Haberler:
21 Ağustos 2017, 16:07:20

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
TOKAT / Gıj gıj tepesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 10:51:38 »
Tüm haşmetiyle Tokat'ın bir bölümünü kuşatan gıj gıj tepesi, özellikle sıcak havalarda Tokatlıların serinlemek için çıktıkları, çam kokularının buram buram yayıldığı, Tokat'ı adeta uçaktan seyrediyor havası veren olağanüstü güzellikte bir mesire yeridir. Çadır kurmaya uygun yerler vardır.

[ Guests cannot view attachments ]
2
TOKAT / Batmantaş Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 10:39:19 »
Batmantaş, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Tokat merkezine 30 km uzaklıktadır. 1877-1878 (1293 seferinden sonra) savaşından sonra bir kısım Kars muhaciri ile 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Rus istilasına uğrayan Şark vilayetlerinden gelen bir kısım göçmen köye yerleşmiştir. Batmantaş Köyü, Tokat vilayeti tarihinde açıklandığına göre Tokat’ın meşhur dört yaylasından birisi olup, vilayetin güneydoğusunda ve merkezden 28 kilometre uzaklıktadır.Göç yolu, Bebek deresi doğu sırtları, Bekçilik, Kavaklı Tepeleri, Değirmen deresi arasında geniş bir boğaza kurulmuştur.

1827 rakımlı Köroğlu Dağı ve 1800 rakımlı Kavaklı tepelerinin çevrelediği sahada köyün bulunduğu yerin rakımı 1450 metredir. Köy etrafında halk diliyle Zoppa (Kavaklı tepe), Köroğlu (Yayla tepe) ve Gebez tepeleri vardır.
3
TOKAT / Zinav Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 10:37:57 »
Reşadiye ilçesinin kuzeyinde ilçeye 13 km uzaklıkta olan Reşadiye ilçesinin Yolüstü (Meğedün) Kasabası'na 3 Km uzaklıktadır. Mesire yerleri mevcuttur. Orman işletmelerine ait bir ormanlık alan içerisinde bulunmaktadır. Haftasonu tatillerinde ilçe ve civar köy ve beldelerden vatandaşlar tarfından piknik yeri olarak yoğunlukla ve ekseriyetle tercih edilmektedir. Genellikle palamut ağaçlarının yer aldığı meşe ormanları harika bir doğal güzellik katmaktadır. Yolüstü Kasabası'ndan kuzeye doğru asfalt yoldan Bereketli Kasabası'na gidilirken sol koldan ayrılan göl yolu 2 km kadar stabilize yoldur. Her türlü otomobil, otobüs, minibüs vb taşıtlarla ulaşılabilir.

Gölün suları tatlıdır. Göl bir dere ve küçük sularla beslenir. Ortalama 1.5 Km² alana sahiptir. Gideğeninden (Gölyalağından) boşalan sular Kelkit Çayına ulaşır. Kenarlarında bataklık yerler yoktur. Ortalama derinlik 10-15 M. civarındadır. Etrafı korunmaya alınmış orman alanıdır. Gölde kızılkanat denilen çok lezzetli bir tatlısu balık türü yaşamaktadır.
4
TOKAT / Kaz Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 10:34:11 »
Tamamına yakını sazlıklarla kaplı olan  Kaz gölünün kıyısında akşam güneşinin batışını seyretmek yeter de artar bile. Saksağan, akleylek, angıt, alaca balıkçıl, akkuyruk, sallayan, gri balıkçıl, su tavuğu, sakarmeke, elmabaş, karnışcın, karatavuk, küçük batağan gibi onlarca çeşit kuşu barındıran Kaz gölünde sazlar arasında ilkel sallarla gezinti yapmanın heyecanını yaşamak apayrı bir zevktir. Orman Bakanlığınca Kaz Gölü Yaban Hayatı Koruma Sahası olarak tefrik edilerek avlanma yasaklandıktan sonra kuş türleri artmıştır.

