Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
GÜMÜŞHANE / Gümüşhane’de Arap tavşanı görüntülendi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2018, 11:54:38 »
Gümüşhane’de Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekiplerince, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan Arap tavşanı görüntülendi.Kentte, arazi çalışmalarını sürdüren Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekipleri, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan Arap tavşanına rastladı. Bölgede nadir görülen Arap tavşanı, ekipler tarafından fotoğraflanmasının ardından kaçarak gözden kayboldu. DKMP ekipleri daha sonra, görüntülemeyi başardığı hayvanın fotoğraf karelerini de sosyal medyada paylaştı. Paylaşımda, "Çok fazla bilinen bir tür değildir ve ilk karşılaştığınızda ne olduğunu bir türlü kestiremezsiniz. Tavşan gibi kulakları, kanguru gibi arka ayakları fare gibi gövdesi olan Arap tavşanı ‘Kırmızı Liste’de yer alan koruma altındaki türlerimizdendir" denildi.
2
ESKİŞEHİR / Çalpınar Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2018, 11:14:37 »
Mihalıççık’ın 7 km batısında bulunan Dağcı köyünün 2 km kuzeyindeki Kale Tepe’nin (1490 m) kuzeybatısında yer almaktadır. Porsuk Nehri’nin büyük bir kolu olan Koca Çay’a bağlanan Pazar Çayı’nın sağ yamacında bulunan mağaraya, Mihalıçcık-Eskişehir yolunun 5. km’sinden ayrılarak Dağcı köyüne varan yolla gidilir. Köyden de 3 km stabilize bir yol, mağaranın önüne kadar girmektedir.
3
GÜMÜŞHANE / Ne Yemeli, Ne almalı ?
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2018, 09:35:19 »

Katıklı Çorba

Katıklı Çorba
Katıklı çorba, Gümüşhane’ ye özgü bir çorbadır. Ayran, mısır ve bulgur yarması ile yapılmaktadır. Kış aylarında sıklıkla tüketilmektedir..

NE YEMELİ?
Çil Peyniri, Tuhala, Siron, Alabalık, Pestil, Pekmez, Kanzılı Börek, Denli Patates, Bulgurlu Yaz Çorbası, Haşıl, Evelek Dolması, Fırın Erişte, Kuşburnu Çorbası, Gümüşhane Mantısı, Gendime Pilavı, Lemiz, Ayvalı Et, Evelik Dolması, Kartol Yahnisi

NE ALMALI?
Pestil ve Köme, Kelkit’ten zilli kilimi..
4
TOKAT / Zinav Kanyonu
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2018, 08:59:39 »
Tokat'ın Reşadiye İlçesi'ne bağlı Yolüstü Köyü sınırları içerisinde bulunan Zinav Kanyonu son yıllarda önem kazanan ekoturizm faaliyetlerine paralel olarak, giderek artan bir turist kitlesine ev sahipliği yapmaktadır. Nitekim kanyon, bir bütün olarak sahip olduğu görsel albeni yanında, içerisindeki küçük şelaleler, dev kazanları ve yatak çukurları gibi ünitelerle de ziyaretçilere ayrı bir görsel şölen sunmaktadır. Kanyon içindeki treking parkurlarını kullanan ziyaretçiler sıcak yaz günlerinde suya girerek serinleme imkânı da elde etmektedir.Kuzeyde Toklar köyü güneyinden güneyde Sinan Gölü kuzeyine kadar yaklaşık 5,5 km uzunluğa sahiptir. Derinliği yer yer
400 m’ye yaklaşan kanyon, çoğu yerde yaya geçişini bile zorlaştıran dar bir vadi tabanına sahiptir.

