Doğa Sporları - DoğaKolik

Urusun Bucağı (İrem Bağı)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5443
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Urusun Bucağı (İrem Bağı)
« : 25 Ağustos 2019, 21:48:40 »
Melekli beldesinde yöre halkınca İrem Bağı denilen bu tarihi bahçe urusun bucağı mevkide bulunmaktadır. Yine yöresel inanışlara göre  bu alanda bulunan asırlık tarihi üzüm ağaçları, hiçbir yerde türüne rastlanmayan şalak kavunu ve diğer tarihi kalıntıların Hz. Nuhtan kaldığı inancı yaygındır. Bu tarihi alan turizm açısından oldukça görmeye değer bir yerdir.

Bu alanda dinazor şeklindeki kayaların yanı sıra  ilginç mağaralar, endemik bitki türleri, ve ayı, kurt, boz tavşan, kaplumbağa, kirpi, yılan ,kartal, bal porsuğu, kertenkele, domuz, baykuş, tilki, çakal yoğun kuş türü ve birçok bukalemun türlerine rastlamanız mümkündür, doğa sporları, fotoğrafçılık ve dağ bisikletiyle uğraşanlar için ideal bir turizm dinlence ve mesire alanı olan bu yer il merkezine sadece 6 km uzaklıktadır.

MÖ. Ortadoğu tarihinin en geleneksel kaynağı olarak kabul edilen ve Musa tarafından yazıldığı ileri sürülen Eski Ahid’in (Tevrat) beş kitabından ilki olan Tekvin’de Ararat ilk kez şöyle geçmektedir: “Ve gemi yedinci ayda, ayın on yedinci gününde Ararat Dağları üzerine oturdu” (8. Bap 4. Ayet). Ağrı Dağı’na Ararat denmesi de, Tevrat’ta geçen Ararat Dağları’nın Ağrı Dağı ile aynı sayılmasından kaynaklanmıştır. Yöre halkınca "Ararat"  "Erarvat" olarakta anılmaktadır.

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=5302.0