[ Guests cannot view attachments ]

Türkiye sulak alanları açısından yaban hayatı koruma sahası olarak büyük önem taşıyan Kaz Gölü, İl Çevre ve Orman Müdürü İhsan İkinci'nin girişimleri, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın destekleri ile hak ettiği yere geldi. Kaz Gölü'nün turizme kazandırılması için yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alınırken, 2 adet kuş gözetleme kulesi, 1 adet ziyaretçi evi ve yürüyüş yolları tamamlandı. Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken gölde sazlıklar arasında yapılan kano gezisinin ise ilgi görmesi bekleniyor. Gün batımında ise yüzlerce kuşun yaptığı dans gösterileri doğa tutkunlarının dikkatini çekiyor.

Yıllardır keşfedilmeyi bekleyen Kaz Gölü'nde göç dönemlerinde yaklaşık 108 çeşit göçmen kuş konaklıyor. Kaz Gölü'nde kuluçka dönemlerini geçiren göçmen kuşların haziran ayının sonuna doğru yavruları palazlanarak uçmaya başlarken, temmuz ayı başlarında ise ilk göçler başlıyor. Kışı gölde geçirecek göçmen kuşlar ise eylül-ekim aylarında göle gelerek ilkbaharla birlikte kuzeye göç ediyor. Göçmen kuşların doğal ortamının bozulmaması için su kaynakları ve çevresel faktörler denetim altında tutuluyor. Kaz Gölü kenarında ağaçlar arasında oluşturulan yürüyüş yolunda ise kuşları daha yakından görmek isteyenler ve doğayla içi içe olmak isteyenleri bekliyor.
5
DÜZCE / Kurugöl (Sülün Yetiştirme Sahası)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 10:19:39 »
Düzce’nin Üçköprü Köyü’ne 35 km uzaklıkta bulunan Kurugöl ve çevresi, Orman Bakanlığınca, Sülün yetiştirme ve yerleştirme alanı olarak belirlenmiştir. Bu amaçla bölgeye sülün salınmıştır. Nesli tükenmekte olan sülünlerin, doğal ortamı içinde çoğalmasını sağlamak için yörede av yasağı uygulanmaktadır.

Eskiden yöreye adını veren göl, çevredeki su kaynakları toplanarak yeniden canlandırıldı.

Düzce ve Kaynaşlı'ya hakim bir yükseklikte bulunan Kurugöl, yeni yetişen Çam, Köknar vb ağaçlardan oluşan ormanlık saha içinde güzel bir manzaraya sahiptir Kurugöl, günübirlik gezi ve piknik alanı olarak değerlendiriliyor.

[ Guests cannot view attachments ]
6
DÜZCE / Efteni Gölü Kuş Cenneti
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 10:14:45 »
Efteni Gölü 100 metre yükseklikte, Düzce ile Gölyaka’nın sınırları içinde kalmaktadır. Düzce’nin 14 km güney batısında, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde Asar, Uğur, Küçük Melen sularının ve yan derelerin oluşturmuş olduğu tatlı su gölüdür. Ana çıkış noktası, Büyük Melen nehrini oluşturur.

[ Guests cannot view attachments ]

Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Göl, 1992 yılından Orman Bakanlığı Milli Parlak Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “koruma” statüsüne alınmıştırEfteni Gölü’nde avlanmak yasaktır. Son zamanlarda kuruma tehlikesi geçiren Efteni Gölü’ne, su kaynakları tekrar verilmektedir. Ancak yine de göl, eski yatağına kavuşamamıştır. Bunun nedeni ise geçmiş yıllarda tarımsal alan açmak için yoğun bir şekilde yapılan kurutma çalışmalarıdır.

Yaklaşık 150 çeşit su kuşu türüne ev sahipliği yapan gölde, Kuğu, Karabatak, Flamingo, Su Tavuğu, Boz Kaz, Yeşilbaş Ördek, Sakar Meke, Sumru, Kız Kuşu, Çulluk, Balık Kartalı, Balıkçıl, Yılan Boyun, Angıt ilk göze çarpan kuş türleridir.

