Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
EKOLOJİ / Türkiye'nin hava kirliliği haritası açıklandı: Havası temiz tek il Rize
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 03 Aralık 2017, 09:34:49 »
Türk Toraks Derneği açıklamasına göre, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği oranlar bazında havası tek temiz kent Rize oldu. En kirli noktalar İstanbul’da Göztepe, Esenyurt ve Aksaray; Ankara’da Sıhhiye ve Kayaş; İzmir’de ise Bornova ve Bayraklı oldu.

Türk Toraks Derneği, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği limitlere göre havası en kirli ve en temiz kentleri açıkladı. 2017 yılında Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği oranlara göre havası tek temiz kent Rize oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin ilçe düzeyinde kirlilik haritasının da açıklandığı toplantıda en kirli noktalar İstanbul’da Göztepe, Esenyurt ve Aksaray; Ankara’da Sıhhiye ve Kayaş; İzmir’de ise Bornova ve Bayraklı oldu. Doç. Dr. Elbek, toplantıdaki konuşmasında "İstanbul'da Esenyurt, Göztepe ve Aksaray'dan kaçın" dedi.

'GÖRÜNMEZ KATİL'
Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, “Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘görünmez katil’ olarak tanımladığı ve dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan bu sorunun ülkemizde de tanınmasını, duyulmasını ve bu sayede her an soluduğumuz zehirli havanın artık son bulmasını istiyoruz” dedi.

Sempozyumun Eş Başkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, Türkiye’de ve dünyada en çok öldüren ve sağlığa en çok olumsuz etki yaratan kalp-damar hastalıklarının, inmenin ve solunum sistemi hastalıklarının hava kirliliği ile doğrudan ilişkili olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Çalışır konuşmasında, “Hava kirliliği; çocuklarda hiperreaktivite, dikkat eksikliği, bilişsel gerilik, akciğer fonksiyonlarında düşüklük; yetişkinlerde astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğer dokusunun sertleşmesi olarak tanımlanan akciğer fibrozisi ile akciğerde ölümcül hasara neden olan damar pıhtılaşmasına yol açmaktadır. Ayrıca hava kirliliği özellikle çocuklar ve 65 yaş üstü nüfusta zatürre gelişimini 6 kat arttırmaktadır” dedi.

TÜRKİYE'DE 2 BİN 876 ERKEN ÖLÜMÜN SEBEBİ
Sempozyumun diğer Eş Başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç ise yaptığı açıklamada hava kirliliğine yol açan fosil yakıtlarının kullanılmasına bağlı olarak Türkiye’de 2.876 erken ölümün, 4.311 hastaneye yatışın ve yılda 3 milyar euroyu aşan bir sağlık harcamasının gerçekleştiğine dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Aykaç, sözlerini “İstanbul’da Esenyurtta yaşayan sağlıklı bir kişi geçtiğimiz bir yılda kirli hava nedeniyle 240 gram zehirli toz solumuştur. Daha önemlisi başkent Ankara'nın merkezinde bulunan Sıhhiye semtinde ise bu miktar 255 gramdır. Ancak bu gerçeklere rağmen Türkiye yakın gelecekte onlarca sayıda kömürlü termik santrali daha faaliyete sokmayı planlamaktadır. Biz insanların sağlığını korumaya and içmiş bir mesleğin temsilcileri olarak, sağlık üzerinde ölümcül yıkıma neden olacak bu adımın gerçekleşmemesi için toplumsal sorumluluk üstleniyor ve bu nedenle 'sürdürülebilir kalkınma' yerine 'sürdürülebilir gelecek ve yaşam'dan yana safımızı seçiyoruz” diyerek tamamladı.

