Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
MARDİN / Linyevri Şifa Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:40:22 »
Mardin Midyat ilçesi, Gelinkaya Beldesinde bulunan Linyevri Şifa Mağarası, İçerisinde akan suların bulunduğu ve Halk arasındaki inanışa göre bu suların kaşıntıya iyi geldiği sanılmaktadır.
2
MARDİN / Deniz Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:33:31 »
Mardin'in Derik ilçesinin batısında, Hanok’un 8 km. kuzeybatısında ki Buhur Köyü’nde bulunan bu mağara içerisinde yeraltı gölü bulunmaktadır. Bu yüzden de bu mağaraya Deniz Mağarası ismi verilmiştir.
3
MARDİN / Turabdin Platosu
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:31:48 »
Turabdin, yukarı Mezopotamya'da bulunan, inişli-çıkışlı yüksek bir kalker platosu. ‘Tanrı Hizmetkarları Dağı' olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise, 4. yüzyıldan itibaren burada kurulan 80 manastırda, keşişlerin yaşaması ve ibadet etmesi.

Turabdin Platosu, Mardin'in 30 km güneydoğusunda, Mardin – Nusaybin yolunun (Tarihi İpek Yolu) 9 km doğusunda bulunuyor. En büyük özelliği Süryaniler tarafından kutsal ilan edilmesi. Arkasında Anadolu Dağları, önünde ise ucu bucağı bilinmeyen Mezopotamya Ovası yer alıyor.

Bölge sınırları içerisinde birçok manastır ve köy bulunuyor. Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Köyleri'nden Midyat Zaz bu platoda gezebileceğiniz otantik yerler arasında…
4
MARDİN / İplik Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:27:47 »
Mardin Saraçoğlu Mahallesi’nin alt kısmında bir takım mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralar iç içe birbirine geçen 60’a yakındır. Bu mağaralar eski tarihlerde iplik imalâthanesi olarak kullanılmış, bu yüzden de halk arasında İplik Mağaraları olarak isimlendirilmiştir.
5
ANKARA / Bazalt Sütunları / Kızılcahamam
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Haziran 2019, 15:48:19 »
Bazalt sütunlar kalın bir lav akıntısının soğuyarak büzüşmesi ve bu büzüşme sırasında çatlakların oluşmasıyla ortaya çıkar. Lav akıntısı dikey yönde kırılmaksızın büzüşebilir. Ama yatay yönde büzüşürken kırıklar oluşur. Lav akıntısı üzerinde oluşan kırıklar ağı ile sütunlar ortaya çıkar. Bu sütunlar daha çok altıgen olmakla birlikte, sayısı üçten onikiye kadar değişen çokgen bazalt sütunlar görülebilmektedir. Lav akıntısının soğuyarak büzüşmesi yüzeyde başlar ve bu büzüşme aşağı doğru gelişir. Bu da gitgide daha uzun sütunların oluşumuyla sonuçlanır. Bazalt lav akışının kalınlığına bağlı olarak bu sütunların uzunluğu metrelerce olabilir. Wyoming'deki Şeytan Kulesi'nde (Devil's Tower) olduğu gibi bazalt sütunların uzunluğu 100 metreyi bulabilir ama bu istisnai bir yüksekliktir. Sütunların genişliği ise lav akıntısının soğuma hızına bağlıdır. Çok hızlı bir soğuma süreci 1 cm çapa kadar çok küçük sütunların oluşmasına neden olur. Soğuma hızı yavaşladıkça ise sütunların genişliği artar.

Dünyaca ünlü bazı bazalt kayalıklar
•   Ganh Da Dia, Phu Yen, Vietnam
•   Bazalt Kaya Oluşumları, Penghu, Tayvan
•   Aziz Mary Adası, Karnataka, Hindistan
•   Aziz Maria Regla Bazalt Prizmaları, Hidalgo, Mexico
•   Devler Kaldırımı, Antrim, Kuzey İrlanda
•   Fingal Mağarası, Staffa, İskoçya
•   Cape Stolbchatiy, Kuril Adaları, Rusya
•   Devils Postpile Ulusal Anıtı, Mamut Gölleri, Kaliforniya, ABD
•   Garni Gorge, Erivan, Ermenistan
•   Şeytan Kulesi Ulusal Anıtı, Crook Bölgesi, Wyoming, ABD
•   Flores Adası — Azor Adaları, Portekiz
 

