyle beraber burada hayat çok renkli olmaktadır. Doğanın renkliliği insanın hayatına da yansır. Burada çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Yöre halkı bahar aylarında ailesini ve hayvanlarını alıp bu yaylalara giderler. Burada birkaç ay kalırlar. Bilhassa İlkbahar ve Yaz aylarında buraya gelip çok güzel zaman geçirebilirsiniz.
96
HAKKARİ / Veregöz deresi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 21 Temmuz 2019, 10:43:45 »
Bu derenin suları Sat Dağları’ndaki eriyen buzullardan geliyor.
97
ŞIRNAK / Karacadağ Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 21 Temmuz 2019, 10:14:52 »
Beytüşşebap ilçesine bağlı Mezra köyü yaylarında bulunan Karacadağ GölüGola Nısmo diye adlandırılan Karacadağ Gölü doğal olması ve kar sularıyla beslenmesi ayrı bir manzara oluşturuyor.
98
ŞIRNAK / Laleş Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 21 Temmuz 2019, 09:59:17 »
Kato Dağı eteklerinde bulunan Laleş Yaylası her yıl düzenlenen Kuzu Kırpma Festivali ile misefirlerinede keyifli anlar yaşatıyor. Yüzlerce endemik bitkinin bulunduğu yaylada yüzlercı yıl önce süregelen gelenekler yaşatılıyor.


Laleş Yaylası
99
ŞIRNAK / Aşağıdere Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 21 Temmuz 2019, 09:27:40 »
Beytüşşebap ilçesine 10 Kilometre uzaklıkta bulunan, Aşağıdere köyünden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan şelale


Aşağıdere Şelalesi

100
ŞIRNAK / Yeşilöz Deresi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 21 Temmuz 2019, 09:14:39 »
Şırnak iline 100 kilometre mesafede bulunan, Beytüşşebap ilçesinin içerisinden geçmektedir.


Yeşilöz Deresi
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]