Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI / Ahlatlı-Zarnıç Rotası / Erzurum
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 23:51:12 »
(Devedağ bölgesi)
Zorluk derecesi : 2
Yürüyüş süresi : 4-5 saat
Yürüyüş mesafesi : 14 km

Ulaşım bilgileri : Ahlatlı Köyü-İspir 41 km
Zarnıç denilen bölge sık çam ormanlarının çevrelediği, iç kısımlara kadar orman yollarından gidilebilen dağlık bir alandan oluşur. Rotanın başlangıç noktası kaya denilen, üzerinde Ermenilerden kalma bir kalenin bulunduğu çok büyük ve belirgin bir alandır. Rotaya buradan başlanılabileceği gibi Ahlatlı Köyü’nden de başlanılabilir (Ahlatlı Köyü- Kaya: 3 km). Bu kaleye çıkmak için kayaların arasından takip edilebilecek belirgin bir patika bulunur. Zirveye çıktıktan sonra takip edilen rotaya 1.5 km uzaklıkta manzara fotoğrafı çekmek için ideal olan bir bölge bulunmaktadır. Katılımcıların isteğine bağlı olarak kolay bir zeminden takip edilen bu bölgeye de geçilebilir. Rotanın çevresi kampçılık, dağ bisikleti, eğitimler ve orienteering için çok elverişli bir bölge konumundadır. İbrahim Bey Yaylası da bu yol üzerinde bulunmaktadır. Bu rota üzerinde, İspir’de bulunan diğer rotalarla karşılaştırıldığında daha az su kaynağı bulunmaktadır. Bu nedenle katılımcıların yeterince su almaları gerekmektedir. Rota çoğunlukla orman arazisinden devam ettiği için bölgede bulunan yabani hayvanlara (ayı, yaban domuzu) dikkat edilmelidir. İspir’den buraya gelen yol; Zarnıç zirveye çıkıp, Yavuzlar Mahallesi’nden İspir yoluna ulaşır. Yaklaşık 100 km uzunluğundaki bu etap Çoruh Vadisine hakim bir yükseklikte jeep safari icin uygun bir güzergâh oluşturur. Devedağı-Yavuzlar arasındaki derin ormanlarda kara ağaçkakan yaşamaktadır. Bu kuşun çevrede görülmesi hâlâ yaşlı ormanların bulunduğunun bir göstergesidir. Yavuzlar Mahallesi’nde bölgeye hakim bir noktadan sonbahar kuş göçü de izlenebilmektedir. Çamlıca Yaylası’ndan geçen kuşlar buradan da geçmektedir.
12
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI / Elmalı Mağarası Rotası / Erzurum
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 23:49:49 »
Zorluk derecesi : 2
Yürüyüş süresi : 45 dak
Yürüyüş mesafesi : 4 km
Yükseklik :1376 m

Ulaşım bilgileri : İspir-Elmalı Kavşağı 20 km
Kavşak-Elmalı Köyü 2 km
Elmalı Köyü’nün içinden başlanarak yamaçlardaki patikalar ile mağara girişine ulaşılabilir. Mağaranın girişi, köyden yaklaşık 100 m yükseklikte bulunmaktadır. Mağaranın içine girebilmek için 2 m’lik bir kayayı tırmanmak gerekir. Henüz uzmanlarca incelenmemiş bu mağaranın şu an için 4 galerisi gezilebilir. Mağaranın içinden göller ve nehre bağlandığı düşünülen tünel henüz açılmamıştır. Köy halkı buraya “Zindan Mağara” da demektedir. Mağarada değişik yönlere ayrılan galerilerin boyları 30 m’den 100 m’ye kadar değişmektedir. Tavanlardan ve duvarlardan sızan sular sonucunda doğal sarkıtlar ve dikitler meydana gelmiştir. Mağara 5000 kişiyi rahatlıkla kaldırabilecek kapasiteye sahiptir. Birinci Dünya Savaşı sırasında mağara korunma amaçlı olarak kullanılmıştır.
13
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI / Yedigöller Rotası / Erzurum
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 23:48:27 »
( Moryayla-Yedigöller Köyü)
Zorluk derecesi : 3
Yürüyüş süresi : 4-5 saat
Yürünen mesafe : 11 km
Yükseklik : 1900-3000 m

Ulaşım bilgileri :İspir-Yedigöller kavşak 20km, 30 dk
Yedigöller Kavşak –Başlangıç noktası 19 km, 40 dk
Yedigöller Köyü-Kavşak 20 km, 30 dk –İspir 50 dk
Rotanın başlangıç noktasından aşağıdaki göllerin hepsini geniş bir açıyla görmek mümkündür. Fotoğraf çektikten sonra göllerin çevresi gezilerek rotaya başlanabilir. Bu gezi boyunca göllerin üzerinde bulunan karların hemen yanında rengarenk açan çiçekleri de görmek mümkündür. Şelaleye paralel giden ve çok zor olmayan bir inişle başlayan rota, yayladan sonra ikiye ayrılır. Soldan giden toprak araba yolu kolay bir yoldur. Sağdan giden yol ise küçük patikalar, vadi ve dere geçişleriyle devam edip son 1 km’de soldaki araba yoluna köprüyle bağlanır. Bu rotada, mayolarını yanlarında getirenler buzul göllerinde yüzebilir. Ayrıca rota boyunca derelerden geçileceği için yedek ayakkabı bulundurulması iyi olur.
14
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI / Moryayla Rotası / Erzurum
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 23:46:47 »
(Moryayla Köyü’nden – Moryayla’ya çıkış)
Zorluk derecesi : 2
Yürüyüş süresi : 2-3 saat
Yürüyüş mesafesi : 7 km
Yükseklik : 1900-2400 m