Göl ve çevresi üzerinde gerek geçici ve gerekse kalıcı kuş varlığıyla gelecek nesillere aktarılması amacıyla 580 hektarlık kısmı Orman bakanlığı’nca “Düzce Efteni Gölü Su kuşları Koruma ve Üretme Sahası” olarak tesis edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Efteni Gölü çevresinde Gölün izlenebilmesi için Kuş Seyir Terasları ile ziyaretçilerin bilgi alabileceği bir de tanıtım merkezi bulunuyor.

Efteni Gölü kuş türlerinin yanısıra bünyesinde ender bitki türlerini de barındırmaktadır. Gölün içinde; Nilüfer, Süsen, Düğün Çiçekleri, Kamış, Nane, Su Mercimeği bitkileri kenarlarında ise; Söğüt, Dişbudak, Kızılağaç, Çınar gibi sucul karakterli ağaçlar ilk göze çarpan bitkilerdir.

Türkiye’nin 2 Kuş Cenneti olan Efteni Gölü, kuşlar ve bitkiler için doğal bir habitat alanıdır.
7
DÜZCE / Güzeldere Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 10:08:10 »
Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Gölyaka Güzeldere Köyü’ndedir ve rakımı 630 metredir Güzeldere Köyü7nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi 135 m yüksekliktedir ve estetik yönden yörede ayrıcalıklı bir konuma sahiptir Güzeldere Şelalesi Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilmiştir Elmacık Dağı (1700 m)’na uzanan bu şelale ve çevresi orman yapısı ile de dikkat çekmektedir

Şelalenin bulunduğu alanda, Kayın, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sarıçam, Karaçam, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Dişbudak, Ceviz, Orman Kavağı, Orman Söğüdü, Orman Gülü, Kara Yemiş, Papaz Külahı ağaçları; Böğürtlen, Üvez, Alıç, Taflan, Kantaron Otu, Kardelen, Arap Sümbülü, Siklamen, Menekşe, Düğün, Eğrelti, Fiğ, Burçak gibi bitkiler de görülmektedir

Yaban hayatı yönünden de bu bölge zengindir Boz Ayı, Kurt, Tilki, Çakal, Vaşak, Karaca, Geyik, Yaban Domuzu, Sansar, Karatavuk ve Ağaçkakan gibi hayvanlar da bu bölgede görülmektedir.

[ Guests cannot view attachments ]
8
KARABÜK / Ne Yemeli, Ne almalı ?
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Ağustos 2017, 09:52:41 »
[ Guests cannot view attachments ]
Safranbolu lokumu

Safranbolu lokumu
"Safranbolu Lokumu" daha az tatlı daha yumuşak dokulu olması ve yerken genizi yakmaması nedeniyle benzer lokum çeşitlerine göre farklı özellikler taşımaktadır.

NE YEMELİ?
Karabük'ün turizm merkezi Safranbolu'da evlerin restorasyonu ile oluşturulmuş pek çok yeme-içme ve eğlence mekanları bulunmaktadır Akşamları Çarşı bölgesinde yoğunlaşmış eğlence mekanlarında canlı müzik dinlenebilir. Gözleme, kuyu kebabı, yayım makarnası, su böreği ve ev baklavası bulunabilecek yöresel yemeklerdendir Her zaman taze satılan, fındıklı, şamfıstıklı, güllü ve safranlı çeşitleri bulunan Safranbolu lokumu, Safranbolu Evleri kadar ünlüdür

