Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
KUŞ TÜRLERİ / Büyük dağ bülbülü (Prunella collaris)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Temmuz 2019, 10:25:50 »
Büyük dağ bülbülü (Prunella collaris), dağ bülbülügiller (Prunellidae) familyasına ait küçük bir kuş türü.Özellikleri
Yuvasını küçük çalılara ya da kaya yarıklarına yaparlar, yuvada 3 ila 5 beneksiz açık mavi yumurta bulnur.

Tür, kızılgerdan kadar, yaklaşık 15-17,5 cm boylarında, akrabalarından çok az daha iridir. Sırtı çizgili kahverengi, serçeye benzerdir. Yetişkinler gri başlı ve alt kısımları kırmızı-kahverengi noktalıdır. Böcekçillere uygun, ince, sivri bir gagaya sahiptir. Cinsler benzer renklerdedir, erkekler daha zıt renkli olabilir. Genç yavrular kahverengi başa ve alt kısımlara sahiptirler.

Dağılımı
Avrupa ve Asya'nın ılıman 2000 metreye kadar olan dağlarında bulunurlar. Aslında yerleşik bir kuştur, kışları yüksek kesimlerde göç daha yaygın olmakla beraber, bazı kuşlar dağınık olarak İngiltere yakınlarına kadar göç edebilirler. Az bitkili, çıplak dağların kuşudur.
12
KUŞ TÜRLERİ / Sürmeli dağbülbülü (Prunella ocularis)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Temmuz 2019, 10:23:31 »
Sürmeli dağbülbülü (Prunella ocularis), dağ bülbülügiller (Prunellidae) familyasına ait bir kuş türüdür.Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Hindistan, İran, Irak, İsrail, Ürdün, Lübnan, Rusya, Suriye ve Türkiye'de bulunur.

Doğal yaşam ortamı ılıman otlaklardır.
13
KUŞ TÜRLERİ / Bayağı dağ bülbülü (Prunella modularis)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Temmuz 2019, 10:05:36 »
Bayağı dağ bülbülü (Prunella modularis), dağ bülbülügiller (Prunellidae) familyasına ait bir kuş türüdür.Özellikleri
Tür, kızılgerdan boylarında, yaklaşık 13,5–14 cm.soluk görünüşlü, bir dereceye kadar çizgili sırtı ve genel görünüşüyle serçeye benzer bir kuştur. Alt kısmı siyahtır, sivri, zarif bir gagası vardır. Yetişkinler gri başlı ve cinsler benzer renklerdedir.

Yaşam şekli
Bayağı dağbülbülü, yerden diğer kuşların düşürdüğü yiyecekleri toplar. Yuvasını çalı ya da kozalaklı ağaçlara yapar. Yuvada 3 ila 5 adet beneksiz, mavi yumurta bulunur. Ötüşleri ince ve çınlamalıdır.

Dağılımı
Avrupa'nın ılıman kesimlerinden, Asya'nın iç bölgelerine kadar olan yerlerde bulunurlar. Dağılım alanlarının orta batısı ve güneyinde yerleşik olarak bulunsa da, böcekçil olması sebebiyle soğuk havalarda daha güneye göç ederler. Bahçeler, korular, fundalıklar kuşun yerleşim alanlarıdır.
14
KUŞ TÜRLERİ / Dere kuşu (Cinclus cinclus)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Temmuz 2019, 12:30:01 »
Dere kuşu (Cinclus cinclus), Su karatavuğugiller familyasına ait bir kuş türüdür.Özellikleri
Kısa kuyruklu ve gövdesi koyu renklidir. Göğüs kısmı beyaz renktedir. Yaklaşık 18 cm. kadardırlar. Yüzer ve dalarlar. Karadeniz gibi rakımı yüksek olan yerlerde ve hızlı akan derelerde bulunurlar. Avrupa, Asya ve Afrika'da sulak bölgelerde yaşarlar.
15
KUŞ TÜRLERİ / İpekli boğan (Hypocolius ampelinus)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Temmuz 2019, 12:27:09 »
İpekli boğan (Hypocolius ampelinus), ipekli boğangiller familyasına ait bir kuş türüdür.Özellikleri
Tırtılyiyenlerin tüyleri de ipekkuyruklar gibi pürüzsüzdür. Tür, genellikle gri renklidir, erkekler göz çevrelerinde üçgen bir çerçeveye sahiptirler. Kuyruk ve kanatlarda uzanan siyah tüyler görülür.

abdi düşünülse de bazı araştırmacılar grubu Arapbülbülleri ile akraba sayarlar.

Dağılımı
Orta Doğu, Irak, İran, Pakistan, Türkmenistan'da yayılış gösterir. Kışları Kızıldeniz yakınları ve Basra Körfezine ve Arap yarımadasına göç eder. Çalılar ve fundalıklar içinde yerleşir, palmiye ağaçları ve bahçelerde de görülürler.
16
KUŞ TÜRLERİ / Bayağı ipekkuyruk (Bombycilla garrulus)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Temmuz 2019, 12:23:22 »
Bayağı ipekkuyruk (Bombycilla garrulus), ipekkuyrukgiller (Bombycillidae) familyasına ait bir kuş türüdür.Özellikleri
Yaklaşık 8–21 cm boyundadır. İpeğimsi tüyleri ve sivri ibiği ile ayırt edilir.

