Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
GÜMÜŞHANE / Beş Göller
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 15:34:11 »
Beş Göller Karadeniz bölgesinde yer almakta olup, Gümüşhane iline 22 kilometre mesafe uzaklıktadır.
2
GÜMÜŞHANE / Aygır Göl
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 07:55:47 »
Şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta ve 2 bin 200 metre rakımda Dörtkonak köyü yaylasında bulunan Aygır Göl'ün  çevresinde irili ufaklı 6 göl daha bulunuyor.
3
GÜMÜŞHANE / Altınpınar Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 07:50:43 »
Zigana Dağı'ndaki Limni Gölü ile aynı ismi taşıması nedeniyle 6 yıl önce Altıpınar Gölü olarak adlandırılan göl, Gümüşhane kent merkezine 37, Torul ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Altınpınar köyünde 1700 rakımlı sarıçam ormanları arasında bulunan Altınpınar Gölü çevresindeki 35 hektarlık alan, mesire alanı olarak tescil edildi.

4
GÜMÜŞHANE / Şakir Göl
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 07:41:31 »
Şakir Göl Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı Yağmurdere Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.
5


MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde, ayağına parke taşı bağlanarak denize atılan deniz kaplumbağasını (Caretta caretta), denizciler kurtardı. Kaptan Ramazan Kaya, 'İnsanlık dışı bir olay. Kimseye zararları yok ve nasıl bir hisle insanlık dışı işkence yapılmış akıl erdiremiyorum' diye konuştu.

Olay, dün gündüz saatlerinde Bozburun Mahallesi açıklarında meydana geldi. Kaptan Ramazan Kaya, mesai arkadaşlarını yattan almak için Zodyak botla açıldı. Arkadaşlarını alıp limana geri dönerken su yüzeyinde deniz kaplumbağasının çırpındığını gören Kaya, botla deniz kaplumbağasına doğru yaklaştı.

PARKE TAŞINA BAĞLAMIŞLAR...

Ön ayağına parke taşı bağlandığını fark eden Kaya, kaplumbağayı bota alıp ayağındaki taşı çıkardı. Kaya ve arkadaşları kaplumbağanın vücudunda yara olup olmadığına baktıktan sonra talihsiz hayvanı tekrar denize bıraktı. Yaşadıkları anı cep telefonu kamerasıyla kaydeden yat personeli kadın, "Caninin biri gördüğünüz gibi parke taşı ile bağlayıp denize bırakmış. Gördüğünüz gibi uzun uğraşlar sonucu hayvanı kurtardık" dedi.

"İNSANLIK DIŞI BİR OLAY"

Kaptan Ramazan Kaya ise yaptığı açıklamada, "Bozburun Liman çevresinde 3 tane caretta caretta kaplumbağamız var. Deniz kaplumbağalarına tüm denizciler gözü gibi bakmakta. Ön ayağına yaklaşık 3 kiloluk parke taşı bağlanan deniz kaplumbağasını kurtardıktan sonra iki saat süreyle takip ettik. Sağlığı yerinde ve liman çevresinde dolaşıyor. İnsanlık dışı bir olay. Bu hayvanların nesli tükendiği için koruma altında. Kimseye zararları yok ve nasıl bir hisle insanlık dışı işkence yapılmış akıl erdiremiyorum. Bu konu ile ilgili tüm denizcilerimizi uyararak kaplumbağalara gözü gibi bakmalarını istedik" diye konuştu.
6
GÜMÜŞHANE / Çakırgöl
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ekim 2018, 22:03:26 »
Gümüşhane sınırları içinde bulunan ve Trabzon'un bazı ilçelerinin yayla olarak kullandıkları Çakırgöl dağı'nın kuzey yamacında bir buzul yalağı gölü olan deniz seviyesinden 2 bin 533 metre yükseklikte bulunan Çakırgöl, çevresinde bulunan Sümela Manastırı, Santa Harabeleri, Taşköprü Yaylası, Yağmurdere Vadisi, Ziyaret Tepe, Alacaçayır Şehitliği, Çataltepe Şehitliği, Camiboğazı Yaylası, İmera (Krom) Vadisi, Olucak Manastırı, Karaca Mağarası gibi tarihi ve turistik yerleriyle de adını önce ülkemize sonra da tüm dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.
7
GÜMÜŞHANE / Dipsiz Göl
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ekim 2018, 21:56:54 »
Gümüşhane'nin merkeze bağlı Dörtkonak köyü sınırlarında bulunan ve kent merkezine 25 dakika mesafedeki Dipsiz Göl, etrafındaki irili ufaklı 10 adet gölle birlikte özellikle bahar aylarında çiçek bahçesini andırıyor.Şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta denizden 2 bin 200 metre yüksekte bulunan göle 3 ayrı yoldan ulaşılabilirken, kalp şeklindeki krater gölü efsanesiyle de ilgi çekiyor.