Ulaşım bilgileri : İspir-Yedigöller kavşak 20 km, 30 dk
Yedigöller kavşak-Moryayla Köyü 12 km, 30 dk
Moryayla Köyü-Moryayla 7 km
Yedigöller rotasından önce Moryayla Köyü’nden Moryayla’ya kadar devam eden ve orman yolundan ilerleyen bir rotadır. Kolay bir çıkış rotası olarak da nitelendirilebilir.
15
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI / Soğanlı Yaylası Rotası / Erzurum
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 23:45:11 »
Zorluk derecesi : 5
Yürüyüş süresi : 4.5 saat
Yürünen mesafe : 7 km
Yükseklik : 2108-3200 m

Ulaşım bilgileri: İspir- Sırakonaklar Kavşağı 35 km, 30 – 35 dk
Sırakonaklar – Başlangıç noktası (muhtarın evi) 16 km, 30 dk
Başlangıç-Soğanlı Yayla 2 saat
Soğanlı Yayla-Göller 1 saat
Sırakonaklar’da derenin dik yamacının yanından başlayan rotada, 2 km boyunca eğim artarak devam eder. Soğanlı Yaylası’ndan sonra Soğanlı Vadisi aşılarak Kaçkar zirve için eteklere ulaşılır. Kaçkarlar’a çıkmak istenirse 2 saat daha yürümek gerekir. Zirvede yükseklik 3000 metrenin üzerinde olduğundan yavaş ilerlenmelidir. Eşyaları taşıma konusunda köyden at temin edilebilir. Zirve yapılmayacaksa 1 saatlik yürüyüşle göllere ulaşılıp dönülebilir. Vadinin arkasındaki düzlük, kamp alanı için ideal bir yerdir. Buradan Davalı Yaylası’na da alternatif bir yol oluşturulabilir.
16
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI / Davalı Yaylası Rotası / Erzurum
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 23:44:00 »
Zorluk derecesi : 4
Yürüyüş süresi :
6-7 saat
Yürüyüş mesafesi : 13.6 km
Yükseklik : 2000-2500 m

Ulaşım bilgileri: İspir- Sırakonaklar Kavsağı 40 km, 30-35 dk
Sırakonaklar – Başlangıç noktası 16 km, 30 dk
Yaylanın, hangi ile ait olduğuna dair uzun yıllar süren bir davaya konu olmasından dolayı yayla bu adı almıştır. Çam ağaçlarının arasında başlayan bu rota; dağ yamaçlarında devam etmekte, yayladan dönüş yolu üzerinde ise farklı köy evlerinin de görülebileceği nehir kıyısından geçmektedir. Katılımcıların farklı deneyimler yaşaması mümkündür. Bu rota sayesinde temmuz ayında dağ yamaçlarında karların üzerinde yürümek söz konusu olabilmektedir. Rota üzerinde yer alan Gürcü konakları, ambarlar ve zengin bitki örtüsü rotayı daha da zenginleştirir. Çok günlük bir program için rota üzerinde kamp alanları mevcuttur. Ayrıca Sırakonaklar vadisinin girişinde kızıl akbaba kolonisi vardır. Bölgede sık rastlanan önemli kuşlar arasında küçük akbaba ve sakallı akbaba da yer almaktadır.
17
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TREKKING PARKURLARI / Çamlıca Yaylası Rotası / Erzurum
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 23:42:27 »
Zorluk derecesi : 1
Yürüyüş süresi : 1.5 saat
Yürünen mesafe : 4 km
Yükseklik : 1207 m

Ulaşım bilgileri: Başlangıç noktasından İspir merkeze uzaklık 20 dakika, İspir merkeze araçla 20 dakikada ulaşılabilen bir mesafede bulunan bu rota ağaçların arasından zirveye çıkılan kolay bir rota kategorisindedir. Zirveden çevre dağ ve yaylalara geçiş imkanı da vardır. Yol üzerinde kamp, piknik alanları mevcuttur. İspir merkezde konaklayan ve sınırlı vakti olan gruplar için bir seçenek olabilir. Bu rota kuş gözlemi açısından önemli bir yere sahiptir. Sonbaharda yırtıcı kuş göçünün en iyi izlenebildiği yerlerden biridir. Bölgeyi kullanan kuşlar arasında şahin, kara çaylak, atmaca, küçük kartal, şah kartal, çayır delicesi, bozkır delicesi, saz delicesi, yılan kartalı ve bozkır kartalı bulunmaktadır. Ayrıca kara leylek de bu bölgeden geçiş yapmaktadır. Ağustos ortalarından ekim sonuna kadar vadiyi gören kısma çıkılınca binlerce yırtıcı kuşu süzülürken görmek mümkündür.
19
GÜMÜŞHANE / Beş Göller
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 15:34:11 »
Beş Göller Karadeniz bölgesinde yer almakta olup, Gümüşhane iline 22 kilometre mesafe uzaklıktadır.
20
GÜMÜŞHANE / Aygır Göl
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ekim 2018, 07:55:47 »
Şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta ve 2 bin 200 metre rakımda Dörtkonak köyü yaylasında bulunan Aygır Göl'ün  çevresinde irili ufaklı 6 göl daha bulunuyor.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10