Anadolu'da ise en güzel bazalt sütunlara Gerede ile Kızılcahamam arasında ve Boyabat civarında rastlanmaktadır. Beşkonak Bazalt Sütunları Jeositi: Güvem-Çerkeş karayolunda Fındıklı mahallesi yanındaki boğazın iki tarafındaki kaya kütlesinde bulunurlar. Bazaltlar 'üçüncü zaman ' da (Tersiyer;20-25 milyon yıl önce ) oluşmuş volkanik patlamalarla magmadan yeryüzüne çıkmış silis yönünden fakir, demir ve magnezyum yönünden zengin altıgen prizma şeklinde bir lav kayacıdır. Yarık ve çatlaklar boyunca yeryüzüne ulaşan bazalt lavları, eski topografik yapının uygun olduğu bölgelerde birikerek lav göllerini oluşturur. Bu lav göllerinde alttan ve üstten soğuma başlar. Bazalt lavları soğuma esnasında % 5-10 oranında hacmini kaybeder ve böylece sütunları oluşturan ilk çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar, lavın kristalleşmesi sürecinde gelişmektedir. Soğumanın alttan üste veya üstten alta doğru olması veya soğumaya suların katkıda bulunma durumu, oluşan sütunların şeklini ve biçimini etkiler. Soğumanın tabandan olması durumunda akma yüzeyine dik sütunlar oluşur. Ancak lavın üzerinin akarsular tarafından örtülmesi ve suların çatlaklardan lavın içine sızması sonucunda daha hızlı soğuma olur ve bu durumda çeşitli yönlerde ve eğimde düzensiz sütunlar meydana gelir. Lav kütlesi ne kadar homojen olursa, çatlaklar ve prizmalar da o kadar düzgün olur. Şekil itibarıyla sabun kalıplarına benzediği için halk arasında 'Sabun Kayalar' olarak bilinen bazalt sütunlar, son yıllarda oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.
6
ANKARA / Eğriova Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Haziran 2019, 15:33:21 »
Ankara'ya 150, Beypazarı'na 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova yaylası mesire alanına, Karaşar beldesi üzerinden gidiliyor. Yolunun 25 kilometrelik kısmı stabilize olan mesire yerinde bir kır gazinosu bulunuyor. Eğriova Göleti çevresinde birçok yayla bulunuyor. Belenova, Kuyucak, Sarıalan, Sarıahmet, Saray, Kuzoluk, Başyayla, Bataklık, Yeni, Çukuryayla, Demirci, İmirze, Aladağ Boğazı gibi yaylalar, Köroğlu Dağları’nın doğu yamaçlarına serpilmiş vaziyettedir. Zamana direnen asırlık ahşap evlerin bulunduğu bu yaylalar, Anadolu coğrafyasının yaylacılık geleneğini yansıtan en iyi örnekler arasında. Şirin ve estetik görüntüleriyle insanları çeken otantik yapılar, bölgenin ormanlarla çevrili olmasının eseri aynı zamanda.

Eğriova yaylalar bölgesi, çok sık sarıçam, karaçam, köknar ve ardıç ağaçlarının sarmaladığı ormanlarla çevrilidir. Genellikle iğne yapraklı ağaç topluluğunun egemen olduğu yöre, doğaseverler için nefes alınacak oksijen deposu mekânlardan biridir. Kış mevsiminde farklı bir görünüme bürünen Eğirova, kasım-mayıs ayları arasında kar beyazına boyanıyor.

Kuşkusuz Eğriova’yı özel kılan nedenlerden biri de Eğriova Deresi üzerindeki gölet. Beypazarı ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Eğriova Göleti, köknar ormanları ortasında bir tabiat cennetidir. 2011 yılında tabiat parkı statüsü kazanan gölet, 100 hektarlık bir alana yayılıyor. 2011 yılında koruma alanı ilan edilen Tekkedağı Tabiat Parkı ise Eğriova’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.
7
ANKARA / Tuluntaş Mağarası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Haziran 2019, 15:24:44 »
Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı bir doğal güzelliktir. İl merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Tuluntaş Mağarası, Tuluntaş-Hacılar-İncek köyleri arasında bulunuyor.Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki mağaranın genişliği ise 1-1.5 kilometredir. Yüksekliği ise 40 metreye kadar ulaşmaktadır. Mağara içinde inanılmaz bir görüntüye sahip sütunlar, dikitler ve sarkıtlar buunmaktadır.

Tuluntaş Mağarası’nın giriş kapısı taşlarla kapatılmış durumda ama yaklaşık yarım metre genişiliğinde bir delik açılmıştır. İçeriye girer girmez çamurlu kayalarla karşılaşıyorsunuz ve ilerledikçe inanılmaz görüntüler eşliğinde birçok tüneller çıkıyor. Bu tüneller 4-5 adet olup hepside farklı yönlere gitmekteler. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü 1992 yılında hazırladığı raporda 200 metreden sonrasına gidilmediği ve gidilmesinin tehlikeli olduğu belirtilmiş ve bu bir tabelaya yazılmıştır. Mağarada gidilen 200 metreyi ışıklandırma kullanarak gitmek zorundasınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mağaranın uzunluğu 5 kilometredir. Dolayısıyla halen keşfedilmeyen çok yeri var.
8
ŞIRNAK / Bestemeremi Kaplıcası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Haziran 2019, 11:13:12 »
Şırnak merkezinin 15 kilometre doğusunda, Dereler köyündedir. Çevresi yeşillik içinde olan kaplıcaya ulaşım bazı aylarda Problem yaratmaktadır. Yöre halkının rağbet gösterdiği kaplıcanın suyu, her türlü romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.
9
AĞRI / Fışkıran Su
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Haziran 2019, 10:22:58 »
Ağrı merkezi yakınlarındaki Suçatağı köyündedir. "Suçatağı Köyü Sıcak Su Kaynağı" olarak da isimlendirilmektedir. Yerden 12 metre yüksekliğe fışkıran sıcak bir sudur. Volkanik araziden doğal bir artezyen olarak çıkan bu suyun, sağlık turizmine ve ekonomiye kazandırılmasına çalışılmaktadır.
10
AĞRI / Kudret Köprüsü - Ağrı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Haziran 2019, 10:03:19 »
Köprü çermiğinin bitişiğindedir. . Murat Nehri buradaki toprak ve kaya yığınını sökemediğinden altını delmiş açtığı tünelden akmıştır. Dünyada benzeri olmayan bu köprü, 30m. yükseklik, 30 m. genişliktedir. Aradaki 150m. boşluktan sonra ikinci doğal köprü yer almaktadır. üzerlerinden çevre köylerin yolları geçer. Köprüden Murat nehrinin manzarası ve kaplıcaların görünüşü insana zevk vermektedir. Evliya çelebinin Seyahatnamesinde de adı geçen bu güzel yapı Germ’ab-ı ibretnüma diye adlandırılmıştır.

Ulaşım: Diyadin ilçesinin 7 km güneyinde karayolu ile ulaşımı sağlanmaktadır.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10