Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
RİZE / Anzer Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Mart 2018, 06:19:45 »
Rize’nin İkizdere ilçesine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Anzer Yaylası, endemik çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla bulunduğu coğrafyanın en önemli parçalarından biri.Anzer Yaylası’nın alanı geniş olup, Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy)’ sınırlarını oluşturur. Ünlü Anzer balının üretildiği alandır aynı zamanda. Bu sebepten dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda…Anzer Yaylası hem doğasıyla hem de ünlü Anzer balına ev sahipliği yapması sebebiyle 1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edildi.Fauna ve flora bakımından zengin bir bölge olan Anzer Yaylası’nda yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve treeking sporları için elverişlidir. Yani sadece doğada zaman geçirmek isteyenlere değil, aynı zamanda adrenalin dolu sporlara ilgi duyanlara da hitap eden Anzer Yaylası, Rize tatillerine mutlaka dahil edilmesi gereken bir nokta.

12
NİĞDE / Kayardı Bağları
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Mart 2018, 06:11:24 »
Kayardı Bağları, Niğde için önemli ve ünlü yeşil alan bölgesidir. Kayardı, Niğde için bir soluklanma alanıdır; o nedenle yaşaması ve yaşatılması için duyarlı olmakta gerekiyor. Bu bağlamda bölge için salt bağı olanların çabası yetmez Niğde Akciğeri olan bölge için tüm kent halkı sahiplenici olmalıdır. Kent geleceğe taşınırken bu değerli bölgelerin korunmasının çok önemi vardır.Niğde il genelinde çok farklı zenginlikleri olmasına karşın bu değerlerinden yeterince yararlanamadığını yıllardır yazar, söyleriz. Niğde merkez de, Niğde genelinin bir aynası gibidir. Kent merkezinde onca değer gereken ilgiyi bulamıyor. Niğde Kayardı Bağları’nın bulunduğu alanın varlığının olması dahi başka bir kentte olsa başlı başına özel bir çekim alanı doğması için yeterli neden olur. Nerede ise tüm sokaklarına girip çıktığım Kayardı Bağlarının bulunduğu alanda iki ayrı doku var.
13
AYDIN / Arapapıştı Kanyonu
« Son İleti Gönderen: Voyager 14 Mart 2018, 13:56:51 »
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Bozdoğan Kemer Barajındaki Arapapıştı Kanyonunu kaptan koltuğuna oturduğu tekneyle dolaştı. Çerçioğlu, Arapapıştı Kanyonun dünyanın 8’inci harikası olacağını belirtti.Bozdoğan Kemer Barajındaki Arapapıştı Kanyonu, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yerli ve yabancı turizme açılacak. Büyükşehir belediyesinin satın aldığı iki adet katamaran tekne ile turistler bu doğa harikasını gezebilecek. Bugün gerçekleşen tanıtım turunda teknenin kaptan koltuğuna oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 6 kilometre uzunluğunda ve 380 metre yüksekliğindeki Arapapıştı Kanyonu projesini tanıttı.

Kanyon içindeki doğal mağaralardan kaya mezarı ve gizli manastıra kadar bugüne kadar bakir kalmış tarihi alanların turizme açılacağını belirten Başkan Çerçioğlu, "Arapapıştı Kanyonu Ekoturizm Projesinde aldığımız 2 adet katamaran tekneyle turistleri kanyonda gezdireceğiz. Böylece keşfedilmemiş kanyonu hem dünya tanıyacak hem de Kemer Barajı havzasında yaşayan vatandaşlarımız ek gelir elde edecek. Burası dünyanın 8’inci harikası olacak. Zaten, Büyükşehir Belediyesi olarak 2 tane katamaran teknemizi aldık ve bunlar için bir de iskele yaptık. Şimdi gezi güzergahımızı belirliyoruz. Güzergahta 5-6 farklı yürüyüş alternatifleri de olacak. Bunları kitapçık haline getirip ulusal ve uluslararası alanda dağıtacağız. Ciddi anlamda kentimizi, bölgemizi tanıtmış olacağız" diye konuştu.

