Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
MERSİN / Sunturas Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Mart 2019, 09:21:42 »
Sunturas yani diger bir ismi ile Çağlarca Köyü Mersin'e 35 km uzaklikta olup, Mersin kent merkezinden Gözne istikametine giderken Aslanköy yol ayrimindan takip edilerek ulasilabilir olmakla birlikte, Mezitli'den de Findikpinari üzerinden Yüksekoluk köyü sonrasi ulasilabilir. Sunturas tabiri caiz ise adeta sakli bir cennet denilebilecek bir mekan.Çağlarca köyünü enteresan kilan sey ise, vadide bulunan selale, alabalik besiciligi, kivi tarimi ve etrafi daglarla cevrili sessiz bir manzarasidir.

Sunturas ismi ise Santa Iras isminden kaynaklanmakta olup, Hz. Isa havarilerinden olan Tarsuslu Saint Paul tarafindan yetistirilen St. Tarasis'ten gelmektedir. Sunturas ismi ise günümüzde Caglarca olarak degistirilmistir.
22
MERSİN / Papazın Bahçesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Mart 2019, 09:12:56 »
Toroslar’ın gür çam ormanlarından adını alan Çamlıyayla ilçesi, yüksek tepelerdeki bol oksijenli havasıyla, Mersin ve Adanalıların kullandığı bir yayla. Bir zamanlar Tarsus ilçesine bağlı olan Çamlıyayla, daha sonra ayrılarak ilçe oldu. Bölge, yükseklerdeki bin yıllık anıt ardıç ağacı, Papazın Bahçesi, Cehennemderesi, Çini Göl ve Yazı Göl gibi doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.Berdan Çayı’nın kaynağını oluşturan ve cennetten bir köşeyi anımsatan Papazın Bahçesi ve şelaleleri, Çamlıyayla’nın en çok ziyaret edilen mesire yeri. İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki şelalelere, Çakırlı Boğazı’ndan Fakılar köyüne devam eden stabilize bir yolla ulaşılıyor. Tam 27 sert dönemecin ardından inilen saklı vadi, dev çınar ağaçlarından çıkan gözeler ve oluşturdukları şelalelerle bir düş bahçesini anımsatıyor. Geniş bir alana yayılan pınarlar, onlarca gözeden çıkarak yemyeşil yosunların içinden aşağılara doğru süzülüyor. Çınar ağaçlarının engellediği güneş, dallar arasından yol bulduğunda ışık huzmeleriyle aydınlatıyor şelaleleri. Erguvan ağaçlarının renklendirdiği alan, dere şırıltılarının eşliğinde huzur bulacağınız bir ortam.

