Merhaba Ziyaretçi

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
HAVA SPORLARI / Yamaç paraşütü düştü... Seferber oldular!
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 00:38:39 »
Muğla'nın Fethiye ilçesinde yamaç paraşütünün sert zemine düşmesi sonucu pilot ile beraberindeki turist yaralandı.Yamaç paraşütü pilotu Emre Karakaya (27), Çinli Xeuo Reı Sun (36) ile Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Babadağ'ın bin 200 metrelik pistinden tandem (ikili) uçuş yaptı. Paraşüt, kalkıştan kısa süre sonra sert zemine düştü.

Diğer pilotların durumu fark etmesi üzerine sağlık ekiplerinden yardım istendi. Bölgeye 112 Acil Servis, Ulusal Medikal Kurtarma, Arama Kurtarma Derneği ve AFAD ekipleri sevk edildi.

1 SAATLİK ÇALIŞMA

Olay yerine ilk ulaşan 112 Acil Servis ekipleri hafif yaralanan Xeuo Reı Sun'u ambulansa ulaştırdı. Karakaya ise yaklaşık 1 saatlik çalışmanın ardından ambulansa taşınabildi.Fethiye Devlet Hastanesine kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

AKUT ekip lideri Fatih Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, yamaç paraşütünün pilotu Karakaya'ya sarp ve kayalık alanda yaklaşık yarım saatlik yürüyüşün ardından ulaşabildiklerini söyledi.
2
Bitkilerin yenilebilirlik testleri zaman alan ve eksiksiz (safha atlamadan) yapılması gereken bir testtir. Bu test, abartılı bir önlem gibi görünse de, söz konusu olanın hayatınız olduğunu unutmayın. Bitki zehirlerinin etkileri, birkaç saat geçtikten sonra ortaya çıkar ve farklı kişileri, farklı şekillerde etkileyebilir. Bu testi, yiyecek stoğunuz tükendikten sonra değil, kesinlikle tükenmeden önce yapmanız tavsiye edilir.

1) Karahindiba, tekesakalı ve hindistancevizi dışında, sütlü özsuyu olan bitkilerden kesinlikle uzak durun.

Not: 8 yaşlarındayken, Akdeniz'de yetişen sütlü özsuyu olan bitkilerden birinin sıvısından birkaç damla içmiştim. Önce yanmaya benzer, ağzımda gitmek bilmeyen sabunumsu bir tat hissettim. Esas etkisi ise ertesi gün ortaya çıktı, yüzüm gözüm fena halde şişmişti. Doktor, daha fazla içmem halinde sonucun ölümcül olacağını söylemişti.

2) Pişirmeden önce bitkiyi iyice yıkayın, hasarlı kısımlarını atın.

3) Çevrede bol bulunan bitkileri test edin, eğer denemek istediğiniz bitkiden çevrenizde birkaç tane varsa kendinizi riske atmayın.

4) Bu test mantarlar için geçerli değildir, bilmediğiniz mantarlardan kesinlikle uzak durun.

Test Nasıl Yapılır?
1) Önce bitkiyi cildinizle temas ettirin. Bir yaprağını elinizle ezip özsuyunu bileğinizin iç kısmına temas sürün. 15 dk.'nın sonunda herhangi bir yanma,kabarma, kızarıklık, vb. etki görülmediği taktirde teste devam edebilirsiniz.

2) Bitkiyi ezip dişetlerinizle alt dudağınızın arasına bir miktar alın. Olumsuz bir etki yaratıp yaratmayacağını anlamak için 5 dk. bu şekilde bekleyin.

3) Olumsuz bir etki yoksa, ezilmiş bitkiden bir miktar çiğneyin. Ağzınızda yanma, aşırı acılık, sabunumsu bir tat oluşup oluşmadığına bakın.

4) Bu aşamaya kadar, kuşku uyandıracak hiçbir olumsuz etkiye rastlamadıysanız, özsuyunu yutup posasını tükürün. Bu noktadan sonra baş dönmesi, uyuşukluk, mide ağrısı, kramp, vb. olumsuz bir durumla karşı karşı kalıp kalmadığınıza bakmak için 8 saat geçmesini bekleyin.

5) Bu belirtilerin herhangi biri görülmediyse, daha fazlasını (bir çay kaşığı kadarını) yiyin ve 8 saat daha bekleyin.

6) Hâlâ herhangi bir olumsuz etki yoksa, bitkiden bir avuç kadarını yiyin ve 24 saat geçmesini bekleyin.