Dağılımı
Avrupa'nın kuzey bölgeleri, Asya ve Kuzey Amerika'nın batısındaki kozalaklı ormanlarda yayılış gösterir. Göçebe bir kuştur. Uçuşu düz ve güçlüdür.
17
KUŞ TÜRLERİ / Bayağı Arap bülbülü (Pycnonotus xanthopygos)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Temmuz 2019, 11:18:08 »
Bayağı Arap bülbülü (Pycnonotus xanthopygos), Arap bülbülügiller familyasından küçük bir kuş türüdür.Serçeden biraz büyükçe, yaklaşık 19–21 cm. uzunluğundadır. Meyve bahçeleri, bostanlar, şehirlerde yaşar. İsrail'de bülbüllerden en çok tanınanıdır.

Özellikleri
Kafası ve kuyruğu siyah, kuyruk altı ise sarıdır. Gözlerinin etrafında beyaz bir halka vardır. Akdeniz kıyılarında yoğun olarak bulunurlar. Üreme dönemleri yaklaşık olarak 6-6.5 ay sürer. Yuvanın yerini erkek kuş belirler. Yuva yapmak için gereken malzemeyi dişi ve erkek beraber taşır fakat yuvayı sadece dişi yapar. Çeşitli böcekler, meyve, çiçek ve tohumlarla beslenirler.
18
KUŞ TÜRLERİ / Ak kuyruksallayan (Motacilla alba)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Temmuz 2019, 11:15:57 »
Ak kuyruksallayan (Motacilla alba), kuyruksallayangiller (Motacillidae) familyasından beyaz renkli bir kuyruksallayan türüdür.Fiziksel özellikleri
İnce, zayıf bir kuştur. Boy 18 cm dir. Siyah beyaz başı, siyah göğsü, gri sırtı ve kararkteristik uzun kuyruğuyla tanınır. Dişi biraz daha soluk renklidir. Kuyruğu siyah, kuyruk dış telekleri beyazdır. Böcekçildir. Yuvasını taş duvar çatlaklarına ve insan eliyle yapılmış doğaya benzer nitelikteki yerlere yapar.

Dağılımı
Tür, çoğunlukla Avrupa ve Asya'nın bazı bölgelerinde ve Afika'nın kuzey kesimlerinde bulunur. Bulunduğu yerlerin yerleşik kuşu olmasına rağmen, Afrika'ya göç ettiği görülür. Açık araziler, küçük yerleşimlerin çevresi ve su kenarları yerleşim bölgeleridir.
19
KUŞ TÜRLERİ / Dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Temmuz 2019, 11:13:42 »
Dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea), kuyruksallayangiller (Motacillidae) familyasından dağlık bölgelerde yaşayan bir kuş türüdür.Fiziksel özellikleri
Sarı kuyruksallayan ve ak kuyruksallayandan (Motacilla alba) farklı olarak, gri sırtıyla birleşen sarı kuyrukaltı ve sarı-yeşil kuyruk sokumuna sahiptir. Yazın erkeğin boğazı siyah, göğsü parlak sarıdır. Uzun kuyruğunun yanları beyazdır. Geniş, beyaz kanat çizgisi alttan belirgin olarak görülür.

Yaşam şekli
Sesi ak kuyruksallayandan çok daha patlayıcı ve keskindir, genellikle tek notadan ibaret, tişi ya da tisik şeklindedir.
20
KUŞ TÜRLERİ / Sarı başlı kuyruksallayan (Motacilla citreola)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Temmuz 2019, 11:11:22 »
Sarı başlı kuyruksallayan (Motacilla citreola), kuyruksallayangiller (Motacillidae) familyasından uzun kuyruklu bir kuş türüdür.Sistematikdeki yeri ve filogenisi son 4 yılda yerleştirilmiştir (Voelker, 2002).

Fiziksel özellikleri
Zayıf, ince, 15,5–17 cm boyunda, karakteristik uzun kuyruklu bir kuştur. Üreme mevsiminde erkeklerin üst tarafı grimsi ve parlak sarı renkli, başı sarıdır. Diğer tüyler, alt tarafta sarımsı-beyaz ve baş kahvemsidir. Yuvasını yere yapar, yumurta sayısı 4 ya da 5'dir. Böcekçil, suya yakın olarak yaşayan bir kuştur.

Dağılımı
Orta Asya'nın kuzey kesimleri, nemli çayırlar ve tundralar türün yerleşim bölgeleridir. Kşları güney Asya'yanın genellikle yüksek kesimlerine göç eder. Dağılımı batıya doğru genişlese de, batı Avrupa'da nadir bulunur.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10