Yöreyi ziyaret edenleri ağırlamak için birkaç alabalık tesisinin de bulunduğu Papazın Bahçesi’nden çıkan sular, Kadıncık Vadisi’ni geçerek aynı isimli barajın ardından Berdan Irmağı’na karışıyor. Çukurova’da Tarsus Şelalesi’ni oluşturan bu kaynak, Tarsus, Yenice ve Mersin yerleşimlerinin su ihtiyacını da karşılıyor.
23
MERSİN / Yerköprü Şelalesi / Mut
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Mart 2019, 09:02:56 »
Yerköprü Şelalesi, Akdeniz Bölgesi, Mersin İli, Gülnar İlçesine bağlı Gezende Köyü´ndedir. Şelale, kolay ulaşılan Mut ilçe merkezine 33 km mesafededir.Yerköprü Şelalesi, Mut´a 33 kilometre, Ermenek´e 74 kilometre uzaklıktadır. Yerköprü Şelalesi doğal anıt olarak kabul görmüş, çok sarp ve yabanıl bir doğada harika bir doğal güzelliktir. Ermenek Çay’ının çok sarp bir kanyondan çıkış noktasında bulunur 29 metre kadar yüksekten aşağı dökülür. Yerköprü Şelalesi’nin döküldüğü yerin arkasında bir mağara ve göl bulunmaktadır. Suyu berrak ve görmeye değer güzelliktedir. Mut İlçesi´nden Ermenek yönüne 23 kilometre gidilir, Evren Köyü’ne varmadan sola dönülür (kavşakta şelalenin tabelası bulunmaktadır). Bu noktadan 9 kilometre kadar sonra sağa toprak yola sapılır, yaklaşık 1 kilometre sonra araç yolu biter ve yürüyerek 600 metre kadar yol alınır ve Şelalenin karşısına gelinir. Buradan 130 basamak kadar inilerek şelalenin altına ulaşılabilir.
24
KONYA / Ynt: Yerköprü Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Mart 2019, 08:59:35 »
Burada sizlere önemli bir detayı hatırlatmak istiyoruz.
Akdeniz’e dökülen Göksu Nehri, Mersin’in Mut ilçesinden de geçiyor ve burada da Yerköprü Şelalesi adı verilen bir şelale daha bulunuyor. Yani Göksu Nehri üzerinde iki farklı Şelale bulunuyor. Birisi Konya Hadim’de diğeri Mersin Mut’ta.
25
KAYSERİ / Şeker Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Mart 2019, 11:34:26 »
Kayseri'nin Kocasinan ilçesi sınırlarında yer alan Şeker Gölü, Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içindedir. Alaaddin Keykubat havzasındaki kaynak suyuyla beslenen Şeker Gölü, koruma altındadır.
26
KAYSERİ / Ynt: Derevenk Vadisi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Mart 2019, 11:33:13 »
Adını günümüzde bulunmayan ve tarihi bir yerleşim yeri olan Derevenk Köyü'nden alır. Bölge, adını Türkçe ''dere'' ve Ermenice kilise anlamına gelen ''venk'' kelimesinden alır.
27
KONYA / Aygır Dibi Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Mart 2019, 11:27:51 »
Toros dağlarının eteklerinde bulunan Çarşamba çayının ilk çıkış yeri olan yerde yapay duvarlarla oluşturulmuş güzel bir şelale

28
KONYA / Çetmi Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Mart 2019, 11:20:15 »


Konya'nın Taşkent ilçesinde yer alan Çetmi Kanyonu ve ortasından akan çayın oluşturduğu "Ayboğazı" olarak da bilinen şelale, el değmemiş doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Çetmi Kanyonu, etrafı sarp dağlarla çevrili, yer yer içinde uçurumları barındıran, ardından düzlükler ile devam eden az bilinen kanyonlardan biri olma özelliği taşıyor. Kanyonun ortasından geçen çay, irili ufaklı onlarca şelale oluşturuyor. Bu şelalelerden en dikkati çekeni, yaklaşık 50 metre yükseklikten büyük bir gölete dökülen Çetmi Şelalesi.

Yöre halkının Ayboğazı Şelalesi olarak da isimlendirdiği şelalenin çevresi, Taşkent Belediyesi tarafından doğal görünümü bozulmadan mesire alanı olarak düzenlenmiş. Çayın karşı tarafına kütüklerden yapılan bir köprüyle ulaşılabiliyor. Şelaleyi mesire alanının her yerinden görüntüleme ve fotoğraf çekme imkanı bulunuyor.

Çetmi Şelalesi'ne ulaşım için, Taşkent'ten çıkıp Ilıcapınar yolundan Balcılar istikametine doğru gidildikten sonra, Balcılar- Çetmi yol ayrımından sapılıyor. Ayrıca Taşkent-Sarıveliler karayolu Barcın Yaylası güzergahından da bölgeye ulaşılabiliyor. Yeşillikler arasında yapılan yolculuk oldukça keyif veriyor. Yol boyunca bulunan bolca yönlendirme tabelası tatilcilerin işini kolaylaştırıyor.
29
KONYA / Tekke Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Mart 2019, 11:10:47 »
Tekke Şelalesi, Konya ilinin Akşehir ilçesi sınırları içinde yer almaktadır.

30
YALOVA / Yatakkaya Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Mart 2019, 12:56:25 »
Yatakkaya Şelalesi, Yalova ilinin Termal ilçesi sınırları içinde yer almaktadır.
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10