Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
KIRIKKALE / Okun Deresi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:51:55 »
Elmadağ’ın güney eteklerinden akan suların meydana getirdiği Balaban ve Sarılıöz Çayları, Kılıçlar Kasabası yakınlarında birleşerek Okun Deresi’ni meydana getirirler. Yaklaşık 13 km uzunluğa sahip olan Dere, Irmak Kasabası yakınlarında Kızılırmak’a kavuşur. Bu akarsulardan başka; yaz aylarında kuruyan bazı dere ve çaylar da vardır. Ahılı Deresi, Kuruçay Deresi, Yeni Çıkan Deresi bunlardan bazılarıdır.
2
KIRIKKALE / Çoruhözü Deresi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:51:06 »
Kızılırmak’a doğudan karışan bir koldur. İzzettin Köyü’nün yukarı kısımlarından doğar. İzzettin-Balışeyh arasında demiryoluna paralel olarak merkez ilçeden geçer ve Kızılırmak’a karışır. Derenin güzergahı dahilinde tarım alanlarına büyük katkısı vardır. Dere üzerinde sulama amacıyla motopomplar yeralmaktadır. Uzunluğu 48 km’dir.
3
KIRIKKALE / Kırıkkale'nin Yaban Hayatı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:49:12 »
Yaban Hayatı: Dağlık ve ormanlık alanların il genelinde büyük alan kaplamaması, yaban hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Koyun, keçi, sığır ilde yetiştirilen hayvan varlığını oluşturmaktadır. Av hayvanı olarak keklik ve yaban ördeği yaygındır.
4
KIRIKKALE / Kırıkkale'nin Bitki Örtüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:48:09 »
Bitki Örtüsü : İlde hakim bitki topluluğu steptir. Yüksek kısımlarda tahripten kurtulmuş, Kuzeyde Koçubaba, Güneyde Denek Dağı’nda bodur meşelerinden ve kısmen de ardıçtan oluşan ormanlık alanlar mevcuttur. Yöredeki bitkilerin büyük bölümü kurakçıl ve tozcul özelliktedir. İl topraklarında; Yavşan otu, susam, karanfil, papatya, haçlıçiçek, pelin, karadiken, sığır kuyruğu, sütleğen, çağ çiçeği, keven, üzerlik otu, nane, böğürtlen, ısırgan, hatmi, meyan otu, çöven otu, kuşburnu, madımak, ebe gömeci, hardal ve kekik kendiliğinden yetişen bitkilerin başlıcalarıdır.
5
KIRIKKALE / Delice Irmağı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:45:32 »
Delice Irmağı, İç Anadolu bölgesinde Kızılırmak'ın en uzun kolu; ıralaması 426 km, akaçlama havzası 17.228 km². Sungurlu, Kula köyü yakınında Kızılırmak'a kavuşur. Rejimi düzensizdir.

Uzunluğu 426 km olan Delice Irmağının takriben 42 km uzunluğundaki bir kısmı Delice İlçe alanından geçmektedir. Delice Irmağının bir kolu olan Kılıçözü ile birleştiği noktadan ilçe merkezine kadar olan kısımda vadi tabanı geniştir. Irmak Oligosen jipsli seyri takip ederek yatağını kolayca aşındırmıştır. Vadi yamaçları simetriktir. Yüksekliği doğu ve Batı’da 650 metreden başlar 750 metrede son bulur. İlçe merkezi yakınında vadi derinliği 100 metredir.

Irmağın Delice İlçesinden (Merkez) Karaköseli köyüne kadar devam eden bölümündeki vadi tabanı daralarak 1 km’lik bir genişlik gösterir. Karaköseli civarında bu genişlik 800 metredir. Yatağı kuarternere ait eski alivyonlardan ibarettir. Karaköseli köyü yakınında bölgemizi terk eden ve 650 metre yükseklikte akan Delice ırmağı bölgeyi terk ederek, kuzeyde Kula köyünde Kızılırmağa karışır.

İlçe merkezi yakınında Delice Irmağının her iki tarafında şekiller görünür. Takriben 675 metre yükseklikteki bu şekiller çakıl ve kumlardan ibarettir. Yamaç yüksekliği 650-750 metre arasında değişmekte olup, vadi derinliği Didiri (Sungurlu) köyü civarında 100 metredir.
6
MANİSA / Çağlak Deresi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Ocak 2019, 17:49:41 »
Akhisar ilçe merkezine 56 km uzaklıkta Kargı Köyü yakınlarında yer almaktadır. Çağlak Deresinin çevresi çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Bol oksijenli bu doğal güzelliğe sahip yer mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Çağlak Deresinin serin suyunun yanında oturup piknik yapabilirsiniz. Ayrıca her yıl mayıs ayının ilk haftasında burada Çağlak Festivali yapılmaktadır. Bu festivale katılıp eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.
7
MANİSA / Ovacık Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Ocak 2019, 17:46:04 »
Manisa’ya 62 km, Turgutlu’ya 31 km kadar mesafede bulunan Ovacık Yaylası, Turgutlu İlçesi’ne bağlı Kuşlar Köyü yakınındadır. Ormanlık alan içinde geniş bir düzlüğün yer aldığı piknik alanında lokanta, içme suyu ve WC mevcuttur.
8
MANİSA / Marmara Gölü (Gölmarmara)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Ocak 2019, 17:44:44 »
Akhisar veya Salihli üzerinden, ya da Saruhanlı’ya bağlı Halit Paşa Kasabası üzerinden ulaşılabilen Marmara Gölü, Manisa’ya 63 km mesafededir. 3400 hektarlık bir alanı kaplayan göl, denizden 74 m yükseklikte ve 3-4 m derinliğindedir. Etrafı sulak çayırlar ve sazlıklarla kaplı olan gölü kuzey, güney ve batı yönlerinde çevreleyen kanallarda da görülen sık ve zengin bitki örtüsü, kuş çeşitliliğine imkan veren zengin bir doğal çevre oluşturmaktadır. Kuş türleri bakımından hayli zengin olan göl ve çevresi, su kuşları için önemli bir bölgedir. Kuğu, angıt, tepeli, karaboyunlu batağan, karabatak, çamurcun, bozdalağan, sakarmeke ve deniz kartalı yöredeki önemli örneklerdendir.

Göl çevresinde kamp veya piknik yapmak ve oltayla balık avlamak mümkündür.
9
MANİSA / Sultan (Kiraz ) Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Ocak 2019, 17:42:45 »
Manisa’nın güneybatısında, Spil Dağı’na çıkarken sağa ayrılan bir yolla ulaşılan yayla, Manisa’ya 14 km mesafededir. Kiraz bahçeleri, çam ağaçları, soğuk suyu ve serin havası ile kente yakın piknik yapılabilecek alanlardan biridir.Yazları hayli sıcak geçen bölgede, Osmanlı döneminde kentte hüküm süren şehzadeler ile yakınlarının yılın bir kısmını burada geçirmeleri nedeniyle “Sultan Yaylası” adıyla anılmaktadır.
10
KİLİS / Hisar Çamlığı Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Ocak 2019, 17:06:04 »
Kilis- Hatay Karayolu üzerinde bulunan Hisar Çamlığı yaz aylarında önemli bir piknik alanıdır. Orman ve Su Bakanlığı tarafından bu alanın Hisar Çamlığı Tabiat Parkı haline getirilmesi için plan ve proje çalışmaları devam etmektedir.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10