'HAVA KİRLİLİĞİ TÜRKİYE'DE TRAFİK CANAVARINDAN 8 KAT DAHA FAZLA İNSAN ÖLDÜRÜYOR'
Sempozyum Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram ise “Hava kirliliği Türkiye’de ‘trafik canavarı’ndan 8 kat daha fazla insan öldürmektedir” diye konuştu. Sempozyumda Türkiye’nin sohavasi-temiz-tek-kent-rize-oldu-istanbul-da-esenyurt-goztepe-ve-aksaray-dan-kacin-386605-1.n bir yıllık hava kirliliği sonuçlarını açıklayan Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek yaptığı konuşmada Kasım 2016–Ekim 2017 arasında partikül madde açısından sadece Rize ilinde Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık açısından izin verdiği sınırın aşılmadığını, Şırnak ilinde yeterli ölçüm yapılmadığını, geri kalan 79 ilde hava kirliliğinin yaşandığını ifade etti.

'TÜRKİYE'DE 83 İLİN 53'ÜNÜN HAVASI KİRLİ'
Doç. Dr. Elbek sözlerini “Türkiye’nin ulusal mevzuat sınır değeri dikkate alınsa dahi yeterli ölçüm yapılan 80 ilin 53’ünün yani yüzde 66'sının havası kirlidir” diyerek sürdürdü. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin ilçe düzeyinde kirlilik haritasının da açıklandığı toplantıda en kirli ilçelerin İstanbul’da Göztepe, Esenyurt ve Aksaray; Ankara’da Sıhhiye ve Kayaş; İzmir’de ise Bornova ve Bayraklı olduğu dikkati çekti.

Doç. Dr. Elbek, "Göztepe, Esenyurt ve Aksaray'dan kaçın" dedi. Doç. Dr. Elbek “Dünya Sağlık Örgütü’nün izin verdiiği sınırlar içerisinde olmasa da İstanbul’da yaşayanların öncelikle Silivri, Sarıyer ve Şile’de; Ankara’da Sincan ve Bahçelievler’de; İzmir halkının ise Güzelyalı’da yaşamayı tercih etmelerini öneririz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sağlık için bisiklet etkinliğinin de yapıldığı “Nefesimiz Tükenmeden: Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı” başlıklı sempozyumda, Türkiye’nin tüm illerinin hava kirliliğinin takip edildiği “Havanız Cebinizde” aplikasyon tanıtımı da yapıldı.
12
HABERLER VE DUYURULAR / Şehirlerdeki hava kirliliği günde kaç sigaraya bedel?
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 03 Aralık 2017, 09:28:36 »
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yer alan ve iklim bilimi üzerine çalışan Berkeley Earth, şehirlerdeki hava kirliliğinin bir günde insanların kaç sigara içmesine bedel olduğunu hesaplıyor.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 3 bin şehri inceleyerek ve Berkeley Earth'ün hesaplamasını kullanarak hava kirliliğini ortaya seren 'dünya sigara haritasını' ortaya çıkardı.

BBC Türkçe'nin aktardığı  hesaplamaya göre Türkiye'nin hava kirliliği açısından en geride olan üç şehri Batman, Hakkari ve Gaziantep'te. Bu 3 kentte yaşayanlar günde 3 sigaradan fazla içiyor.

İstanbul ise 46. sırada yer alıyor. Buna göre İstanbul'da yaşayanlar günde ortalama 1.51 sigara içiyor.

HASTALIKLARA YOL AÇIYOR
Hava kirliliği PM2.5 olarak adlandırılan parçacıkları solumak zorunda kaldığımız için zararlı.Bu parçacıklar akciğer kanseri ya da astım gibi hastalıklara yol açabiliyor.
Eğer belli bir alan içinde 2.5 mikrometreden daha küçük parçacıklar varsa bunlar özellikle akciğere nüfuz edebildiği için daha da tehlikeli oluyor.

[ Guests cannot view attachments ]

Berkeley Earth ise 21.6 μg/m3 ölçüsünde parçacık solumanın sağlık açısından bir sigarayla eşdeğer zarara yol açtığını hesaplıyor. Tavsiye edilen PM 2.5 seviyesi ise 10 μg/m3.

Dünyada 693 yer zararlı eşiğin üzerinde bir hava kirliliği tehlikesiyle karşı karşıya. Mesela Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de görülen son hava kirliliği seviyesi yüzünden 19 milyon kişi günde istemeyerek 44 sigara içmiş oldu.