Uzun yıllar önce su içmek için göle yaklaşan sığırların gölün ortasına geldiğinde batarak kaybolmasının ardından adına ‘dipsiz göl’ denilen göl, kar, yağmur ve kaynak suları ile besleniyor.

Aygır Göl, Kuru Göl, adında başka buzul gölleri ve irili ufaklı 10’dan fazla gölün bulunduğu bölge Artabel Gölleri Tabiat Parkından sonra Gümüşhane’de en fazla gölün bulunması nedeniyle ikinci göller bölgesi olarak adlandırılıyor.
Araçla 25 dakikada ulaşılabilen bölgeye bahar mevsiminde vatandaşlar mantar toplamak için akın ederken, etrafını kelepçe gibi saran çok sayıda çiçeğin yanı sıra, sonbahar aylarında da gölün içerisindeki sarmaşıkların açtığı beyaz çiçeklerle bezenen göl fotoğraf tutkunlarının da gözdelerinden.

Uzmanlar Gümüşhane’nin antik çağdan günümüze ender yerleşim yerlerinden birisi olan Dörtkonak köyüne ait olan tarihi linyit kömürü madeni ve yaşı 190 milyon yılı bulan kayalaşmış ağaç fosillerinin de bulunduğu bölgeyi önemli bir turizm ve kültür alanı olarak nitelendirirken, Dipsiz Göl ve bölgesinin doğa yürüyüşü, kampçılık, kuş gözlemi, jeoturizm, bitki inceleme ve doğa fotoğrafçılığı için doğal kaynak değerlerine sahip olduğunu ve bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini kaydetti.
8
GÜMÜŞHANE / Karanlık Göl
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ekim 2018, 21:37:45 »
Gülaçar köyüne bağlı Artebel Mahallesi’nden sonra orman yolu ile ilk şelaleye ulaşılmaktadır. Bu noktadan sonra ilk krater gölü olan Karanlık göle 90 dakikalık yürüyüşle ulaşmak mümkündür.
9
GÜMÜŞHANE / Gümüşhane'nin gölleri
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ekim 2018, 08:10:49 »
Gümüşhane’de tam 18 tane krater gölü bulunmaktadır.

•   Altınpınar Gölü
•   Artabel Gölleri
•   Aygır Göl
•   Beş Göller
•   Çakır gölü
•   Dipsiz Göl
•   Karagöl / Sarıbaba
•   Karanlık Göl
•   Kuzu Gölleri
•   Limni
•   Şakir Göl
10
GÜMÜŞHANE / Balahor yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 17 Ekim 2018, 07:47:03 »
Balahor yaylasındadır. Balahor yaylası, Gümüşhane ilinin merkez beldelerinden biri olan Yağmurdere (Keşişköy)'ye bağlı Aslanca (Salmankas) köyünün güzel ve ferah bir yaylasıdır.Trabzon’u, Araklı-Bayburt üzerinden Erzurum’a bağlayan tarihî İpek Yolu üzerindedir. Denizden yüksekliği 2200 m'dir. Balahor yaylası, Kaçkar Dağlarının zirveleri sayılan ve yükseklikleri 2500 ile 2700 metrelere varan yayvan yamaçlı ama oldukça heybetli görünen tepelerin arasındaki, bir yayla için hiç de küçümsenmeyecek, bir düzlüğe kurulmuştur.

Balahor yaylasının doğusunda ve güneyinde Bayburt ilinin Aydıntepe (Hart) ilçesine bağlı Sorkumlu (Toronsos) köyünün Tohnovi, Çiçekli, Sümerova, Menge, Çavdar gibi küçük ve şirin sınır yaylaları; batısında ve kuzeyinde Yapraklı, Zügü, Ayranlı, Çatalçayır, Erikli, Çimen Yayla gibi Gümüşhane yaylaları vardır.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10