Şehrin ekonomisinin gelişmesi için ilgili kurumlara her türlü destek vermeye devam edeceklerini dile getiren Başkan Çerçioğlu, "Kuşadası Rehberler Odası ile beraber bir çalışma içine girme kararı aldık. Turizm denince akla illa deniz, kum, güneş gelmemeli. Aydın, 22 tane ören yeri, Bozdoğan Kemer Barajı ve Arapapıştı kanyonu ile kültür ve doğa turizmi açısından şanslı bir il. Turizmde illa Kuşadası veya Didim’e sıkışıp kalmak zorunda değiliz ve bunun için elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz" dedi.

Mağaralara Tekneli Gezi
Kanyona doğa yürüyüşlerinin de yapılabileceğini kaydeden Çerçioğlu, "Su seviyesinin inmesiyle ortaya çıkan Sıra inler mağaralarına teknelerle girilip bölgemizin tarihi ve doğal güzellikleri tüm dünyaya tanıtılacak. Bu alan bir an önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir an önce koruma altına alınmalı. Kanyon da yaban hayatı ve bugüne kadar gön yüzüne çıkmamış tarihi yapılar var. Bu zenginlikler kaybolmadan koruma altına almalıyız” şeklinde konuştu.
Bozdoğan Belediye Başkanı Tümer Apaydın ile birlikte proje üzerinde çalıştıklarını kaydeden Çerçioğlu, şöyle konuştu: “Projeyle ilgili daha önce çalışma arkadaşlarımız ile birlikte kanyonda balıkçı tekneleri ile ilgili geziler düzenledik. Bu gezilerde teknelerle nerelere kadar gelinebileceğini tespit etmeye çalıştık. Yine bu teknik gezi sırasında suların çekilmesiyle tarihi bir yapı gördük. Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden yardım istedik. Arkeologların yaptığı araştırmada buranın M.Ö. 500 yıllarında yapılmış bir Pers kaya mezarı olduğu tespit edildi. Bu kaya mezarının bir benzeri daha önce hiç bulunmamış. Bu bölge içinde bu kaya mezar çok önemli bir tarihi bulgu olduğunu düşünüyoruz. Bu tarihi zenginliği de dünya mirasına kazandırdığımız için çok mutluyuz”

Başkan Çeçrioğlu’nun tanıttığı proje kapsamında atılacak adımlar ise şu şekilde sıralandı: Toplam 6 kilometre uzunluğunda ve 380 metre yüksekliğindeki Arapapıştı Kanyonu için gezi güzergahı belirlenecek. Belediyenin kurduğu iskeleden 2 katamaran tekneye binilerek kanyonda geziye çıkılacak. Belirli noktalarda kamplar kurulabilecek. Yürüyüş yapmak isteyenler için 5-6 farklı güzergah oluşturulacak. Geziler sırasında kaya mezarı, doğal oluşumlar, Körteke Kalesi ve Büyük İskender’in yaptırdığı köprü, sarnıç ve kule kalıntıları gibi noktalar hakkında bilgiler verilecek. Tarihi alanlar, gezi noktaları ve kamp alanları kitapçık haline getirip yurtiçi ve yurtdışında dağıtılacak.
14
ELAZIĞ / Çırçır Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Mart 2018, 08:01:34 »
Dünyanın en genç doğal şelalesi olan Çırçır Şelalesi, Keban Baraj Gölü’nden meydana gelmiştir. Elazığ’da bulunan Keban Baraj Gölü’nün çevresindeki alabalık tesisleri, doğanın içinde unutulmaz lezzetler sunuyor.Çırçır Şelalesi barajın kurulmasından hemen sonra meydana gelmiştir. Yolunuz Elazığ’a düşerse kesinlikle Keban Baraj Gölü’ne gidip hem Çırçır Şelalesi’ne şahit olun hem de alabalık tesislerinde dinlenip balık yemenin tadına varın.

