Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
ARDAHAN / Karagöl (Vakla) Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Kasım 2018, 08:30:41 »
Arsiyan Dağının Posof tarafında Baykent (Vakla veya Vahla) ve Alabalık (Sayho) Köyleri yakınlarında bulunmaktadır. Düz bir alanda yer alan gölün çevresi çimenlik olup Alabalığı boldur. Gölden çıkan küçük bir dere Posof ilçesine doğru akar.
22
ARDAHAN / Ayı Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Kasım 2018, 08:28:59 »
Arsiyan Dağı ile Cin Dağı arsında yer alıp 0,5 km2 kadar bir alana sahiptir. Göl kenarından çok sayıda küçük kaynak çıkmakta ve bu sular gölü beslemektedir. Gölden taşan suların oluşturduğu ve Hanak ilçesine doğru Cin dağının diplerini izleyerek akan Ayı deresinden yaz aylarında yöre halkı hayvan sulamada faydalanmaktadır.
23
ARDAHAN / Aktaş (Hozapin) Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Kasım 2018, 08:19:43 »
Aktaş Gölü, Türkiye – Gürcistan sınır bölgesindeki yüksek platoda yer almaktadır. Ardahan’a 55 km. mesafede, Çıldır ilçesi sınırları içindedir. Sığ bir tektonik göl olan Aktaş’ın kapladığı alan 2.700 km2  dir. Gölde bir kısmı kayalık olmak üzere on iki küçük, ıssız ada bulunmaktadır.  Adalar seyrek bitki örtüsü ile kaplı olup başta akpelikanlar olmak üzere kuşlar tarafından tercih edilen nemli üreme habitatlarıdır. En büyük ada ile birlikte gölün 1.400 km2’lik kısmı Türkiye sınırları içinde bulunmaktadır. Birkaç küçük derenin  beslediği Aktaş Gölü, su seviyesinin çok yüksek olduğu bahar aylarında Kura Nehri’ne boşalmaktadır. Suyun soda konsantrasyonu oldukça yüksek olup, çevresinde tarla ve çayırlar yer almaktadır. Göl kıyısında ve adaların çevresinde küçük sazlıklar bulunmakta olup, sazlıklar özellikle kuşlar için önemli bir barınma ve yuvalama alanı özelliği göstermektedir. Aktaş Gölü, Hozapin, Karsak veya Azap Gölü isimleriyle de bilinmektedir.1995 yılında Aktaş Gölü, Türkiye’de ak pelikanın kuluçkaya yattığı yedi alandan biri olarak belirlenmiştir. O yıl alanda 50 çift ak pelikan tespit edilmiştir. Ayrıca, kadife ördek, bu göl ile beraber Türkiye ve Gürcistan’daki diğer yüksek rakımlı göllerde üremektedir. Alan aynı zamanda Türkiye’de bu iki türün bir arada ürediği tek sulak alandır. Aktaş Gölü ak pelikan, kadife ördek ve angıt sayesinde özel koruma alanı statüsü kazanmıştır.
Aktaş Gölü, yabani kuşların köy yakınlarında bile çok rahat yaşadığı ve hareket ettiği nadir göllerden biri olup, Ak pelikanın yanı sıra kadife ördek, angıt, uzunbacak, karabatak ve Vangölü martısının bir arada gözlemlenebildiği önemli bir sulak alandır.

Göl çevresi askeri bölge statüsündedir. Askeri bölge içeresinde olduğu için alana giriş çıkışlar sıkı denetim altındadır. Bu nedenle, insan baskısı yüksek değildir. Göl yakınlarında üç köyde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Gölde sadece sportif olta balıkçılığı yapılmaktadır.

Alan,Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında korunmaktadır.

Aktaş Gölü, Türkiye – Gürcistan sınırında bulunmaktadır. Gölün yarısı Türkiye, diğer yarısı Gürcistan sınırları içinde. Aktaş Sınır Kapısı iki ülke arasındaki giriş çıkışlar için anahtar konumundadır. Aktaş Gölü kıyısındaki Kenarbel köyünden  giden yol sınır kapısına arttırmaktadır.
24
SİNOP / Ynt: Erfelek Şelaleleri
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Kasım 2018, 06:47:12 »
Tatlıca Şelaleleri, Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri, Sinop'un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarındaki sıra şelalelerdir. Tatlıca irili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Erfelek'e yaklaşık 10, Sinop'a ise 45 km uzaklıktadır. Şelaleler aslen Ayancık ilçesine bağlıdır ama Erfelek'e daha yakındır.

