Haberler:
22 Ekim 2017, 07:42:47

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
3 MEVSİM / Ferrino Sintesi 1 Hafif Çadır
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ekim 2017, 15:08:39 »
Ağırlık Mın: (Kg / G): 830 G.
Ağırlık Max: (Kg / G): 990 G.
Hacmi: (M3): 0.6 M3.
Ölçüler: (Cm) :14x30 Cm.

• Kumaş: Tek parça Ripstop 50D. 3000 mm. Polyester FR. (yanmaya dirençli) ve  cibinlik, bantlanmış  3000 mm. su geçirmez özel dikişlerle hazırlanmış zemin kaplama.
• Yapısı: Kolay kurulum için farklı renklerde  duraliminyumdan pol ve Exagon alüminyum kazıklar,
• Giriş ve Havalandırma: Ön giriş ve havalandırma
• Aksesuarlar: Gerdirme ipleri, iç saklama cepleri, lamba kancası, taşıma kılıfı ve tamir kiti.2
GÜMÜŞHANE / Gülcar Alabalık Tesisleri
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ekim 2017, 11:34:09 »
Gümüşhane ilinin ender yerlerinden olan Gülcar Alabalık tesisleri oldukça geniş kapasiteye sahip olup pek çok hizmeti de kampçıları için hazır bulundurmaktadır.
3
GİRESUN / Salon Çayırı Camping
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ekim 2017, 11:30:42 »
Salon Çayırı Piknik Alanı, Giresun'dan Kümbet Yaylası'na doğru gelirken kullanılan giriş kısmında, yayla merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Burada Orman Bölge Müdürlüğü'nün tesis ettiği Salon Çayırı Piknik Alanı bulunmaktadır. Sık orman örtüsünün arasında bulunan bu yerde su, tuvalet gibi ihtiyaçların yanı sıra piknik masaları, et pişirme yerleri ve her biri 5'er yataklı 3 adet dinlenme evi bulunmaktadır.
4
ÇORUM / Aşıkoğlu Camping
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 16 Ekim 2017, 11:28:13 »
Boğazkale - Hattusaş / 0 364 452 20 04

Web : http://www.hattusas.com/camp.html
5
DAĞCILIK / Kaya tırmanışı şenliğinde korkunç kaza
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Ekim 2017, 10:19:48 »
ANTALYA’nın Kumluca İlçesi’nde kaya tırmanış şenliği sırasında dengesini kaybedip düşen Dağcılık Federasyonu Karabük Temsilcisi 22 yaşındaki Cansu Nur Özkalp, yaşamını yitirdi.

[ Guests cannot view attachments ]

Kumluca’ya bağlı Yazır Mahallesi’ndeki Olympos mevkiinde dün gerçekleştirilen kaya tırmanış şenliği kapsamında tırmanış yapan Dağcılık Federasyonu Karabük Temsilcisi Cansu Nur Özkalp, dengesini kaybederek düştü. Şenliğe katılanların çağırdığı sağlık ekiplerinin ilk müdahalesini yaptığı Cansu Nur Özkalp, ambulansla ağır yaralı halde Kumluca Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Özkalp, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Özkalp’in cenazesi otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Kaza nedeniyle şenliğe ara verildiği belirtildi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu da Cansu Nur Özkalp için taziye mesajı yayımlandı.

Federasyonun internet sitesinde yer alan mesajda, "Federasyonumuz Karabük İl Temsilcisi, spor tırmanış 1’inci kademe antrenörü ve sporcumuz Cansu Nur Özkalp Antalya’da gerçekleştirdiği tırmanış esnasında geçirmiş olduğu elim bir kaza sonrasında hayatını yitirmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailesinin ve camiamızın başı sağ olsun. Adın gibi nurlar içinde yat Cansu Nur. Türkiye Dağcılık Federasyonu" denildi.
6
DÜZCE / Pürenli Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 12 Ekim 2017, 11:35:13 »
Düzce sınırları içerisinde bulunan Pürenli yaylası yaklaşık 1400 metre yüksekliktedir. Büyük ve güzel bir ormana sahiptir. Yayla evlerinin olduğu yerde karların erimesiyle oluşan küçük bir gölet vardır. Gençlik kampları ve yazın belli dönemlerde yayla şenlikleri yapılmaktadır.