Bu da sağlık açısından iki paket sigara olarak görülebilecek tehlikeli sınırın üstünde bir rakam. WHO'nun son hesaplamalarına göre dünyada bir yıl içinde üç milyondan fazla kişi hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybediyor.

[ Guests cannot view attachments ]

WHO'nun hesaplamalarına göre İran'ın Zabol kenti günde 10 sigarayla hava kirliliği açısından en tehlikeli şehir.

Ancak şehirlerdeki hava kirlilik oranları anlık olarak değişebiliyor. Hesaplamadaki 3 bin şehirden üçte birinden daha azı olması gereken hava kirliliği sınırları içinde.

Hindistan ve Çin hava kirliliği açısından en kötü koşullara sahip ülkeler arasında.
13
ORGANİK TARIM / Ynt: Organik Tarım Nedir; Ne Değildir...
« Son İleti Gönderen: Voyager 02 Aralık 2017, 18:57:41 »
Şimdilerde her şeyi organik diye satıyorlar..
14
SERBEST MUHABBET / Ynt: Yaşanmış Komik veya Trajikomik Olaylar
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 01 Aralık 2017, 23:32:14 »
Otobüsü karıştıran olay! Kokan çoraplarını çıkarınca...

[ Guests cannot view attachments ]

Hindistan'da polis, bir otobüste kokan çorapları nedeniyle diğer yolcularla tartışma yaşayan bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Çorapların kokusuna dayanamayan yolcuların otobüsü bir karakola çektirip, şikayette bulunduğu belirtildi.


Hindistan'da polis, bir otobüste kokan çorapları nedeniyle diğer yolcularla tartışma yaşayan bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Polis yetkilileri BBC'ye yaptıkları açıklamada, 27 yaşındaki Prakash Kumar adlı şüpheliye karşı "kamuya açık alanda rahatsızlık vermek" şikayetinde bulunulduğunubelirtti.

Olay başkent Delhi'ye doğru giden bir otobüste, Kumar'ın ayakkabılarını ve çoraplarını çıkartmasıyla başladı.

YOLCULAR ÇORAPLARI BİR TORBAYA KOYMASINI VEYA DIŞARI ATMASINI İSTEDİ

Çorapların kokusu o kadar kötüydü ki, diğer yolcular Kumar'dan çoraplarını bir torbaya koymasını veya dışarı atmasını istedi.

Ancak iddiaya göre Kumar bunu reddetti ve şiddetli bir tartışma başladı.

Daha sonra yolcular, otobüsün şöförünü yol üzerindeki bir polis karakoluna çekmeye zorladı ve şikayette bulunuldu.

KEFALETLE SERBEST BIRAKILDI

Hindustan Times gazetesinin haberien göre Kumar çoraplarının hiç kokmadığını savundu ve yolcuların kendisiyle "nedensiz" bir tartışmaya giriştiğini iddia etti.

Polis, Kumar'ın kefaletle serbest bırakıldığını söyledi.

Kaynak : http://www.mynet.com/haber/dunya/otobusu-karistiran-olay-kokan-coraplarini-cikarinca-3528401-1
15
HABERLER VE DUYURULAR / Bal Avcıları
« Son İleti Gönderen: Voyager 01 Aralık 2017, 09:24:00 »
Nepal’de bulunan Nakal Gurung dağı, keskin yamaçlarına petek yapan arılarıyla ünlü. Asıl ilginç olan ise ballar değil, bu ballara sahip olmaya çalışan bal avcıları... İnanılmaz yöntemleri ve tehlikeli tırmanışlarıyla bal toplayan avcılar görenleri şaşkına çeviriyor. İşte Nepal’in bal avcıları…

[ Guests cannot view attachments ]

Nepal'in yüksek dağlarından olan Nakal Gurung dağının keskin yamaçlarına petek yapan arıların balını almak o kadar da kolay değil... Derin vadilerden ve yeşil ormanlardan hemen sonra başlayan yüksek dağın yamacına yuva yapan bal arıları, yılın belli dönemlerinde peteklerini değerli balla dolduruyor. Petekler dolunca insanlarla arılar arasında ölümüne bir savaş başlıyor.

