Doğa Sporları - DoğaKolik

Patika (Engelli) Oryantiringi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • *****
  • 5703
  • Cinsiyet: Bay
    • insan ve doğa
Patika (Engelli) Oryantiringi
« : 22 Nisan 2012, 20:29:09 »
Patika (Engelli) oryantiring: Fiziksel engeli olan ve olmayan tüm katılımcılar aynı kurallarla ve eşit biçimde yarışırlar. Bu nedenle yürüyerek, tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri vb. kullanılarak yapılmaktadır.

Hedefler, tekerlekli sandalyenin geçebileceği patikalara yerleştirildiği için adına patika oryantiring adı verilmektedir.

Fiziksel engelinden dolayı yürüyemeyen katılımcılara yarışma boyunca fiziksel destek verilir. Ancak rota ve hedef seçiminin kesinlikle katılımcı tarafından yapılması gerekmektedir. Destekçinin rota ve hedef seçimini etkilemesi, katılımcının yarışmadan ihraç edilmesine sebep olur. Patika oryantiringte katılımcılar, harita üzerinde verilen hedefleri sırası ile bulmayı amaçlarlar.

Katılımcı hedeflerin hepsini görebileceği bir noktadan, hedef seçimini yapar. Katılımcı tercih ettiği hedefi, kontrol kartına işaretler. Yarışma boyunca katılımcıya istediği takdirde bir destekçi verilebilir. Katılımcı sandalyesini kendisi kullanmak ya da kontrol kartını kendisi işaretlemek zorunda değildir. Katılımcıdan beklenen sadece “hedef seçimine, yardım almadan karar vermesidir”

Avrupa Şampiyonası her yıl, 1994 yılından beri organize edilmiştir.

İlk Dünya Kupası 1999 ve ilk Dünya Patika Oryantiring Şampiyonası 2004 yılında organize edilmiştir Dünya Şampiyonası her yıl organize edilmektedir.

Malzemeler:
Motorlu Destek: Akülü araçlar dâhil, her tanınan hareketlilik yardımlarına izin verilmektedir. İstenen fiziksel yardıma da izin verilir.
Harita: Harita üzerinde her bir hedef için ayrıntıları tanımlanmış sadece bir nokta var olmasına rağmen, yarışma alnında birden fazla hedef bulunmaktadır. Katılımcının birden fazla nokta içerisinden kendi hedefini, haritadaki ayrıntılar yardımı ile bulması istenmektedir.
Kontrol Kartı: Oryantiringçiler çoklu seçim kontrol kartı kullanır.


Linkback: http://www.dogakolik.com/index.php?topic=1375.0

Etiket:
 

Hititlerin yurdunda 6 manzaralı patika / 6 unutulmaz lezzet

Başlatan GeZGiNForumun ÇORUM

Yanıt: 1
Gösterim: 3131
Son İleti 22 Aralık 2014, 12:48:40
Gönderen: peperuda
Patika yol tartışması sürüyor...

Başlatan GeZGiNForumun HABERLER

Yanıt: 0
Gösterim: 1407
Son İleti 14 Ağustos 2017, 17:47:30
Gönderen: GeZGiN
Kayak Oryantiringi

Başlatan GeZGiNForumun HEDEF BULMA - ORIENTEERING

Yanıt: 0
Gösterim: 4101
Son İleti 22 Nisan 2012, 20:26:24
Gönderen: GeZGiN
Bisiklet Oryantiringi

Başlatan GeZGiNForumun HEDEF BULMA - ORIENTEERING

Yanıt: 0
Gösterim: 3929
Son İleti 22 Nisan 2012, 20:31:11
Gönderen: GeZGiN