15
HATAY / Ynt: Sarıseki Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Mart 2018, 07:53:37 »

Sarıseki Mağarası


Sarıseki Mağarası
16
ELAZIĞ / Ynt: Buzluk Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Mart 2018, 07:48:30 »

   
Eski tarihlerde başta Serince (Şüşnaz) Köyü olmak üzere, civar köylerde yaşayan insanlar, yiyeceklerini saklamak için bu mağarayı kullanıyorlarmış.
17
KONYA / Balatini Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Mart 2018, 07:43:35 »
 İç Adadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ve turizm açısından en önemli şehirleri arasındaki Konya, Mevlana Türbesi’yle ününü ülke sınırlarının dışına taşımıştır. Konya’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Nasrettin Hoca Türbesi,Akşehir Gölü, Meram Bağları, İnce Minareli Medrese… Bu sayfamızda sizlerle paylaşacağımız yer ise Balatini Mağarası… Biz anlatalım, belki siz de Konya gezinize dahil etmek istersiniz.Balatini Mağarası’na Derebucak’in sınırları içerisinde bulunan Çamlık beldesinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Mağara toplam 1830 metre uzunluğundadır. İki girişi olan mağaranın içerisindeki oluşumlar, görenlerin beğenini kazanıyor. Balatini Mağarası’nın heykel odası ise dikkatinizi çekecek odacıkların başında gelecek.

18
ERZİNCAN / Aygır Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Mart 2018, 07:36:08 »
Erzincan’ın keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerinden biridir Aygır Gölü. Erzincan Aygır Gölü, Üzümlü ilçesinde bulunmakta olup, şehir merkezine 45 kilometrelik bir mesafede yer alır.Aygır Gölü’nün önemli bir özelliği vardır. Ülkemizin en büyük krater göllerinden biridir. Aygır Gölü turizm açısından önemli bir nokta olmakla birlikte; gölde kamp ve kaya inişi yapılabiliyor. Aynı zamanda gölde bot gezisi ve dağ yürüyüşü de yapılan aktiviteler arasındadır.

Erzincan’ın en keyifli gezilerinden biri olan Aygır Gölü, geziniz sırasında sizlere tüm güzelliğini sunacak.
19
ÇORUM / Çatak Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Mart 2018, 07:33:58 »
Çorum’un gezilip görülesi yerlerin başında gelir Çatak Tabiat Parkı. Bir mesire yeridir ve il merkezine sadece 22 kilometre uzaklıktadır.Çatak Tabiat Parkı turizmi de oldukça etkilemektedir. Özellikle yerli turistlerin ziyaret edip keşfettiği tabiat parkı, büyüleyici ve benzersiz bir manzaraya sahiptir. Hem ağaç türleri bakımından hem de hayvan çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Doğanın içinde huzurlu ve dinlendirici yürüyüşler yapmak isterseniz Çatak Tabiat Parkı’nda trekking parkurları da bulunmaktadır.Tabiat parkına ulaşımda zor değildir. Çorum-Osmancık yol güzergahından 4 kilometre gidildikten sonra sola dönüp Hamalıçay-Ayaz ve Çatak Köyü güzergahını takip edip Çatak Tabiat Parkı’na 18 kilometre sonra ulaşabilirsiniz.
20
VAN / Vanadokya Peribacaları
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Mart 2018, 07:29:43 »
Keşfedilmemiş birçok bölgeye sahip olan Van,Kapadokya’ya rakip çıkabilecek kadar etkileyici peribacalarına sahiptir.Van Peribacaları, volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların aşınmasıyla meydana gelmiş durumda. Bölge, Başkale ilçesine bağlı olan Yavuzlar Köyü sınırları içerisinde yer alıyor ve “Vanadokya” olarak da adlandırılıyor.Kapadokya Peribacaları’nı aratmayan bölgenin çok fazla tanıtımı yapılmadığı için pek bilinmemekte. Fakat buna rağmen geleceğin önemli turizm alanları arasında gösteriliyor.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10