Şelaleler Karasu Çayı üzerindedir. Burada tırmanma ve trekking yapılabilir. Şelale kenarındaki oyuklar ve taş şekiller basamak olarak kullanılıp yukarı tırmanılır. 28 şelaleden, ilk şelaleye tırmanılamaz.[kaynak belirtilmeli] Bu şelaleyi dönüş yolundan geçmek gerekir. Bazı şelalelerden yukarı, dönüş yoluna çıkış vardır. Bu dönüş yolu ise sadece doğada yürümek için de kullanılabilir. Dönüş yolu üstünde çay bahçeleri vardır. Şelalelerin en tepesinde de bir cafe bulunmaktadır. Son yıllarda şelaleleri ziyaret sayısı fazlalaşmıştır.

1997 Yılında Erfelek Barajının yol yapım çalışmaları ile ulaşım sorunun ortadan kalkması sonucu gün yüzüne cıkmış kayıp bir vadide yer alırlar.
25
SİNOP / Aksaz Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Kasım 2018, 12:33:22 »
Karagöl’ün kuzeydoğusunda yer alan Aksaz Gölü deniz seviyesi ile aynı düzeydedir. Tektonik bir çöküntü alanı olup, Yüzölçümü 200 hektardır. Göle küçük akarsular dökülmektedir. Yağışlı aylarda denizle arasındaki seti aşarak denize karışmaktadır.
26
KASTAMONU / Gökırmak
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Kasım 2018, 12:31:47 »
Kızılırmak Havzası içerisinde yer alan Gökırmak Kastamonu’nun Araç ilçesinin kuzeydoğusunda Eğriceova Dağından kaynaklanmaktadır. Küçük kollarla beslenen ırmak Boyabat Keşler Köyü yakınlarında Sinop il topraklarına girer, kuzey-batı-güneydoğu doğrultusunda akar ve Boyabat Ovasını sular. Boyabat yakınlarında büyük bir kol ile birleşerek Durağan’da Uluköy Deresi ismini alır. Sonra da doğu-batı doğrultusunda akarak birtakım dönüşler yapar ve Kızılırmak’a katılır.
27
SİNOP / Kanlıdere
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Kasım 2018, 12:30:02 »
Uzunöz Dağlarının eteklerinden doğan Kanlıdere Çayağzı’ndan Karadeniz’e dökülür. Derenin çok sayıda küçük kolları vardır. Geniş bir vadi tabanında kıvrımlar oluşturarak akmaktadır.
28
SİNOP / Çakıroğlu Çayı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Kasım 2018, 12:29:24 »
Dranas Dağından doğan Çakıroğlu Çayı alüvyonlu geniş bir vadi içerisinde akar. Sinop ile Gerze arasındaki denize dökülür. Karadeniz’e döküldüğü yerde de küçük bir delta oluşturmaktadır.
29
SİNOP / Karasu Çayı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Kasım 2018, 12:28:56 »
Küre dağlarının doğan karasu Çayı güney-kuzey doğrultusunda aktıktan sonra Erfelek’te doğuya yönelir sonra yeniden kuzeye dönerek akışını sürdürür. Sinop’un 8 km batısında Karadeniz’e dökülür. Karasu Çayı geniş tabanlı bir vadi içerisinden akar ve uzunluğu da 80 km. bulur
30
SİNOP / Ayancık Çayı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Kasım 2018, 12:28:28 »
Küre Dağlarından kaynaklanan Ayancık Çayı çok sayıdaki küçük akarsular ile birleşir ve Ayancık ilçe merkezinden Karadeniz’e dökülür. Çayın uzunluğu 90 km.dir. Ayancık’ın Akçakese Köyü’nde tek bir kol halinde güney-kuzey doğrultusunda akar.
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10