[ Guests cannot view attachments ]

Bu kıymetli balı alabilmek için canını ortaya koyan Nepal köylüleri, dağcıların bile zorlanacağı uçurumlara çıkıp balı alıyor. Nepalin bu bal avcılarının bir kısmı arı saldırısından bir kısmı da uçurumdan düşerek yaşamını yitiriyor. Uçurumdaki kovanlardaki balı kurtarıp aşağıya inenler büyük başarı kazanmış oluyor. İşte bu şartlarda çıkarılan Nepal balı bugün dünyanın en lezzetli balı olarak biliniyor.

[ Guests cannot view attachments ]

Her yıl dağlardan 250 ton civarında bal elde ediliyor. Bal arısı deyince sadece peteklere bal yapan arılardan başka, petek örüp bal depolayan arı türleri de var. Genelde diğer türler daha ilkel yaşam tarzı olan arılar. Tek büyük bir petek üzerinde ve açıkta yaşıyorlar.

En ilginç olansa ava başlamadan önce bal avcılarının bir tören gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu törende bir koyunu feda etmek ya da Tanrıya çiçekler, meyveler ve pirinç sunmak gibi ilginç gelenekler gerçekleştiriliyor.

Bir bal avcısı, dünyadaki en büyük bal arısı olan öfkeli Apis Laboriosa'yı yuvasından çıkarmasını bekliyor. Bu iş ne kadar bireysel gözükse de bir takım çalışması gerektiriyor

Bölgede yaşayan gençler, yaşanmış olaylar nedeniyle yaşlılarının izinden gitmeyi bırakmaya başlamış durumda. Ve gelirlerin kısıtlı olması artık bölgede şehirlere göçü başlatmış durumda... Bu durum geleneksel bal avcılarının sayıca azalmasına da neden oluyor.

[ Guests cannot view attachments ]

Fotoğraflar: National Geographic, Eric Valli, blupela.com, CheckThisYo, Nepal 8th Wonder, magazin.spiege, 20minutes.fr
16
Machu Picchu'ya gitmek istiyorum  :D
17
HABERLER VE DUYURULAR / Ynt: Doğu Karadeniz'de 117 buzul gölü tespit edildi
« Son İleti Gönderen: Voyager 30 Kasım 2017, 11:51:43 »
Bu acaba kitapçığı nasıl temin edebiliriz ?
18
ESKİŞEHİR / Sakarya Başı (Sakarıbaşı)
« Son İleti Gönderen: Voyager 30 Kasım 2017, 06:48:05 »
Sakarıbaşı, Sakarya Nehri’nin çıkış noktasıdır. Çifteler’de “Sakarıbaşı” olarak adlandırılan bölgede beş ayrı kaynak bulunur. Ana kaynak olarak Sakarıbaşı kaynağı; Gökgöz kaynağı, Kırkkız kaynağı, Ilıksu kaynağı, Göztaşı kaynağı birleşerek Türkiye’nin üçüncü büyük akarsuyunu oluşturur. 824 kilometrelik uzunluğu ile Sakarya Nehri, ilin kuzey ve doğu sınırlarını da çizer. Suları dört mevsim 19-20 °C sıcaklığa sahiptir. Sakarya Başı, balık yetiştirme istasyonları ve piknik alanları ile büyük ilgi görür.

[ Guests cannot view attachments ]

19
FOTOĞRAF SANATI / Ynt: Wilson Bentley: Her bir kar tanesi eşsizdir!
« Son İleti Gönderen: Voyager 29 Kasım 2017, 09:14:27 »
Muhteşem şekilleri var, fabrikadan çıkmış gibi  :)
20
ÇADIRLAR / Ynt: Tarp nedir ?
« Son İleti Gönderen: Voyager 28 Kasım 2017, 12:10:30 »
Faydalı bilgiler için Teşekkürler....
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10