[ Guests cannot view attachments ]  

Ulaşım :Pürenli Yaylası’na ulaşmak için öncelikle Düzce'nin Gölyaka ilçesine ulaşmak gerekiyor. İstanbul'dan Gölyaka'ya arabayla iki buçuk saatte gelinebiliyor. Yolun tamamı yaklaşık 3 saat sürüyor. İstanbul Ankara TEM yolundan giderken Düzce çıkışından çıkınca Gölyaka tabelasını görebilirsiniz. Gölyaka’dan çıktıktan bir müddet sonra sağa doğru dönüş gösteren Güzeldere Şelalesi tabelasını göreceksiniz. Tabela şelalenin logosu ile yazıldığından zor anlaşılıyor. Buradan sağa döndüğünüzde yukarıya doğru tırmanış başlıyor ve İçmeler Köyü’nden geçiliyor. Güzeldere Şelalesi’ne yaklaştığınızda sağa doğru U dönüşü gibi Orman İşletme kontrol noktasından içeriye giriyorsunuz. Burada aynı zamanda Derebalık Yaylası tabelası var. Bir müddet daha çıkınca karşınıza Orman İşletme Müdürlüğü geliyor. Buradan sağa doğru giderseniz yaklaşık 1-1.5 buçuk saat uzaklıkta Kardüz Yaylası’na ulaşırsınız. Sola doğru gittiğinizde karşınıza bir yol ayrımı gelecek. Sola doğru olan Derebalık Yaylası tabelasını değil sağ taraftaki yolu takip edeceksiniz. Hemen arkasından silik olan Balıklı ve Pürenli Yaylası tabelasını göreceksiniz. Sola doğru giderseniz Pürenli’ye çıkıyorsunuz.

*Düzce tarafından gelindiğinde genişçe bir alan sizi karşılayacak. Kamp yeri için özel bir tesis yok.
*Sakin bir dönemde iseniz daha ileride çeşmeyi geçtikten sonra yayla evlerinin olduğu bölgede gölet kenarında çadır kurmanız daha keyifli olacaktır.
*Kocaman bir ormanı olan bu bölgede ateş için yakacak odun fazlasıyla bulabilirsiniz.
*Yaylada çeşme var ama tuvalet yok. Yayla evlerinin tuvaletleri var ancak kapalı ve kilitli. Zaten izinsiz başkasının mülküne girmek de olmaz. Tuvalet için ormanı kullanmalısınız.
7
EKOLOJİ / 50 yıllık tohumlardan ürün elde edildi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 11 Ekim 2017, 09:13:45 »
Yozgat’ta bulunan 3 bin 500 yıllık Damlalı Vadisi’nde, genetiği bozulmamış 50 yıllık domates, biber, salatalık ve turp gibi sebze tohumları bulunarak gün yüzüne çıkartıldı. Bu tohumlardan ürün elde edildi.

[ Guests cannot view attachments ]

Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar İşletme Müdürü Soner Yalçın, Yozgat’ın Yenifakılı ilçesine 8-10 km uzaklıkta bulunan 3 bin 500 yıllık Damlalı Vadisi’nde, genetiği bozulmamış 50 yıllık domates, biber, salatalık ve turp gibi sebze tohumlarını bularak gün yüzüne çıkardı ve bu tohumları doğal bir ortamda yetiştirerek ürün elde etti.

Yozgat’ın Yenifakılı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Damlalı Vadisi’nde ‘Atalık tohumları’ ismini verdiği; salatalık, domates, biber, turp gibi çok sayıda meyve ve sebze tohumuna ulaşan Yalçın, vadide ilk kez gerçekleştirdiği deneme ekiminden büyük verim elde etti. İlçe halkının 40-50 yıllık özlemine son vermeyi düşündüğünü söyleyen Yalçın, "Amacımız insanların doğal beslenmelerini özendirmek ve bu sayede birçok hastalığın önüne geçmek" dedi.

