Doğa Sporları - DoğaKolik

Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bolu'da başladı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 4547
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bolu'da başladı
« : 28 Mayıs 2018, 03:23:55 »


Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından organize edilen Türkiye Oryantiring Şampiyonası, Bolu’nun Avdan köyünde yapılan yarışlarla başladı.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 2 bin 116 sporcu, ilk gün, Avdan köyü kırsalında hazırlanan alanda 14 yaş ve altı, 16 ve 55 yaş ile 55 yaş üzeri kategorilerinde, bireysel olarak ve takım halinde yarışıyor.

Sporcuların fiziki güçlerini, taktik ve tekniklerini geliştirerek hızlı ve doğru karar verebilme yeteneklerini olgunlaştıran şampiyonada, harita ve elektronik sistemlerden yararlanan yarışmacılar, şampiyonanın ikinci gününde yarın Seben Gölü, üçüncü ve son gününde ise 8 Nisan Pazar, Bolu şehir merkezi etrafında hazırlanan alanlarda koşu ve tırmanma mücadelesi verecek.
Şampiyona hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu’nun turizm, spor, sağlık ve üniversite kenti olması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ifade etti.

Yılmaz, Bolu’nun coğrafyasının sporun her türünün yapılmasına müsait olduğunu belirterek, "Tabiatla iç içe olan sporlarla da bizim iç içe olmamız lazım. Oryantiring Federasyonu Başkanımız ve ekibi Bolu’yu keşfettiler ve burada faaliyetlerine başladılar. Şu an ise Türkiye Şampiyonası’nı burada yapıyorlar. Burada şu an 2 bin 200’e yakın sporcu var. Bu en büyük organizasyonlardan bir tanesi." diye konuştu.

Avrupa’dan gelen oryantiring federasyonlarının başkanlarının da Bolu’da buluşacağını aktaran Yılmaz, bu çalışmalarla Bolu’nun oryantiringde sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da gündeminde olacağını vurguladı.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz ise şampiyonayı Türkiye’nin her yerinden gelen 2 bin 116 sporcuyla yapmanın keyfini yaşadıklarını dile getirerek, birçok kulüp yetkilisinin Bolu’yu çok beğendiğini söyledi.

Akyüz, şampiyona kapsamında Almanya’dan da bazı misafirleri olduğunu aktararak, "Almanya’dan gelen misafirlerimiz de 2 gün burada bize sponsorluk yapacaklar ve ilk defa dünya kupası dışında bir organizasyonda biz aktif kart sistemini kullanarak burada yarışma yapacağız. Bu bizim için çok önemli." diye konuştu.

Türkiye Oryantiring Şampiyonası’nın yanı sıra 13 ülkeden 26 federasyon yetkilisinin ve yabancı sporcuların katılımıyla Güneydoğu Avrupa Oryantiring Birliği bahar toplantısının da Bolu’da gerçekleşeceğini belirten Akyüz, şunları kaydetti:

"Yabancı federasyon temsilcileri burada bir toplantı yaparak Bolu’nun güzelliklerini ve yarışma alanlarını görme şansına sahip olacaklar. Amacımız şu an bir Türkiye şampiyonası yapmak değil. Önümüzdeki süreçte, şampiyona sonrası tüm illere Bolu’nun çizilmiş olan haritalarını göstermek. Onun da ötesinde Bolu’yu, uluslararası boyuta, kamp boyutuna taşımak için ’Tabiatın Kalbi Bolu’da’ uluslararası kamp konseptini gerçekleştirmek istiyoruz."

Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=3087.0

 

Türkiye'deki Karavan İmalatçıları ve Karavan Ekipmanları Satıcıları

Başlatan GeZGiNForumun GENEL KONULAR

Yanıt: 1
Gösterim: 49539
Son İleti 10 Ağustos 2017, 23:06:09
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'de mantar ile ilgili eğitim ve mantar da dikkat edilmesi gerekenler

Başlatan GeZGiNForumun MANTARLAR

Yanıt: 0
Gösterim: 6726
Son İleti 29 Ekim 2011, 22:31:17
Gönderen: GeZGiN
Türkiye’deki Windsurf (Rüzgar Sörfü) Okulları ve Yapılan Yerler

Başlatan GeZGiNForumun SU SPORLARI

Yanıt: 0
Gösterim: 6296
Son İleti 02 Eylül 2015, 23:48:56
Gönderen: GeZGiN
Türkiye’nin ilk Yavaş Köy adayı İzmir Çeşme’ye bağlı Germiyan oldu

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 3162
Son İleti 22 Ocak 2016, 06:04:24
Gönderen: GeZGiN
Türkiye'nin hava kirliliği haritası açıklandı: Havası temiz tek il Rize

Başlatan GeZGiNForumun EKOLOJİ

Yanıt: 0
Gösterim: 2420
Son İleti 03 Aralık 2017, 09:34:49
Gönderen: GeZGiN