Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
KİLİS / Akpınar
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ocak 2019, 17:04:30 »
Kalkerli bir toprak parçasının ortasından pırıl pırıl akan doğal bir kaynak suyuna ev sahipliği yapan Akpınar’ın hayat verdiği bu alanın, dört bir yanı bağ-bahçe ve zeytinlikler ile çevrilmiş olup, bahar ve yaz aylarında yöre halkının akın akın gelerek kullandığı günü birlik dinlenme yeridir.
12
KÜTAHYA / Gölcük Mesire Yeri (Yaylası)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ocak 2019, 07:58:21 »
Kütahya’nın güneybatısında bulunan Gölcük Yaylası, Simav İlçesine 10 km. uzaklıktadır. Çam ormanları arasındaki  yayla, her türlü alt yapıya sahip olup, 1450 m. yükseklikte, eşsiz bir piknik alanına sahiptir.

13
KÜTAHYA / Murat Dağı Kaplıcaları
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ocak 2019, 07:56:00 »
Kütahya’nın en yüksek tepelerinde bulunan Murat Dağı Kaplıcaları, 2987 yılında termal turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. 2312 metre yükseklikteki Murat Dağı, kaplıcalarının yanı sıra, 853 çeşit bitkisiyle, florasıyla ve iklimiyle de bilim adamlarının ilgi odağı durumundadır.

Tam bir oksijen deposu olan ve huzurlu bir şekilde doğayla iç içe olmanın keyfini çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği Murat Dağı Kaplıcaları şifanın önemli adreslerinden biridir. Burada yan yana iki tane hamam vardır ve bu hamamların Germiyanoğulları döneminde yaptırıldığı düşünülmektedir. Kaplıcalar aynı zamanda Gediz’e 30 kilometre uzaklıktadır. Suyunda; sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, bromür ve sülfat bulunur. Sinir, kas rahatsızlıkları, kadın hastalıkları ve romatizma gibi birçok sağlık sorununa iyi gelen Murat Dağı Kaplıcaları, sağlığınız için düşündüğünüz tatil noktalarından biridir.

Günlerinizi burada geçirirken Murat Dağı’na çıkıp çevreyi keşfetmeyi sakın unutmayın. Termal turizmin önemli bölgelerinden biri olan Murat Dağı Kaplıcaları’nı tercih edebileceğiniz gibi Yoncalı Kaplıcaları da tercihleriniz arasında olabilir.
14
KÜTAHYA / Dereli Kaplıcaları
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ocak 2019, 07:54:33 »
Kütahya’da termal turizm merkezi olarak kabul edilen Dereli Kaplıcaları, yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir.

Emet-Tavşanlı yolu üzerinde bulunan ve bu ilçelere 20 kilometre uzaklıkta olan Kütahya Dereli Kaplıcaları hem termal suyuyla hem de doğal güzellikleriyle şifa vermektedir. İl merkezine 70 kilometre uzaklıkta olan kaplıca, ismini içinden geçen dereden alır.

Yürüyüş, rafting ve olta balıkçılığı yapabileceğiniz Dereli Kaplıcaları, doğanın en güzel simasını yansıtacak sizlere. Kaplıcaları suları; eklem romatizması, kemik erimesi, kas iltihapları, sinirsel hastalıklar ve ruhsal hareket bozukluklarına iyi gelmektedir.

Yayla ve dağ turizmine de elverişli olan Dereli Kaplıcaları’nda tatil yaparken çevreyi keşfetmeyi unutmayın. Kaplıcanın 6 kilometre uzağında Cevizdere Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz. Kütahya’daki termal turizm bölgeleri arasındaki; Murat Dağı Kaplıcaları, Eynal Kaplıcaları ve Ilıca Harlek Kaplıcaları da tercih edebileceğiniz yerlerdendir.
15
KÜTAHYA / Mızık Çamı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ocak 2019, 07:49:04 »
Domaniç ilçe merkezine 3 km uzaklıktaki Domur köy’de bulunan “Mızık Çamı” ,Osmanlı Devletini kuran Osman Gazi’nin bebekliğinde, ninesi Hayme Ana tarafından dallarına salıncak kurularak avutulduğu rivayet edilen tarihi bir ağaçtır. Hayme Ana torunları Osman’ı ve onun oğlu Orhan’ı bu çamda ninni söyleyerek (mızmızlanmasın diye dallarına salıncak kurup avuttuğu için bu çamın adı “Mızık Çamı” ve “Beşik Çamı” olarak söylenmiştir) büyütmüştür. Yöre halkı tarafından kutsal sayılan bu ağaç,tabiat haricinde tahribat görmemiştir. Karaçam türünde olan Mızık Çamı,1980 yılında hayati fonksiyonlarını tamamen yitirmiş, 1988’de de şiddetli bir rüzgar neticesi yıkılmıştır.