Yüksek verim elde etti

Yenifakılı ilçesindeki kanser vakaları oranının büyük şehirlerden daha yüksek olduğuna ve bunun sebeplerinin birisinin de doğal ürünler olduğunu belirten Yalçın, ilçede tandır başlarında, ören yerlerde bulduğu domates, biber, salatalık, turp gibi sebzelere ait tohumları yine doğal bir ortamda yetiştirdiğini söyledi. Genetiği bozulmamış tohumların hem lezzet, hem de aroma olarak diğerlerinden çok farklı ve kaliteli olduğuna vurgu yapan Yalçın, "Bulduğumuz tohumları ilçenin gizli bahçesi olarak bilinen Damlalı Vadisi’nde yine doğal ortamlarda yetişmesini sağladık ve hiç beklemediğimiz kadar büyük verim elde ettik" şeklinde konuştu.

Geleneksel tohumlar korunacak

Yalçın, “Yaklaşık 50 yıldır kullanılmayan ve hiç ilaç barındırmayan alüvyon topraktaki yetişen ürünler, Ekim ayına girilmesine rağmen çiçek açtı. Tohum istasyonu kurduk ve bu tohumları tohum takas merkezine vereceğiz. Atalık tohumlar dediğimiz geleneksel tohumlarımızı korumayı düşünüyoruz. İlanlar verdik, arkadaşlara haber saldık. Sonuçta öğrendik ki, gizli tohum meraklıları varmış halk arasında. Hepsi kendisine has bir tohum bankası oluşturmuş. Bunların evlerine misafir olup, tohumların hikayelerini öğrendik. Sonuçta bulduklarımızı bir tohum istasyonu kurarak, bu yıl bir tohum almayı düşündük. Bu tohumu alırsak profesyonel tohum takas merkezleriyle görüşüp dağıtımını onlara yaptıracağız. Ve isimlerini koyacağız” ifadelerine yer verdi.

[ Guests cannot view attachments ]

1970’li yılların sonunda üretimi sona eren bu vadide yeniden meyve sebze ekimini başlatmak istediklerini açıklayan Yalçın, “Bunu bir ölçüde halk kabullendi. Üç çeşit salatalık var. Bunları hiç bir yerde görmedik. Aroması bir kaç saat sizde kalıyor. 5 çeşit domates, bize ait olanları tasnifleyeceğiz, tohumlarını aldık. Amacımız kaybettiğimiz değerleri yeniden kazanmaktır. Tohumlarımızda ilaç kullanmadım. Bu topraklar da ilaç görmedi. Elde ettiğimiz ürünler gayet bereketli oldu" dedi.
8
UYKU TULUMLARI / Kaz Tüyü Hakkında
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 10 Ekim 2017, 13:28:47 »
Piyasada Kullanılan kaz tüyleri Macaristandan üretilmektedir. Üstün ırk özellikleri nedeniyle tüm dünyada kalitesi kabul edilen Macar kazı tüyleri tercih edilir.
 
Kazlar yolunurken öldürülüyor mu?
Hayır. Kaz senede en az 3 defa canlı olarak yolunabilmektedir. Bu yolum esnasında hayvana acı veya eziyet vermeyen özel makineler kullanılmaktadır. Yolumda kazın sadece gögüs ve kanatların alt bölümleri çıplak kalmaktadır.
 
Kaz tüyü alerjik midir?
Kaz tüyü alerjik değildir. Ancak iyi yıkanıp işlenmemiş kaz tüyünde yağ ve toz barınabilir. Bu maddeler bakteri ve toz böceği (mite) üremesine elverişli bir ortam sağlar. Bu mikro organizmalar alerjiktir. kullanılan tüyler 450mm Turbiditede yıkanır (AB standardı 300mm). Kesinlikle alerjik materyel ve bakteri barındırmaz.
 
Kaz Tüyünün diğer kuş tüylerinden farkı nedir?
Kaz tüyü yıkama işlemi sonrasında yağ ve tozdan tamamen arındırılabilir bir üründür. Ördek, Tavuk vs. gibi kanatlı tüylerinde ne kadar iyi yıkama yapılırsa yapılsın, özellikle yağı tamamen ayrıştırmak mümkün değildir. Üzerinde yağ kalıntısı kalan tüyler sağlığa zararlı maddeler barındırabileceği gibi, kısa süre içinde de koku yapacaktır.
 