7) Bu sürenin sonunda da herhangi bir olumsuz etkiye maruz kalmadıysanız, test ettiğiniz bitkinin güvenli ve yenilebilir olduğunu varsayıp daha fazlasını yiyebilirsiniz.

Not: Bu yazı için Barry Davies Bem'in, Temel Hayatta Kalma Teknikleri adlı kitabından yararlanılmıştır.
3
KAMPÇILIK / Ynt: Doğada Başınızdan Geçen İlginç Olaylar.
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 23 Şubat 2018, 23:22:59 »
İlk konu da benden olsun  :)

Bir sabah kamp yerinde uyandığımızda çadır dışından hışırtılar geliyordu, Çadırın dışına çıktığımızda inekler çadırımızı yemeye çalışıyorlardı  ;D
4
KAMPÇILIK / Doğada Başınızdan Geçen İlginç Olaylar.
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 23 Şubat 2018, 23:19:45 »
Başlıkta ki gibi doğada başımızdan geçen ilginç ve komik olayları burada paylaşalım. Eminim Eğlenceli olacaktır  :D
5
VAN / St. Thomas Manastırı (Altınsaç Kilisesi)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 23 Şubat 2018, 22:19:24 »
Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Köyünün 5 kilometre kuzey batısında, Beleko Dağı’nın kuzey doğusundaki varis körfezine bakan bir tepe üzerinde aziz Thomas'a kutsal eşyaların korunması amacıyla inşa edilen kilisenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber 1581 yılında başrahip Kirakos tarafından yaptırıldığı bildiriliyor.

6
VAN / 'Van'ın Pamukkale'si' görenleri şaşkına çeviriyor.
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 23 Şubat 2018, 22:14:57 »
Van'ın Başkale ilçesindeki travertenler, kış mevsiminde üzerinde oluşan buz tabakası ve sarkıtlarıyla ayrı güzelliğe büründü. İlçeye 35 kilometre uzaklıktaki Dereiçi Mahallesi'nde 2 bin 400 metre rakımdaki travertenler, doğa harikası görüntüsü ve Denizli'nin Pamukkale ilçesindeki doğal oluşumlara benzerliğiyle dikkati çekiyor.

7
İSTANBUL / Ynt: İstanbul'da Hafta Sonu Nerelere Gidebilirim
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 23 Şubat 2018, 01:05:25 »
Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır. 

Adres : Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17 Göztepe / İstanbul
Telefon: 0216 359 45 50 - 51 Faks: 0216 363 57 25

Ulaşım : İstanbul Oyuncak Müzesi'ne gelmek isteyen ziyaretçiler 10B , 10S , 14Ç , 17 , 17L , 19F , 19M , 19S numaralı otobüslerle "Göztepe", GZ1,GZ2 numaralı otobüslerle " Tütüncü Mehmet Efendi Camii", ER1, ER2 numaralı otobüslerle "Erenköy İstasyonu" durağında inebilirsiniz.

Google map : https://goo.gl/maps/5EvB6bDTzMu
8
ASYA KITASI / Luoping, Çin
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 22 Şubat 2018, 20:22:16 »
Çin’in kanola tarımında öne çıkan bölgesi Luoping, ürünün yüksek sezonunda ‘altın deniz’ olarak anılan sapsarı bir görünüme kavuşuyor. Yerleşim alanlarının çevresini de saran bu sarı görüntü, uzaktan bakıldığında görenleri hayrete düşüren ve heyecanlandıran bir hisse sahip.


Luoping, Çin
9
ASYA KITASI / Shibazakura Tepesi, Japonya
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 22 Şubat 2018, 20:20:39 »
Fuji Dağı’nın eteklerinde bulunan Shibazakura Tepesi, pembe tonlarını taşıyan binlerce çiçeğin açmasıyla birlikte muhteşem bir atmosfere sahip oluyor. sunduğu görsel şölenin yanında bahar kokuları ile de insanı büyüleyen bu bölge, dünyada görülebilecek en renkli yerlerden.

10
AFRİKA KITASI / Natron Gölü, Tanzanya
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 22 Şubat 2018, 20:16:19 »
Dünyanın en ilginç coğrafi oluşumlarından biri olan Natron Gölü, yüksek soda ve tuzlu yapısı nedeniyle farklı bir ekosisteme sahip. Hiçbir akarsu ya da farklı bir kaynakla bağlantısı olmayan gölün sıcaklığı bazı dönemlerde 41 dereceye kadar yükseliyor. Genellikle turuncu zaman zaman da kırmızıya dönüşen göl yüzeyi korkutucu olabiliyor.

Sayfa: [1] 2 3 ... 10