16
Amerikalı sporcu ve maceraperest Colin O'Brady hiçbir yardım almadan Antarktika kıtasını baştan sona geçen ilk insan oldu. 54 gün süren maceranın son 32 saatinde yaşadıkları ise çok şaşırtıcı…2008'de yaşadığı talihsiz kazanın ardından doktorların 'yürüyemezsin' dediği ABD'li maceraperest Colin O'Brady, önce adını dünyanın en yüksek zirvelerine yazdırdı, şimdi de bir ilki gerçekleştirdi. O'Brady, yaklaşık 1.500 kilometre yol kat etti ve buzullarla kaplı Antarktika kıtasını hiçbir yardım almadan bir uçtan bir uca geçen ilk kişi oldu. Bu uzun ve zorlu yolculuk 54 gün sürdü.

O'Brady, dünyanın en soğuk kıtasında 170 kilo ağırlığındaki kızağını kar tepelerinin üzerinde günde 13 saat çekerek yaptığı 1482 kilometrelik zorlu yolculuğu 54 günde tamamladı.

"2016'da ise kıtayı tek başına geçmeye çalışan İngiliz Henry Worsley'in yolculuğu ölümle son bulmuştu."İki yıl önce, emekli İngiliz subay Worsley, aynı yolculuğu yapmayı denemiş ve bitişe yaklaşık 50 kilometre kala hayatını kaybetmişti.

İngiliz yüzbaşı Louis Rudd, arkadaşının anısına O'Brady'e rakip olmuştu.
17
ELAZIĞ / Kolan Kaplıcası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ocak 2019, 10:29:32 »
Karakoçan İlçesine 18 km. uzaklıkta bulunan Kolan Kaplıcası Peri Çayının güney kıyısındadır. Saniyede 5 litre kaynayan suyun sıcaklığı 60 o C dir. İçmece ve su banyosu şeklinde kullanılmaktadır. Kaplıca suyu özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklara olumlu etki yapmaktadır.
18
ERZURUM / Peri Çayı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ocak 2019, 10:28:21 »
Peri Çayı ya da Peri Suyu Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir akarsudur.

Kaynağını Erzurum'dan alan Peri Suyu aynı zamanda Fırat Nehri'nin en önemli kollarından biridir. Çay Bingöl, Tunceli ve Elazığ arasında kıvrımlanarak bazı bölgelerde bu şehirlerin vilayet sınırlarını teşkil eder. Munzur ve Murat gibi kollarla birlikte Fırat Nehri üzerinde yer alan Keban Baraj Gölü'ne dökülür.
19
ELAZIĞ / Harput Dabakhane Suyu
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ocak 2019, 10:25:21 »
Üç kurnası mevcut olup kurnalar birbirleriyle ilişkilidir. Kurnalar içerisindeki sular sürekli yenilenmektedir. Sıcaklığı 5o C olan su renksiz, kokusuz, berrak, içme suyu kriterine uygun olup, iletkenliği 410 mg. ve PH 7.9 dur. İçerisinde sodyum, potasyum, karbonat, sülfat, klorür, iyodür, amonyak, nitrat ve nitrit bulunur. Dabakhane suyunun, mide, bağırsak, karaciğer, hastalıkları ile ruhi depresyonlara iyi geldiği bilinmektedir.
20
EDİRNE / Koyun Tepe
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Ocak 2019, 11:18:39 »
İpsala Koyun Tepe, Edirne il merkezine 140 kilometrelik, İpsala ilçe merkezine 26 kilometrelik mesafede bulunmaktadır. Düz bir araziye kurulmuş̧ olan Koyuntepe Köyü’nün üç tarafı sular ve ovalar ile çevrilidir. 120 yıllık bir geçmişe sahip olan Koyuntepe Köyü, eski adı ile Oratepe, Hisar Dağı ile karşı karşıyadır. Tarihi bir özelliğe sahip olan tepenin bir kısmı 1999 yılında sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10