5
GÜMÜŞHANE / Demirkapı Kanyonu
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2018, 08:40:48 »
Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Demirkapı köyü ile Kürtün İlçesi'ne bağlı Demirciler Köyü arasında bulunur. İsmini, Cumhuriyet dönemi öncesi vadi girişinde bulunan demir kapıdan alan Demirkapı Kanyonu, dar ve dik yapıdaki kayalardan oluşuyor. 5 kilometre uzunluğundaki kanyondaki yolun, köylüler tarafından insan gücü kullanılarak taşların kırılması sonucu yapıldığı belirtiliyor.
6
GAZİANTEP / Köklüce Kanyonu
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2018, 08:25:45 »
Gaziantep ilinin Araban ilcesine bağlı Köklüce köyünde bulunan Ardıl (köklüce) Kanyonu, ardıl çayının binlerce yıldır yumuşak kireçtaşı kayaları oyması ile oluşmuştur.

7
RİZE / Haremtepe (Çeçeva) Köyü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Eylül 2018, 22:29:27 »
Haremtepe (Çeçeva) Köyü Rize il merkezine 24, Çayeli ilçe merkezine 7 km uzaklıkta, rakım 60 metrede yerleşim şekli olarak dağınık ve dik yamaçlar üzerine kurulmuştur. Sağ tarafında kaviçka, sol tarafında karaağaçlı deresiyle çevrilmiş 620 hane, 4800 kütük kayıtlı nüfusu bin 250 seçmeni ile merkez, aşağı cordanlar, taş, filiztepe, kestanelik, üstveis, mutudüzü, altveis, yukarı cordanlar, leventli, şalambarlı mevkilerine sahip Çayeli ilçesinin en büyük köylerinden biri olmasıyla birlikte ilçe Çayeli'nin en çok göç veren köylerindendir.

8
ESKİŞEHİR / Kötüfatma Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Eylül 2018, 07:50:50 »
Kara Mağara’nın 3 km doğusunda yer alır. İki mağara arasında kanyon şekilli ve derin bir vadi içinde Girdap Dere akar. Giriş ağzı Sakarya Nehri’ne bakan mağaraya Alpu-Karacaören-Otluk veya Alpu-Bozan-Büğdüz-Ağaçhisar -Kandamlamış-Otluk yoluyla gidilebilir. Otluk köyünün Atçım Mahallesi’nden yaya olarak bir saatlik yürüyüşle mağaraya varılır. Mağaranın üç ayrı girişi vardır. Gelişimini tamamlamış fosil bir mağaradır.
9
MAĞARACILIK / Eskişehir'de ki Mağaralar
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Eylül 2018, 07:34:06 »
01- Beyyayla Mağarası
02- Çalpınar Mağarası
03- DuManlıkaya Mağarası
04- Eşekini Mağarası
05- Güvercin ini Mağarası
06- Hacıhüsrevin Mağarası
07- Heybeci Mağarası
08- İnönü Mağaraları
09- Kara Mağara
10- Karakaya Mağarası
11- Kızılçukur Mağarası
12- Koçakkıran Mağarası
13- Kötüfatma Mağarası
14- Külçeini Mağarası
15- Manasır Mağarası
16- Mayıslar Mağarası
17- Sarıkaya Mağarası
18- Ulubük Mağarası
19- Yarasa ini Mağarası
20- Yarımkaya Mağarası
21- Yelini Mağarası
22- Yelinüstü Mağarası
10
ESKİŞEHİR / Ne Yemeli, Ne almalı ?
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Eylül 2018, 07:22:29 »

Çi Börek

Çi Börek
Eskişehir’in yöresel yemeği olan Çi (çiğ) Börek, aslen bir Tatar yemeği ve ülkemize göç eden Tatarlar tarafından Eskişehir’e kazandırılmış bir lezzet. 

NE YEMELİ?
Genellikle yazımı “Çiğbörek” olarak geçse de doğrusu “Çibörek‘tir”, Balaban Kebap, Met Helva, Yufkalı Büryan, Kıygaşa, Haşhaşlı Gözleme, Toyga Çorbası, Kavurma Börek

NE ALMALI?
Lületaşından Ürünler, Cam Süs Eşyaları, Met Helva, Sorkun Çömleği..
Sayfa: [1] 2 3 ... 10