NE ALMALI?
Turizmin yoğun olduğu Safranbolu'da, el sanatları ve hediyelik eşyaların üretilerek satıldığı dükkanlar mevcutturYemeni (ayağa giyilen bir tür deri ayakkabı), Bakırcılar çarşısındaki bakır eşyalar, ahşap oymalar bunların başında gelirÇarşı bölgesindeki bütün sokaklarda ve Arastada hediyelik eşyaların bulunabileceği pek çok dükkan vardır Kastamonu dokumalarından yapılmış giysi ve örtüler, ahşap, seramik ve deri eşyalar, Safranbolu evi maketleri alınabilecek hediyelik eşyalardandır
9
DÜZCE / Tezel Camping
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Ağustos 2017, 19:45:22 »
Ulaşım :Tezel Camping Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yer alıyor. Akçakoca’ya gitmek için öncelikle Düzce’ye ulaşmanız gerekiyor. İstanbul – Düzce arası 200 km. İstanbul’dan TEM Otoyolu’nu kullanarak Düzce çıkışından çıktıktan sonra Düzce tabelalarını takip edin. Düzce çıkışı ile Tezel Camping arası 50 km. Düzce’ye girdikten biraz sonra sola doğru Akçakoca tabelasını göreceksiniz. Daha sonra Akçakoca Ereğli ayrımından Akçakoca’ya döndükten 2 km sonra sağa doğru şehir merkezi tabelasını göreceksiniz. Buradan girerek sahile doğru ilerleyin. Bir müddet sonra ‘tourist information’ kulübesini göreceksiniz. Yola devam edin ve şehrin tam merkezine girmiş olun. Ana yoldan devam edip Adapazarı tabelalarını takip edin. Hemen karşınıza Beşyol çıkacak. İsminden de anlaşıldığı üzere 5 ayrı yön var. Bu beş yolda köşede Tezel Camping tabelasını göreceksiniz. Sağa doğru devam ettiğinizde 500 m ileride kamp alanını göreceksiniz.

Genel Bilgiler
Yiyecek : Şehir içinde bulunan bu kamp alanında bir restoran var.
Su : Kamp şehir içinde, içme suyu satın alabilirsiniz. Duşları var
Elektrik : Alanda aydınlatma mevcut.
Çadır Zemini : Çimen
Alternatif Konaklama : Karavan ve butik otel
Tuvalet : Tuvaletler çok temiz ve tuvalet kağıdı bulunuyor.
Ateş Yakma : Uygun alan yok
Ücret : Çadır yeri kirası 3 euro, ayrıca kişi başına 5 Euro ödeniyor
Telefon : 0 380 611 4115
Eposta : info@tezelcamping.com.tr
Web : http://www.tezelcamping.com.tr
Adres : Esentepe Mevkii İstanbul Caddesi 81650 Akçakoca Düzce

Mekan :Tezel Camping uluslararası standartlara sahip ve uluslararası kuruluşlara üye bir kamp alanı. Denize sıfır konumlanmış. Fakat kayalık kenarında olduğundan kamp içinden denize girilmiyor. Kamp alanının içi oldukça yeşil. Burada oturup gün batımını deniz manzarasıyla izlemek hayli keyifli. Kamp alanı 20 karavan kapasiteli, ayrıca bir de butik otel var. Çadırlarınız için çok güzel deniz manzaralı yerler var. Hatta 2-3 çadırlık tam denize sıfır bir mekan var. Alan gerçekten çok temiz. Kampı Sinan Bey işletiyor. Gezilip görülecek yerler için kendisine danışabilirsiniz.
Kamp içerisinde bir tavşan kulübesi var ve evcilleştirilmiş olan bu tavşanlar gündüz serbest bırakılıyorlar. Ayrıca birkaç hamak denize nazır sizleri bekliyor. Tesis aynı zamanda restoran gibi çalışıyor. Kır düğünleri ve özel yemekli kutlamalar için 250 kişi kapasiteli bir restoranı var. Denize girmek isterseniz Akçakoca’daki plajlara yürümelisiniz.
10
ARTVİN / Greenpeace Camping Pansiyon
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Ağustos 2017, 19:32:07 »
7 oda 4 ağaç ev 4 çardak toplam 24 yatak kapasitesi 3 odada banyo wc 24 saat sıcak su ağaç ev ve çardak için ortak kullanım.Tv yemek salonu çadır için kamp alanı karavanla konaklama imkanı göre tam ve yarım pansiyon yöresel yemekler kahvaltı rafting treking ve kültür gezilerine rehber ve malzeme temini

Tel : 0466 811 36 20 Yusufeli / Artvin
Sayfa: [1] 2 3 ... 10