Göğüs tüyü ve kanat tüyü arasında ne fark vardır?
Göğüs tüyleri Teleksiz ve küçük tüylerdir. Çok yumuşak ve hafif olmaları nedeniyle daha çok yorganlarda kullanılır. Dolgu kuvveti (filling) yüksek, mukavemeti düşüktür. Bu nedenle değişik oranlarda kanat tüyleriyle karıştırılıp kullanılır. Kanat tüyleri ise Kanatlardan çıkan telekli, uzun ve geniş tüylerdir. Yumuşak ve dayanıklıdır. Yatak ürünlerinde en fazla 5 cm boyundaki kanat tüyleri kullanılır. Bu tüyler mukavemeti arttırıp özellikle yastıklarda şeklin geri kazanımını hızlandırır.
 
Göğüs ve kanat tüyleri karışımı neyi ifade eder?
Göğüs ve kanat tüylerinin oranları ürünün ne kadar dolgun, yumuşak ve dayanıklı olduğunu belirten bir ölçüdür.
 
Bu tüylerin oranları neye göre belirlenir?
Kaz tüyü oranlarının ölçüsü ağırlık esasına göre belirlenir. Örneğin 1000 gr dolgulu, %15 gıdık tüyü içeren bir yastıkta 850 gr kanat tüyü, 150 gr göğüs tüyü mevcuttur. Dünya Tüy Üreticileri Birliği (IDFB) kurallarına göre bir ürünün gıdık tüyü muhteviyatı %15 den aşağı ise %0 olarak etiketlenir. Aynı şekilde %90 gıdık tüyünden daha yukarı bir ifade kullanılamaz. %5 gıdık tüyü, veya %100 gıdık tüyü gibi bilgiler geçerli değildir.

[ Guests cannot view attachments ]

Dolgu yoğunluğu (fill power)
Dolgu gücü, yumuşaklığını ve yalıtım özelliklerini ifade eder.
Kısaca ağırlık-sıcaklık ilişkisi ve sıkıştırılabilirlik.
Teknik olarak 1 ons (28,3 gr) kaz tüyünün 1 inç (2,54 cm) küplük alanı doldurma oranıdır.
Diğer bir deyişle, tüyün hacmini ve sıkıştırıldıktan sonra hacmini geri kazanma yeteneğini ifade eder.

Dolgu dağılım oranı
Diyelim tulumunuzda “80/20” diye bir dolgu dağılım oranı var.
Buradaki ilk rakam (80) tulumunuzdaki ince tüy (down) oranını ifade ederken, ikinci rakam (20) tüy (feather) oranını ifade eder.
İlk rakamın büyük olması tulumun kalitesinin, dolayısıyla fiyatının da yüksek olması anlamına gelir.
9
KAHRAMANMARAŞ / Başkonuş Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 09 Ekim 2017, 22:58:27 »
Başkonuş yaylasında isteyenlere Bungalov Evler'de kalma imkanı isteyenlere Çadırlarda kalma imkanı sunuyor, karavanları olanlar için
Karavan Kamping'de mevcut.
10
KAHRAMANMARAŞ / Yeşilgöz Obruğu
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 09 Ekim 2017, 22:53:49 »
Kahramanmaraş’ın en etkileyici doğal alanlarındandır. Mağara tavanının çökmesiyle meydana gelen çukurlara obruk adı veriliyor. Yeşilgöz obruğu da bu şekilde oluşmuş ve zamala içi suyla dolmuş.

Yeşilgöz obruğu özellikle haftasonları ziyaretçilerin yoğun olarak uğradığı için sakinlik isteyenlerin hafta içi ziyaret etmesi daha iyi olur. Obruk çevresinde bir işletme de mevcut. Buradan yiyecek ve içecek temin etmek mümkün. Obruk yakınında çadır kampına da izin veriliyor.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10